Αναπαραγωγή Πρώτη γέννα ένσπορα, δεύτερη άσπορα. Γιατί;

panos_har

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2012
Μηνύματα
184
Πόλη
Πατήσια
Καλησπερα στην ομορφη καναρινοπαρεα. Εχω δυο αποριες μα θα τις εκφρασω σε δυο διαφορερικες αναρτησεις. Καναρα κανει πρωτη γεννα με 3 στα 4 αυγα να βγαζουν πουλακια, ερχεται η δευτερη γεννα και κανενα αυγο δεν εχει σπορο. Ιδια καναρα ιδιος καναρος ιδια διαδικασια... Διαφορετικο αποτελεσμα γτ? Να παω σε τριτη γεννα;
 
Φυσικα οπως και ολα τα υπολοιπα ζευγαρια που βαζω καθε χρονο. Αλλωστε στη πρωτη γεννα πηγαν ολα καλα δεν ειναι θεμα διατροφης
 
Τα είχες αλλάξει τα αυγά με πλαστικά;
Αυτο τι αλλαζει με το αν ειναι ασπορα; Ειτε τα αλλαζε ειτε οχι ασπορα θα ηταν :|

Υπαρχει η πιθανοτητα απλα να ηταν ετοιμη ξανα η καναρα και να μην προλαβε ο καναρος να κανει τη δουλεια του;
 
Μήπως είχε αργήσει να τα αλλάξει.
Αντι για το πρωί το μεσημέρι.
 
Οχι δεν τα ειχα αλλαξει. Οσο για τον χρονο ειχε αρκετο απο οταν εκανε φωλια μεχρι που γεννησε κ πες στο πρωρο αυγο δ προλαβε στα υπολοιπα;
 
Βατεμα ειχες δει; Γενικα πως ηταν το ζευγαρι;
Επισης, εκανες ωοσκοπηση και ειδες οτι ειναι ασπορα ή περασαν οι προβλεπομενες ημερες;
 
Καλησπερα στην ομορφη καναρινοπαρεα. Εχω δυο αποριες μα θα τις εκφρασω σε δυο διαφορερικες αναρτησεις. Καναρα κανει πρωτη γεννα με 3 στα 4 αυγα να βγαζουν πουλακια, ερχεται η δευτερη γεννα και κανενα αυγο δεν εχει σπορο. Ιδια καναρα ιδιος καναρος ιδια διαδικασια... Διαφορετικο αποτελεσμα γτ? Να παω σε τριτη γεννα;
Πολλές φορές το ζευγάρι παρασύρεται από τις καταστάσεις και τελικά μετά από κάποια επιτυχημένη ανατροφή μικρών η επόμενη γέννα προκύπτει άγονη...
Οι λόγοι είναι αρκετοί, νομίζω όμως πως οι βασικότεροι είναι:
  1. Η ένταση του αγώνα ταΐσματος των νεοσσών από τον αρσενικό που ήδη έχει επιφορτιστεί σχεδόν αποκλειστικά με την ανατροφή των μικρών... Προφανώς γίνεται στόχος του η διατήρηση των γονιδίων που έδωσε στα πουλιά παρά στα νέα αυγά. (υποθέτω)
  2. Η υπερ-τροφοδότηση των ζευγαριών με πληθώρα exrtra πρωτεϊνούχων τροφών, φρούτων κλπ, δίνει κυρίως στον αρσενικό την ευκαιρία να χαλάσει τη "σιλουέτα" του και να παρουσιαστεί, χοντρός, νωχελικός και να μην "εκτελέσει" τις υποχρεώσεις του απέναντι στο ζευγάρι του.
  3. Αν μάλιστα είναι περισσότερες από δύο οι προηγούμενες γέννες έρχεται και η κούραση των πτηνών τα οποία "εγκαταλείπουν" την προσπάθεια για μεγαλύτερη γενετική διασπορά των γονιδίων τους... Ειδικά αν οι προηγούμενες είχαν πολλούς απογόνους...
Υπάρχουν κι άλλες αιτίες με μικρότερη ίσως βαρύτητα αλλά που θα αποπροσανατολίσουν το ζευγάρι και θα το εκτρέψουν από την "αναμενόμενη" γόνιμη γέννα... όπως κάποιο άλλο αρσενικό που θα διεκδικεί με το τραγούδι του, ή κάποια μικρο ασθένεια, ή κάποιες ελλείψεις στον οργανισμό του,ή κακή προετοιμασία κλπ.
Γνώμη μου όμως είναι πως οι τρεις πρώτες έχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης και πρέπει να είμαστε ή πολύ προσεκτικοί για να μην έχουμε άσχημα αποτελέσματα ή ποιο ανεκτικοί και να μην ξεχνούμε πως κι αυτά είναι οργανισμοί και όχι μηχανές αναπαραγωγής!
 
