Φροντίδα Πρώτες μέρες με το νέο μου lovebird

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Jessika
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Jessika

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαρ 2020
Μηνύματα
10
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερίζω όλους! Ειμαι καινούργια εδώ και μόλις εχθές και για πρώτη φορά απόκτησα ένα lovebird! Ηθελα μερικές πληροφορίες σχετικά με τις πρώτες μέρες συμπεριφοράς και τι να κάνω για να νοιώσει άνετα και να μην είναι στρεσαρισμένο!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλησπερα, να το χαιρεσαι!
Ειναι ημερο ή αγριο πουλακι;
Ξερεις ηλικια;

Για τις πρωτες ημερες θα πρεπει να το αφησεις στην ησυχια του :)
Θα πρεπει να παρει τον χρονο του για να συνηθίσει το χωρο και την παρουσια σου.
Αυτο προυποθετει να ειναι σε ενα σταθερο σημειο το κλουβακι και να μην υπαρχουν μετακινησεις του.
Θα πρεπει επισης να ακολουθεις ενα ωραριο ανατολης-δυσης οσο ειναι αυτο δυνατον.
Το πουλακι δηλαδη θα ξυπνα με την ανατολη και θα κοιμαται με την δυση!
Απο τροφες τι του εχεις;
 
Χμμμ. Δεν κάθεται να το πλησιάσω καθόλου με χέρι κλπ. Αλλά είναι δραστήριο κάνει συνέχεια βόλτες γύρω γύρω απ τα καγκελακια του κλουβιού. Το έχω σε σταθερό μέρος. Τροφή είναι χύμα από pet shop. Εκείνοι μου την δώσανε. Θα στείλω φωτό. Επίσης μου δώσανε κάτι σταγόνες για το νερό του για τα φτερά του. Η ουρίτσα του έχει μαδισει. Επίσης ξύνει το ποδαράκι μου εκεί που έχει το βραχιολάκι του και ξύνει και την ουρίτσα του. Δεν ξέρω τι ηλικία έχει πως μπορώ να το δω αυτό; Αχ έχω αγχωθεί δεν ξέρω τπτ ακόμα αλλά διαβάζω συνεχώς και θέλω να μάθω τα πάντα!
 
Δεν χρειαζεται αγχος,θα τα βρεις ολα εδω!
Απο την επομενη φορα που θα χρειαστεις τροφη θα παρεις μια συσκευασμενη επωνυμη τροφη καταλληλη για το ειδος του.
Τις χυμα τροφες θα τις αποφευγεις.

Το δαχτυλιδι που φοραει ειναι μεταλλικο και αναγραφει καποια στοιχεια επανω του ή ειναι ενα απλο πλαστικο δαχτυλιδι;
Το πτερωμα του ειναι "φυσιλογικο" να μην ειναι στην καλυτερη δυνατη κατασταση, ειναι συνηθες στα πουλακια απο petshops.
Βγαλε με μας μια φωτο τις σταγονες που σου εδωσαν και μια γενικη φωτο του κλουβιου.
 
Δεν χρειαζεται αγχος,θα τα βρεις ολα εδω!
Απο την επομενη φορα που θα χρειαστεις τροφη θα παρεις μια συσκευασμενη επωνυμη τροφη καταλληλη για το ειδος του.
Τις χυμα τροφες θα τις αποφευγεις.

Το δαχτυλιδι που φοραει ειναι μεταλλικο και αναγραφει καποια στοιχεια επανω του ή ειναι ενα απλο πλαστικο δαχτυλιδι;
Το πτερωμα του ειναι "φυσιλογικο" να μην ειναι στην καλυτερη δυνατη κατασταση, ειναι συνηθες στα πουλακια απο petshops.
Βγαλε με μας μια φωτο τις σταγονες που σου εδωσαν και μια γενικη φωτο του κλουβιου.
Το δαχτυλίδακι του είναι μεταλλικό και γράφει νούμερα!
 

Συνημμένα

  • 788755B3-604D-465E-B4A2-1F988FE1A03E.webp
    788755B3-604D-465E-B4A2-1F988FE1A03E.webp
    15,4 KB · Προβολές: 27
  • 4C2C3CCE-A7FD-4BF6-A8AD-7CC370752C49.webp
    4C2C3CCE-A7FD-4BF6-A8AD-7CC370752C49.webp
    14,9 KB · Προβολές: 26
  • B8F26B04-D2E9-4379-B138-1BC96EEC6014.webp
    B8F26B04-D2E9-4379-B138-1BC96EEC6014.webp
    5,6 KB · Προβολές: 25
Δεν χρειαζεται να βιαστεις να το εξημερωσεις, σιγουρα θα θελει τον χρονο του για να σε συνηθισει. Να σου ζήσει!
Ευχαριστώ! Ναι συμφωνώ! Δεν βιάζομαι καθόλου! Φαντάζομαι θέλει τον χρόνο του! Προς το παρόν του μιλάω του τραγουδάω κλπ. Αλλά εκείνο δεν έχει φάει τπτ από εχθές ούτε νεράκι έχει πιει πρέπει να ανυσηχω;
 
Θα πρεπει καποια στιγμη να αλλαξεις τις πατηθρες σε ξυλινες,
Επισης θα πρεπει οι πατηθρες να εχουν αποσταση απο τα πλαινα καγκελα του κλουβιου ετσι ωστε να μην βρισκει η ουριτσα του σε αυτα και χαλαει.
Oι σταγονες ειναι βιταμινες και αμινοξεα, μπορεις να δωσεις τωρα στην αρχη. Οταν θα αρχισει να τρωει λαχανικα και φρουτα δεν θα χρειαζονται.

