Γενικά Πρώτες εντυπώσεις απο τα budgies μου και μία ερώτηση

Φώντας

PB New Member
Εγγραφή
28 Απρ 2009
Μηνύματα
2
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
Γεια σε όλους στο φόρουμ…Εδώ και 3 ημέρες έχω στο σπίτι δύο συγκατοίκους,ένα ζευγάρι bungies. Παρατηρώ ότι κατά το μικρό αυτό χρονικό διάστημα σιγά σιγά εγκλιματίζονται. Το γεγονός ότι τρώνε ακόμα κι αν είμαι εγώ παρόν δειχνει κάτι τέτοιο. Αυτό που παρατηρώ είναι πως το θηλυκό ειναι πιο νευρικό.Ιδιαίτερα κάποιες στιγμές ειναι και λίγο επιθετικό προς το τζιμάκο όταν αυτός κινείται προς το μέρος της, ενώ συχνά κάνει μια ημικυκλική κίνηση με το κεφάλι της το οποίο σε εμένα μεταφράζεται ως προειδοποίηση.Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν πίνουν νερό, ενδεχομένως πολύ λίγο. Και το λέω αυτό κρίνοντας από τη στάθμη του νερού. Είναι δυνατόν να εχουν αναγκη να πιουν νερό και να μην το κάνουν; Νομίζω ότι γνωρίζουν τις ανάγκες τους καλύτερα έτσι; Πόσο νερό πίνουν κατά μέσο όρο τα παπαγαλάκια;Επίσης η παρουσία νερού μέσα στο κλουβάκι για να κάνον μπάνιο είναι απαραίτητη; Δεδομένου ότι ακόμα δε με έχουν συνηθήσει και επομένως δε θέλω να τα αναστατώνω. Ευχαριστώ...
 
Σιγουρα πινουν νερο, μην ανησυχεις, αλλα πρεπει να τους βαζεις καθε μερα φρεσκο

οσο για το μπανιο μπορεις να δοκιμασεις να τους βαλεις μια μπανιερα, πρωινες ωρες για να προλαβουν να στεγνωσουν, οχι σε δωματιο με ρευματα κ να την αποσυρεις μετα απο λιγο για να μη βρωμησει το νερο κ πιουν απο αυτο
 
Βάλε καλύτερα εξωτερική μπανιέρα, στην οποία θα βάλεις από το ίδιο νερό που βάζεις στην ποτίστρα τους (πχ. εμφιαλωμένο)
 

Συνημμένα

  • 049.webp
    049.webp
    1,4 KB · Προβολές: 52
Πόσο νερό πίνουν κατά μέσο όρο τα παπαγαλάκια;

Ο πτηνιατρος μου εχει πει πως σε φυσιολογικες συνθηκες ειναι ειδος που δεν πινει γενικα πολυ νερο... (αυτο βεβαια αλλάζει σε περιπτωση ζεστης-που μπορει να πινουν πολυ- ή σε περιπτωση αρρωστιας που μπορει να πινουν πολύ ή λιγο-εξαρταται από την αρρωστια)
Οποτε δεν νομιζω πως χρειαζεται να ανησυχεις
 
Η μπανιέρα έιναι απαραίτητη ακόμα και σε καθημερινή βάση αν είναι δυνατόν σύμφωνα με τις οδηγίες που σου έδωσαν τα υπόλοιπα παιδια. Να προσθέσω μόνο ότι επειδή τα Budgies έχουν μακριά ουρά δεν βολέυονται τις μικρές μπανιέρες που προορίζονται για τα καναρίνια... Οσο έβαζα τετοιες τα δικά μου παπαγαλάκια δεν πλησιάζανε την μπανιέρα καθόλου. Οταν τους έβαλα ένα μακρόστενο χαμηλο σε υψος πλαστικό μπωλάκι, έμπαιναν μεσα και έκαναν μακροβούτια!
 
Πέρυσι έβαζα μέσα στο κλουβί μπανιέρα.
Μόνον ο Τζίτζι έκανε το μπάνιο του, η Τζιτζίκα δεν πλησίαζε καν
Η μπανιέρα όμως βρώμιζε με ακαθαρσίες και πούπουλα.
Έβαλα κάποια στιγμή μέσα στον χειμώνα, εξωτερική.
Και πάλι μόνον ο Τζίτζι πήρε το μπάνιο του και δυστυχώς ως φαίνεται κρύωσε και άν έχουν περάσει 2,5 μήνες, δεν έχει συνέλθει κατά 100%
Προτιμώ πάντως την εξωτερική, διατηρείται πιό καθαρή
 
Η μπανιέρα έιναι απαραίτητη ακόμα και σε καθημερινή βάση αν είναι δυνατόν σύμφωνα με τις οδηγίες που σου έδωσαν τα υπόλοιπα παιδια. Να προσθέσω μόνο ότι επειδή τα Budgies έχουν μακριά ουρά δεν βολέυονται τις μικρές μπανιέρες που προορίζονται για τα καναρίνια... Οσο έβαζα τετοιες τα δικά μου παπαγαλάκια δεν πλησιάζανε την μπανιέρα καθόλου. Οταν τους έβαλα ένα μακρόστενο χαμηλο σε υψος πλαστικό μπωλάκι, έμπαιναν μεσα και έκαναν μακροβούτια!
Σε τι κλουβί τα έχεις τα παπαγαλάκια σου; Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να φανταστώ πως έβαζες το ταπερ για αυτο ρωτάω...
 
Βαλάντη το κλουβι δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο, αλλα έχει μια μεγάλη μπροστινή πόρτα απο οπου και χωράει να περάσει το ταπερ, το οποίο έιναι χαμηλό σε υψος 3 εκ. και γεμιζει με νερό μεχρι 2 εκατοστα περίπου. Οι άλλες διαστασεις του ταπερ είναι 22Χ15 !
 
αν κρινω απο τα δικα μου παπαγαλακια, τοτε πινουν πολυ λιγο νερο, οταν ομως η βατραχινα μου γενναει τοτε πραγματικα πινει μιση σχεδον ποτιστρα την ημερα.
 
Back
Top