Μιραντα δεν ειδα βατεμα αλλα θεωρω δεδομενο πως ενα ζευγαρι για να βγαλει μια γεννα ενσπορη θα ζευγαρωσει και την επομενη. Δεν μου εχει ξανατυχει και γι αυτο απορρω.
Γιαννη δεν νομιζω πως ειναι κατι απο τα 3 γιατι το ζευγαρι δεν μεγαλωσε τους νεοσσους. τα αυγα μπηκαν σε αλλο ζευγαρι και τα μωρα τα μεγαλωσαν αλλοι γονεις. Αυτο το ζευγαρι δεν μεγαλωσε μωρα πηρα τα αυγα εμειναν μια βδομαδα και εκαναν δευτερη γεννα.
 
Μιραντα δεν ειδα βατεμα αλλα θεωρω δεδομενο πως ενα ζευγαρι για να βγαλει μια γεννα ενσπορη θα ζευγαρωσει και την επομενη. Δεν μου εχει ξανατυχει και γι αυτο απορρω.
Γιαννη δεν νομιζω πως ειναι κατι απο τα 3 γιατι το ζευγαρι δεν μεγαλωσε τους νεοσσους. τα αυγα μπηκαν σε αλλο ζευγαρι και τα μωρα τα μεγαλωσαν αλλοι γονεις. Αυτο το ζευγαρι δεν μεγαλωσε μωρα πηρα τα αυγα εμειναν μια βδομαδα και εκαναν δευτερη γεννα.
Σε αυτή την περίπτωση συμπληρώνεις τη λίστα με το "άλλες αιτίες"...
 
χα χα καπως ετσι το κοβω και εγω απλα ακουω αποψεις μπας και βρουμε καμια λυση γτ φετος τα πουλια ειναι πιο χαζεμενα απο ποτε! Μαλλον η αλλαγη της κυβερνησης φταιει :Ρ
 
δεν νομιζω πως σε αυτη τη περιπτωση φταιει ο καιρος... κατι αλλο φταιει...
 
Μήπως από το βάτεμα βάτεμα συνέχεια (αφού δεν είχαν και κάτι άλλο να κάνουν, τους πήρες τα αυγά και τα μωρά) αποδυνάμωσε το σπέρμα του αρσενικού;
 
δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ισχυει κατι τετοιο δεδομενου οτι πολλοι εκτροφεις χρησιμοποιουν αρσενικους με πανω απο μια θηλυκες ταυτοχρονα. λες η δικια μου μια και να τον ξεπαστρεψε;
 
δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ισχυει κατι τετοιο δεδομενου οτι πολλοι εκτροφεις χρησιμοποιουν αρσενικους με πανω απο μια θηλυκες ταυτοχρονα. λες η δικια μου μια και να τον ξεπαστρεψε;
😀 δε ξέρω.. Υποθέσεις κάνω κι γω.. Δε ξέρω καν αν αυτό με την αποδυνάμωση του σπέρματος ισχύει.. Τι ηλικίας είναι ο αρσενικός σου; Μήπως έχει λίπος;
 
ειναι περσινος... μπα δεν εχει ιδιαιτερο λιπος μιας και ειναι πολυ νευρικο πουλι και υπερκινητικο!
 
Back
Top