Μια τροφη που μπορεις να προτιμησεις ειναι και αυτη εδω https://petbirds.gr/product/prestige-loro-parque-african-parakeet-mix-versele-laga/
 
Τζέσικα να το χαίρεσαι!
Αρχικά να σε ενημερώσω ότι είναι υβρίδιο μεταξύ peach faced και masked lovebird. Κάτι τέτοιο το κάνει αυτομάτως στείρο και είναι αδύνατον να δώσει απογόνους. Όπως λέει και το όνομα τους, είναι τα πουλιά της αγάπης για αυτό είναι προτιμότερο να τα διατηρούμε σε ζευγάρια και όχι μόνα τους. Αν σκέφτεσαι το ενδεχόμενο για ένα ακόμη ώστε να έχει παρέα να σε ενημερώσω ότι πλέον μπορείς να διαλέξεις όποιο είδος θέλεις, εφόσον είναι στείρο.
Οι πατήθρες όπως είπε και ο Αντώνης πρέπει να αντικατασταθούν με ξύλινες. Επίσης να σε ενημερώσω ότι το κλουβί είναι σχετικά μικρό για το είδος. Αγόρασε και ένα σουπιοκόκκαλο για να λαμβάνει ασβέστιο. Στα δικά μου έχω αυτή την τροφή, είναι πολύ καλή : 146c-028504-0-2-0-1-2-800x800.webp
Να του πάρεις και μερικά παιχνιδάκια για να ασχολείται. Κοίταξε για χάρτινα και με καμπανάκια πιο πολύ.
 
Θα πάρω άλλη τροφή εννοείτε! Επίσης και παιχνίδια και κόκαλο! Και πατηθρεσ! Για άλλο ένα σε λίγο καιρό φυσικά και το έχω υπόψιν! Που το κατάλαβες ότι είναι στείρο; Επίσης αυτό το δάχτυλιδακι τι είναι;
 
Είναι υβρίδιο μεταξύ διαφορετικών ειδών. Peach faced και masked. Στην φωτογραφία με την τροφή φαίνονται αυτά τα 2 είδη που σου λέω. Αν παρατηρήσεις το δικό σου θα δεις ότι έχει χαρακτηριστικά και των δύο ειδών. Οπότε εφόσον είναι υβρίδιο δεν γίνεται να δώσει απογόνους, δυστυχώς.
 
Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τι είναι αυτό στο πόδι του; Το δαχτυλίδι; Συνέχεια το δαγκώνει συνέχεια όμως... Δαγκώνει το πόδι του! Ανυσηχω
 
Πώς γινεται να ειναι υβριδιο, νομιζα οτι τα peach faced και τα masked ειναι το ιδιο ειδος αλλα διαφορετικη ρατσα. Γιατι να ειναι στειρο;
[automerge]1585311977[/automerge]
Αμα δεις οτι μπορεί να τραβματιστει, καλο ειναι να το κοψεις, αφου ειναι και στειρο δεν θα σου χρησιμευει σε κατι
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τι είναι αυτό στο πόδι του; Το δαχτυλίδι; Συνέχεια το δαγκώνει συνέχεια όμως... Δαγκώνει το πόδι του! Ανυσηχω
Ειναι χαλαρο στο ποδι του ή δειχνει να εχει σφηνωσει;
Ασχολουνται καποιες φορες με τα δαχτυλιδια.

Οταν καποια στιγμη ερθει στα χερια σου ή ειναι πιο χαλαρο και μπορεσεις να δεις τα στοιχεια του δαχτυλιδιου (νουμερα και γραμματα) θα μας τα γραψεις εδω.
Ειναι στοιχεια του εκτροφεα και βασικες πληροφοριες για το πουλακι.
 
Το να είναι υβρίδιο είναι καλό βρε παιδιά; Μάλλον όχι! Εγω αυτό το αγόρασα 50€ και δεν είναι καθόλου ήρεμο κάνει σαν τρελό σήμερα! Δεν ξέρω. στο pet shop μου το δώσανε για lovebird. Να μιλήσω μαζί τους; Τι να κάνω; Στέλνω και μια πιο καθαρή φωτό
 

Συνημμένα

  • B090BE85-4052-4BFE-8F12-E00299580557.webp
    B090BE85-4052-4BFE-8F12-E00299580557.webp
    4,8 KB · Προβολές: 20
  • 7EE665FD-B900-4E4B-935D-6E0BC24F2783.webp
    7EE665FD-B900-4E4B-935D-6E0BC24F2783.webp
    8,9 KB · Προβολές: 23
  • D86C3E1D-E8E3-4168-A268-8B771479988C.webp
    D86C3E1D-E8E3-4168-A268-8B771479988C.webp
    8,9 KB · Προβολές: 22
Τζέσικα δεν είναι κακό εκτός και αν θέλεις να το ζευγαρώσεις,τίποτε άλλο.
Φέρεται έτσι νευρικά επειδή άλλαξε περιβάλλον, χρειάζεται χρόνο για να προσαρμοστεί. Επίσης νομίζω ότι δεν τρώει λόγο αυτών των ταϊστρών. Αν γίνεται να πας να του πάρεις εσωτερικές μεταλλικές ταίστρες όπως αυτή 7442.webp
Να το πλησιάζεις με ήρεμες κινήσεις για να μην τρομάζει.
 
Back
Top