Γενικά Είναι πρόωρη πτερόρροια;

Deukalion

PB Known Member
Εγγραφή
24 Μαϊ 2015
Μηνύματα
3.964
Καλησπέρα, εδώ και δύο εβδομάδες παρατήρησα κάποιες διαφορές, οπτικές, στο καναρίνι μου που έχουν συνοδευτεί απο την εύρεση 10-15 μεγάλων φτερών στον πάτο και μερικών χνουδιών. Επίσης νομίζω έχει σταματήσει το τραγούδι. Κατα τα άλλα δείχνει μια χαρά. Είναι ενός έτους ακριβώς και δεν μπήκε σε αναπαραγωγή.
Να θεωρήσω πως πρόκειται για πρόωρη πτερόρροια;
Πέραν της πλούσιας πρωτείνης,τα σκούρα πράσινα λαχανικά,τα συχνά μπάνια και τον χώρο άσκησης μπορώ να χορηγήσω κάτι συμπληρωματικό;Δεν έχω δώσει ποτέ τίποτε πρόσθετο,ωστόσο μιάς και έχω στην κατοχή μου tabernil MUDA και ANTISTRESS της tafarm σας ρωτάω αν κάνουν για την περίπτωση ή χρειάζομαι κάτι καλύτερο/εξειδικευμένο;
Επίσης ποιά είναι η γνώμη σας για το παρακάτω προιόν την συγκεκριμένη περίοδο;Έχει μπισκότα; https://www.beaphar.com/en-gb/product/beaphar-xtravital-canary
 
Δεν έχω άποψη για το προϊόν, μια και δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Φαίνεται βέβαια πολυ ενδιαφέρον.
Προφανώς το καναρινι περνά πτερορροια, κάπως πρόωρη όντως, αλλά σε ενα με δυο μήνες πιστεύω οτι θα ειναι έτοιμος. Σε αυτην τη φάση, συμπλήρωνε με αυγό τουλάχιστον 3 φορες την εβδομάδα, και με πληθώρα λαχανικών και φρούτων για βιταμίνες. Κάτι άλλο πέραν αυτών που κανείς δεν έχω να συμπληρώσω.
 
Να θεωρήσω πως πρόκειται για πρόωρη πτερόρροια;
Αν υπάρχει μεγάλης διάρκειας φωτισμός και υψηλές θερμοκρασίες δε βλέπω το λόγο να μην είναι πτερόρροια.
Το ανησυχητικό όμως είναι πως αυτά μπορεί να ξαναπεράσουν πτερόρροια αργά το καλοκαίρι.
Επίσης ποιά είναι η γνώμη σας για το παρακάτω προιόν την συγκεκριμένη περίοδο;Έχει μπισκότα;
Εσύ αν το δοκίμασες, τι άποψη έχεις;
 
Δημήτρη μου το έχεις μόνιμα έξω το καναρινάκι; Ή μέσα στο σπίτι;
 
... Είναι ενός έτους ακριβώς και δεν μπήκε σε αναπαραγωγή.
Φυσιολογικό μάλλον. Απο την στιγμή που χρόνισε και μάλιστα μπαίνοντας Ιούνιος, δεν μπορεί να θεωρείται παθολογική.

Το ανησυχητικό όμως είναι πως αυτά μπορεί να ξαναπεράσουν πτερόρροια αργά το καλοκαίρι.
Σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να συμβεί αυτό σε χρονιάρικο πουλάκι. Αυτά συμβαίνουν μόνον στα νεούδια που αλλάζουν εκτός εποχής αναγκαστικά το πτέρωμα της φωλιάς.
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Είναι σε εξωτερικό χώρο(μπαλκόνι), μου μπήκαν υπόνοιες πρόωρης πτερόρροιας και έριξα τις ευθύνες σε εμένα καθώς τον χειμώνα (Ιαν,Φεβ,1/2Μαρ) τα είχα σε εσωτερικό χώρο και επιπροσθέτως ίσως να τάϊζα πιο πλούσια απ'ότι έπρεπε, απο πλευράς σπόρων.
Δυστυχώς με πιάνει εξαπίνης έναν μήνα νωρίτερα, την ώρα που προγραμμάτιζα να πρωτοεισάγω ξηρή αυγοτροφή(easyyem) και ίσως νέο μείγμα σπόρων. Τέλοσπάντων θα δοκιμάσω και ανάλογα με την κατανάλωση θα πράξω.
Σας ρώτησα για χημικά σκευάσματα καθώς έχω παρατηρήσει πως αρκετοί απο εσάς τα χρησιμοποιούν προληπτικά(1-2 φορές το χρόνο) και ειδικά στην πτερόρροια.
Εσύ αν το δοκίμασες, τι άποψη έχεις;
Δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω πόσο χρήσιμο θα μου είναι αφού ήδη έχω στην κατοχή μου τους καλούς extra σπόρους(περίλλα... Κτλ). Είναι ακριβό το ξέρω και μικρή ποσότητα αλλά για 2+1+1 ταΪστρες που θα το δούλευα ίσως και να μου έκανε.
 
Η υπερβολή ποτέ δεν είναι και η καλύτερη λύση.
έχω στην κατοχή μου τους καλούς extra σπόρους(περίλλα... Κτλ).
Και τι άλλο ζητάς από τους σπόρους;
Είναι ακριβό το ξέρω και μικρή ποσότητα αλλά για 2+1+1 ταΪστρες που θα το δούλευα ίσως και να μου έκανε.
Δεν είναι απλά ακριβό... είναι πολύ ακριβό, με 12 ευρώ το κιλό!
Δυστυχώς με πιάνει εξαπίνης έναν μήνα νωρίτερα, την ώρα που προγραμμάτιζα να πρωτοεισάγω ξηρή αυγοτροφή(easyyem) και ίσως νέο μείγμα σπόρων
.
Δεν πειράζει, θα ξεμπερδέψουν νωρίτερα.
Κάθε εμπόδιο.. ας είναι για καλό
 
Και τι άλλο ζητάς από τους σπόρους;
Κύριε Γιάννη δεν ζητάω κάτι παραπάνω, απλά στο μυαλό μου σκεφτόμουν να αλλάξω και το μείγμα των σπόρων σε αυτό το διάστημα,όχι οτι θα το έκανα, μόνο σαν σκέψη υπήρξε για αυτό και ρώτησα. Θα μείνω σε αυτό που έχω και θα κάνω αυτό που έκανα πάντα, θα προσθέτω ανάλογα με την περίπτωση.
Σας ευχαριστώ.:D
 
Θα μείνω σε αυτό που έχω και θα κάνω αυτό που έκανα πάντα, θα προσθέτω ανάλογα με την περίπτωση.
Σίγουρα τους μήνες του Φθινοπώρου θα αισθάνεσαι πολύ καλά γι' αυτή σου την επιλογή...
 
Back
Top