Φροντίδα Πρόοδος στην εκπαίδευση του κοκατίλ μου

verappg

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιουλ 2022
Μηνύματα
14
Πόλη
αθήνα
Για όσους έχουν δει τα προηγούμενα άρθρα μου, έχω ακούσει τις συμβουλές σας και πραγματικά τις βλέπω να κάνουν την ζωή του κοκατίλ μου πολύ πιο εύκολη και λιγότερο αγχωτική, φαίνεται να αρχίζει να με συνηθίζει και πλέον δέχεται ηλιόσπορους από το χέρι μου χωρίς δισταγμό (έξω από το κλουβί φυσικά). Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, χθες αφού έδειχνε πολύ χαλαρή και έτρωγε ότι της έδινα, αποφάσισα να βάλω μέσα στο κλουβί με το χέρι μου, μακριά της, μια πατήθρα με μια λιχουδιά μπας και καταφέρω να την βγάλω έξω, αλλά φαίνεται δεν ήταν έτοιμη γιατί μου ρουθούνισε (η όπως το λένε). Ποιο προτείνετε να είναι το επόμενο βήμα μου;
 
Καλη σου μέρα! Δες αυτό εδώ το βίντεο σχετικά με την πατηθρα , πιστευω θα σε βοηθήσει.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
[automerge]1658218162[/automerge]
@verappg Γενικά όταν δεν υπάρχει προοδος σε ένα βήμα καλό είναι να μην πηγαίνουμε στο επόμενο έχω καταλάβει από το δικό μου πουλακι.
Οποτε επικεντρωσου στο να του βάζεις την πατηθρα συχνά μέσα στο κλουβί με αργές και ήρεμες κινήσεις για να την συνηθίσει.
Κάθε φορά που βλέπεις προοδο επιβραβευεις!
Θα δεις την απόσταση που δέχεται την πατηθρα στην αρχή, μπορεί να το αγχώνει να την πας κατευθείαν πολυ κοντά του οπότε θα την Απομακρυνεις μεχρι εκεί που την δέχεται.
Σιγά σιγά θα καταφέρεις να την φέρεις κοντά του και τελικά θα ανέβει σε αυτήν.
Όλα με υπομονή και επιμονή γίνονται!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εαν θελεις δες κι αυτο το βιντεο:
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top