Αναπαραγωγή Πρώτη απόπειρα διασταύρωσης, βοήθεια παρακαλώ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vagbou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vagbou

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιουν 2008
Μηνύματα
53
Πόλη
Καβάλα
Γειά σας,

Έχω ζευγαράκι καναρίνια,έναν αρσενικό (σκουφάτο) και μια θυληκιά (κανονική) σε κλουβί ζευγαρώστρα λιγότερο απο χρόνο. Τα έχω με διαχωριστικό αλλά να βλέπονται.Λέω να τα ελευθερώσω (στο κλουβί) ώστε να ζευγαρώσουν σιγά-σιγά με τις διαδικασίες που αναφέρονται (μπόλικη αυγοτροφή, φωλιά, κλωστές στα σύρματα του κλουβιού, αλλαγή αυγών με ψεύτικα κλπ). Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει; Μήπως πρέπει ο αρσενικός να μείνει πρώτα μόνος του σε άλλο κλουβί πριν το ζευγάρωμα; Πειράζει να είναι το κλουβί στο μπαλκόνι;
Σας ευχαριστώ και αν μπορείτε να δώσετε αναλυτικές πληροφορίες θα το εκτιμούσα πολύ όπως ακριβή περίοδο αναπαραγωγής(13 ώρες ημέρα 😉, ψεύτικα αυγά(πουλάνε στο εμπόριο 😉, λήξη περιόδου αναπ/γής κα.
 
Δες εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Πρόγραμμα-Προετοιμασίας-Ζευγαρώματος.1551/
Μήπως πρέπει ο αρσενικός να μείνει πρώτα μόνος του σε άλλο κλουβί πριν το ζευγάρωμα;
Φυσικά και πρέπει να υπάρξει κάποιο διάστημα "γνωριμίας" και μετά το κτίσιμο της φωλιάς να βάλουμε το αρσενικό, το καλύτερο είναι ζευγαρώστρα με χώρισμα.
Πειράζει να είναι το κλουβί στο μπαλκόνι;
Το μπαλκόνι σημαίνει εξωτερική θερμοκρασία άρα αργότερο ζευγάρωμα (θα περιμένεις τις ζέστες).
 
Back
Top