Αναπαραγωγή Πρόωρη γέννα!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Petran
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Petran

PB Member
Εγγραφή
22 Ιουν 2006
Μηνύματα
109
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα σε όλους,
έχω 2 θηλυκές και έναν αρσενικό, ήδη έχω βάλει τον αρσενικό με την μια θηλυκιά (και την πιο παλιά) και έχουν 5 αυγά, δηλ. όλα καλά εφόσον γίναν όλα στην ώρα τους.

Πρόσφατα αγόρασα μια δεύτερη την οποία την έχω σε καραντίνα, μακριά από το ζευγάρι, αλλά εχθές παρατήρησα ότι έκανε ένα αυγό η νέα θηλυκιά στο πάτο του κλουβιού. Σήμερα δεν έκανε άλλο. Αν την βάλω τώρα με τον αρσενικό, θα αποφέρει καρπούς η γέννα αυτή; Μήπως το καλύτερο είναι να περιμένω κάποιο διάστημα να περάσει; Και πόσο είναι αυτό το διάστημα για να την βάλω με τον αρσενικό;

Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν πολύ χρήσιμη...

ευχαριστώ εκ των προτέρων
Πέτρος
 
Αγαπητέ Πέτρο. Η κανάρα σου είναι πυρωμένη γι αυτό και έκανε αυγό.Αν βάλεις τώρα μέσα τον αρσενικό το πολύ να χάσεις ένα ή δύο αυγά το πολύ. Δηλαδή θα είναι άσπορα. Και αυτό γιατί αν υποθέσουμε ότι η κανάρα κάνει κάθε μέρα αυγό τότε αυτό έχει σχηματιστεί και δεν θα είναι γονιμοποιημένο.
 
Καλημερα!
Γνωμη μου... Μην χαλας το σταδιο της καραντινας ειναι βασικο! Κανε υπομονη! Αν εχει κατι η θηλυκια οχι μονο θα το μεταδωσει στο αρσενικο.. Θα επιβαρυνθει η υγεια της... Και σιγουρα κατι θα περασει και στους νεοσσους,Μην βιαζεσαι... Δωσε χρονο! Η υγεια ειναι το α και το ω!
 
30-31 Μαρτίου την πήρα, πιστεύω αρκετώ διάστημα είναι για καραντίνα. Της έδωσα πολυβιταμίνες, βιτ. Ε, ασβέστιο, αυγοτροφή και έγινε και αγωγή για διάφορα άλλα π.χ. σαλμονέλα και και και.

Βασικά συνέχεια φωνάζονταν μεταξύ τους με το αρσενικό, από απόσταση κιόλας, γενικά συνέχεια έκανε αυτή διάφορα ερωτικά τιτιβίσματα, και μόνο που τον άκουγε τόσο φούντωνε και αυτή, μάλλον ήταν στο φουλ πυρωμένη.

δεν την πρόλαβα όμως.
 
παει να κλεισει ενα μηνα περιπου πιστευω ειναι καλος καιρος για την καραντινα!βαλτηνα οπως ειπαι και ο Ισιδορος
 
πετρο με τις λιγες γνωσεις που εχω πιστυευω οτι εαν βαλεις την φωλια τωρα και τον αρσενικο τα αυγα θα ειναι ασπορα μιας και η καναρα εκανε ιδη το πρωτο αυγο και εχει ετοιμα και τα αλλα.
πιστευω οτι εαν την αφησεις να τελειωσει την πρωτη γεννα μονη της χωρις τον αρσενικο, σε δεκα μερες θα ξανακανει φωλια θα εχεις βαλει και τον αρσενικο και θα ειναι ολα γωνιμα.
καλη επιτυχια σε οτι κανεις.
 
Σ ευχαριστώ Δημήτρη,
και γω αυτό σκεφτόμουνα να κάνω, να την αφήσω να γεννήσει τα άσπορα αυγά της, και σε κανα 10ήμερο να την ξαναβάλω με τον αρσενικό.
 
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΥΟ ΕΠΙΛΟΓΕΣ.
ΕΙΤΕ, ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΠΑΡΑ ΠΑΝΩ, ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΝΑ ΞΑΝΑΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΜΕΣΑ.
ΚΑΙ ΛΕΩ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ, ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΩΣΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΑ ΑΣΠΟΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΤΟΜΗ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΗΣ ΦΩΛΙΑΣ.
ΕΙΤΕ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΜΕΣΑ, ΕΥΕΛΠΙΣΤΩΝΤΑΣ ΟΤΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΤΕΜΕΝΑ.
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ, ΤΟ ΚΑΘΕ ΑΥΓΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΤΗΣ ΑΠΟΘΕΣΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΛΑ ΜΑΖΙ.
 
Καλημέρα,
βασικά δεν έχω φωλιά μέσα στο κλουβί, ούτε τον αρσενικό μέσα ή κοντά της. Και από την Δευτέρα-Τρίτη που έκανε ένα αυγό δεν ξαναέκανε άλλο μέχρι σήμερα. Ελπίζω αυτό να είναι καλό σημάδι. Θα δείξει.

Εγώ θα τα βάλω μαζί αργότερα, δεν βιάζομαι, ας ηρεμήσει και το πουλί. Εξάλλου έχω και άλλη θηλυκιά που κλωσσάει.

Ευχαριστώ
 
Back
Top