Ασθένειες Πρόληψη μετάδοσης ασθένειας από περιστέρι σε cockatiel

marinazizel

PB Member
Εγγραφή
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
524
Την Τρίτη το μεσημέρι βρήκα στην γειτόνια μου ένα περιστέρι που δεν μπορούσε να πετάξει και το πήρα σπίτι μου για να το φροντίσω. Σήμερα το πρωί το έστειλα Θεσσαλινίκη με ΚΤΕΛ στην Δράση για Άγρια ζωή.
Από ότι φαίνεται πρόκειται για κάποια λοίμωξη (ο κτηνίατρος που το είδε χθες είπε ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω αλλά μου έδωσε αντιβίωση). Το πουλάκι είχε στραβό λαιμό την περισσότερη ώρα και διάρροια, χθες περισσότερο.
Πριν το φέρω μέσα στο σπίτι πήγα σε άλλα δωμάτια τα ζώα μου (σκύλος και παπαγάλος) και αφού "τακτοποίησα" το πουλάκι απολύμανα τα πάντα (χλωρίνη και αντισυπτικό) ,άλλαξα ρουχα, άλλαξα το κλούβι,καθάρισα με ξύδι τις ταίστρες, αέρισα τον χώρο και γενικώς ότι μπορούσα να σκεφτώ. Δεν ήταν ποτέ στον ίδιο χώρο τα δύο πουλιά (και δεν σκοπεύω να έχω τον παπαγάλο μου στο δωμάτιο που είχα το περιστέρι για κανά μήνα) αλλά φοβάμαι μήπως μεταφέρθηκε κάτι.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να προστατεύσω τον παπαγάλο μου? Ίσως κάποιο εμβόλιο, δεν ξέρω.
Δεν έχω κάποια διάγνωση για το περιστέρι, υποπτεύομαι ότι πρόκειται για παραμυξίωση που λογικά θα έπαιρνε πολύ χρόνο για να φανερωθούν τα συμπτώματα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Προσωπικά θα έλεγα ότι έκανες ό,τι χρειαζόταν να κάνεις σχετικά με την απολύμανση. Η αλήθεια είναι ότι δεν βρήκα με ένα γρήγορο search στον ιστό, τίποτα για το σε τι είναι ευάλωτος ο παραμυξοϊός ή έστω πόσο καιρό μπορεί να παραμείνει ενεργός εκτός ξενιστή, αλλά στη θέση σου θα ήμουν ήσυχος.
 
Την Τρίτη το μεσημέρι βρήκα στην γειτόνια μου ένα περιστέρι που δεν μπορούσε να πετάξει και το πήρα σπίτι μου για να το φροντίσω. Σήμερα το πρωί το έστειλα Θεσσαλινίκη με ΚΤΕΛ στην Δράση για Άγρια ζωή.
Από ότι φαίνεται πρόκειται για κάποια λοίμωξη (ο κτηνίατρος που το είδε χθες είπε ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω αλλά μου έδωσε αντιβίωση). Το πουλάκι είχε στραβό λαιμό την περισσότερη ώρα και διάρροια, χθες περισσότερο.
Πριν το φέρω μέσα στο σπίτι πήγα σε άλλα δωμάτια τα ζώα μου (σκύλος και παπαγάλος) και αφού "τακτοποίησα" το πουλάκι απολύμανα τα πάντα (χλωρίνη και αντισυπτικό) ,άλλαξα ρουχα, άλλαξα το κλούβι,καθάρισα με ξύδι τις ταίστρες, αέρισα τον χώρο και γενικώς ότι μπορούσα να σκεφτώ. Δεν ήταν ποτέ στον ίδιο χώρο τα δύο πουλιά (και δεν σκοπεύω να έχω τον παπαγάλο μου στο δωμάτιο που είχα το περιστέρι για κανά μήνα) αλλά φοβάμαι μήπως μεταφέρθηκε κάτι.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να προστατεύσω τον παπαγάλο μου? Ίσως κάποιο εμβόλιο, δεν ξέρω.
Δεν έχω κάποια διάγνωση για το περιστέρι, υποπτεύομαι ότι πρόκειται για παραμυξίωση που λογικά θα έπαιρνε πολύ χρόνο για να φανερωθούν τα συμπτώματα.
Καλησπερα
Αν μιλαμε για παραμυξοιο και ψευδοπανωλη να ειναι αυτο που υποπτευεσαι..δεν νομιζω οτι εχει καλη προγνωση η κατασταση.
Ο γιατρος τι διεγνωσε ?




 
Καλησπερα
Αν μιλαμε για παραμυξοιο και ψευδοπανωλη να ειναι αυτο που υποπτευεσαι..δεν νομιζω οτι εχει καλη προγνωση η κατασταση.
Ο γιατρος τι διεγνωσε ?





δεν μου είπε ακριβώς, είπε ότι ίσως είναι κάποια λοίμωξη (δεν είναι πτηνίατρος, δεν γνώριζε ακριβώς) . Θα επικοινωνήσω με την Δράση την επόμενη εβδομάδα, ίσως έχω από εκεί διάγνωση.
Για παραμυξοιο μόνη μου λέω γιατί νομίζω "ταιριάζουν" τα συμπτώματα (όπως το στρίψιμο κεφαλιού,η διάρροια, η αδυναμία να πετάξει). Πάντως είχε όρεξη για να φάει.
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: ianos
Έτσι ήταν το περιστέρι.
Δεν ζητάω διάγνωση, ευτυχώς είναι σε καλά χέρια που μπορούν να βοηθήσουν όσο είναι δυνατόν, απλά αναρωτιέμαι μήπως μπορεί να γίνει κάτι προληπτικά για τον παπαγάλο μου.
Είμαι αρκετά αγχωμένη και δεν ξέρω που να απευθυνθώ, δεν υπάρχει πτηνίατρος στην πόλη μου.
 

Συνημμένα

  • received_2302917746553807.webp
    received_2302917746553807.webp
    43,1 KB · Προβολές: 15
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top