Γενικά Πρόληψη για ψείρες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TheBigL

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.911
Πόλη
Αθήνα
Επειδή θα αλλάξω κλουβί και χώρο στο καναρίνι σκεφτόμουνα να ρίξω προληπτικά σπρέυ για ψείρες στο νέο κλουβί και στο πουλί. Να ρίξω το pinex το σπρέυ ή τη σκόνη;Ξέρω ότι αυτά είναι για την κόκκινη ψείρα αλλά αυτή με φοβίζει περισσότερο γιατί είναι ύπουλη.
 
Θα σου έλεγα ότι το Chevitren της Chevita είναι πολύ καλύτερο από το Pinex Για πρόληψη! Θα στο πρότεινα ανεπιφύλακτα! 😉
 
Επειδή θα αλλάξω κλουβί και χώρο στο καναρίνι σκεφτόμουνα να ρίξω προληπτικά σπρέυ για ψείρες στο νέο κλουβί και στο πουλί. Να ρίξω το pinex το σπρέυ ή τη σκόνη;Ξέρω ότι αυτά είναι για την κόκκινη ψείρα αλλά αυτή με φοβίζει περισσότερο γιατί είναι ύπουλη.
Αν δεν έχεις ενδείξεις παρουσίας της μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάτι πιο ήπιο και "μαλακό"...
Αν όμως έχεις δείγματα παρουσίας στο χώρο... έστω και πέρυσι... καλό είναι να κάνεις πιο συστηματική και εντατική πρόληψη... ώστε να να μην έχεις προβλήματα.
Η άνοιξη άλλωστε ως εποχή και το καλοκαίρι που ακολουθεί, βοηθά αυτά τα άκρως επικίνδυνα παράσιτα να αναπτύσσουν αξιόμαχους πληθυσμούς που στη συνέχεια πολύ δύσκολα καταπολεμούνται...
Και επειδή ως θέμα μας αφορά όλους, είτε έχουμε ένα πτηνό είτε 200 καλό είναι να ξαναθυμηθούμε τόσο τα προβλήματα που μπορεί να δημιουργήσουν οι Ψειρες στη φωλια και Βοηθεια! Ψειρες κατα την αναπαραγωγη!
Στη συνέχεια βέβαια να ενημερωθούμε για τα Ακάρεα και ψείρες στα πουλιά ώστε να τις παλέψουμε με επιτυχία...
 
Θα σου έλεγα ότι το Chevitren της Chevita είναι πολύ καλύτερο από το Pinex Για πρόληψη! Θα στο πρότεινα ανεπιφύλακτα! 😉
Αυτό είναι και για τις κόκκινες; Τα ακάρεα;
Πέρα από την πρόληψη μήπως έχει και τίποτα και δεν το έχω πάρει χαμπάρι. Γιαυτό λέω το pinex.
 
Αυτό είναι και για τις κόκκινες; Τα ακάρεα;
Πέρα από την πρόληψη μήπως έχει και τίποτα και δεν το έχω πάρει χαμπάρι. Γιαυτό λέω το pinex.
Νομίζω πως είναι, όπως και το Pinex, για όλα τα παράσιτα...
 
Ψεκάζεις τις φωλιές και τις τσόχες πριν τις βάλεις στα κλουβιά και αφού φύγει η μυρωδιά του σπρέυ, ρίχνεις σκόνη και βάζεις τη φωλιά. Μια επαναληπτική δόση σκόνης κατά την ωοσκόπηση και άλλη μια όταν αλλάξεις φωλιά στους νεοσσούς, που θα έχουν βγάλει πούπουλα.
 
Στέφανε δεν μιλάω για αναπαραγωγή. Ένα καναρίνι έχω και μιας και του φτιάχνω κατασκευή και κλουβί έλεγα να ψεκάσω το καινουργιο κλουβί και το πουλί με κάποιο σπρέυ. Δεν αναφέρομαι σε φωλιά ή νεοσσούς :)
 
Στέφανε δεν μιλάω για αναπαραγωγή. Ένα καναρίνι έχω και μιας και του φτιάχνω κατασκευή και κλουβί έλεγα να ψεκάσω το καινουργιο κλουβί και το πουλί με κάποιο σπρέυ. Δεν αναφέρομαι σε φωλιά ή νεοσσούς :)

Οκ. Τότε πιστεύω πως αν ψεκάζεις μια φορά το μήνα πουλί και κλουβί είσαι εντάξει, εφόσον τηρείς βασικούς κανόνες καθαριότητας.
 
Back
Top