Αναπαραγωγή Πρώτη γέννα 5 αυγα!

Derek_Joe

PB New Member
Εγγραφή
14 Απρ 2014
Μηνύματα
161
Καλησπέρα φίλοι. Η καναρα σημερα έκανε κ το πέμπτο αυγο κ μόλις τωρα έβγαλα τα ψεύτικα κ τα έβαλα όλα στη φωλιά. :) μετράω 13 εικοσιτετράωρα απο σημερα κ στο 14 λογικά αν πάνε όλα καλα θα βγουν οι νεοσσοι! Αυτη ειναι συνεχώς στη φωλιά και ο αρσενικό τη ταΐζει. Μαγικες εικόνες. Λιγο με προβληματίζει η ωοσκόπηση. Πρέπει να γίνει την έβδομη μερα ετσι μετρώντας απο σημερα. Υπάρχει κάποιο κόλπο να γίνει όσο πιο ανώδυνα γίνεται; Η φωλια μου ειναι εξωτερική άμα τη βγάλω και τη κανω θα στρεσαριστει πολυ η θηλυκιά;
 
Εχω μια απορια.. 4 μερες τα αυγα δεν παθαινουν τιποτα; Ειχες τα πλαστικα ειπες και οταν εκανε το πεμπτο επεστρεψες τα αυγα.. Η ερωτηση ειναι για ολους.. :)..

Ευχομαι να βγουν και τα πεντε :)..
 
*@Derek_Joe αν θες βάλε το όνομα σου στο προφίλ σου!
Ναι ωοσκόπηση κάνει 7 μέρες από τότε που η κανάρα κλωσάει συστηματικά! Θα πάρεις έναν μικρό και λεπτό φακό από το περίπτερο, θα περιμένεις να σηκωθεί η κανάρα από την φωλιά. Θα βγάλεις την εξωτερική φωλιά (πρόσεχε μη σου φύγουν τα πουλιά, να κλείσεις το πορτάκι), θα τα πας σε ένα σκοτεινό μέρος και θα τα ακουμπήσεις απαλά με το φακό! Δεν είναι δύσκολο απλά θέλει προσοχή μη ραγίσεις κάποιο.. Δε χρειάζεται να τα πιάσεις..

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

@Ariadnh διάβασε αυτό: Πως αποθηκευουμε τα αυγα που παιρνουμε απο τη φωλια :)
 
@alicedros δεν ξερω πως να το αλλάξω το όνομα αλλά θα το κανω. Derek λένε το αρσενικό μου κ Morgan το θηλυκό :) ευχαριστω για τις πληροφορίες για την ωοσκόπηση θα το κανω ετσι.
@aridnh ακριβώς ετσι έκανα εγω. Απλά εγω αντί σε σπόρους τα έβαλα σε βαμβάκι και κάθε μετα που έπαιρνα τα καινούργιο αυγο τα έκανα μια γυρα. Τωρα όμως που τα Βάλα στη φωλια έπρεπε πάλι να τα βάλω με τη μύτη προς τα κάτω;
 
Δεν νομιζω.. Εγω δεν αλλαζω τα αυγα επειδη δεν με εμπιστευομαι :) και ειναι οριζοντια στην φωλια..
 
Όχι δεν έπρεπε! Ούτως ή άλλως η κανάρα τα γυρίζει η ίδια συνεχώς για να τα ζεστάνει σε όλα τα σημεία!
 
Back
Top