Φροντίδα Πρώτη μας μέρα έξω από το κλουβί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης DimitraB
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

DimitraB

PB New Member
Εγγραφή
11 Σεπ 2022
Μηνύματα
66
Πόλη
Athens
Παιδιά η μικρή τα κατάφερε , μετά από 2 ώρες με το χέρι μέσα στο κλουβί - έπαθα αγκύλωση - η μικρή βγήκε έξω ... Και μπήκε ξανά μέσα μόνη της . Το έκανε 2-3 φορές ❤️
 

Συνημμένα

  • IMG_20220914_184000.webp
    IMG_20220914_184000.webp
    182,7 KB · Προβολές: 21
@Ledagcc Ναι το γνωρίζω αυτό , έγινε λίγο ξαφνικά και τρελάθηκαμε όλοι ! Καταρχήν καλύπτω το πίσω μέρος του κλουβιου να μην βλέπει τον εαυτό της στον καθρέφτη γιατί νομίζει ότι είναι άλλο πουλάκι και μελαγχολεί ... Επίσης σήμερα έβγαζε διαφορετικά σφυρίγματα και σαν να προσπαθούσε να μιμηθεί ένα βιντεάκι που της έκανα πλύση εγκεφάλου! Γενικά τα πήγαμε καλά ! Τώρα βέβαια κουράστηκε αλλά έπαιξε αρκετά !
[automerge]1663173376[/automerge]
IMG_20220914_193536.webpωρα για ύπνο σιγά σιγά
 
Τελευταία επεξεργασία:
@DimitraB , θεωρώ ότι η φωτο στο ποστ 1 θα άξιζε να περιληφθεί σε κάποιον από τους διαγωνισμούς φωτογραφίας.
Επί του θέματος, χαίρομαι πολύ για την εξοικείωση της μικρής σας και θα παρακολουθήσω με πολύ ενδιαφέρον τις εξελίξεις!
 
@Niva99 το ψυχουλίνι μου ! Δεν ανεβαίνει ούτε στον άντρα μου , ούτε στον μικρό μου γιο ! Στον μεγάλο πάει λίγο κάθεται στον ώμο του και ξαναγυρνάει σε μένα και φυσικά κάθεται έτσι στο χέρι μου και μετά ανεβαίνει και πιο πάνω και παίζει με το αυτί μου 😂❤️
[automerge]1663239089[/automerge]
Την άλλη βδομάδα θα πάμε και την πρώτη επίσκεψη σε πτηνίατρο , έτσι να κάνουμε έναν έλεγχο ότι είναι καλά και δεν έχει τίποτα που δε μας είπαν στο μαγαζί που την πήραμε !
 
Οι παπαγάλοι τείνουν να συμπαθήσουν όλα τα μέλη της οικογένειας, αλλά ένα θα τους κάνει κλικ. Το άτομο που ενασχολείται περισσότερη ώρα με αυτό. Π.χ ο Patrick (το budgie μου) έχει τρέλα με εμένα, αλλά του αρέσει να παίζει και με την μητέρα μου, παρόλο που προτιμά εμένα. Με τα άλλα μέλη της οικογένειάς μου, δεν έχει και τις καλύτερες σχέσεις (δεν κάθεται στο χέρι τους, τους τσιμπάει). Οπότε, αυτό το άτομο, είσαι εσύ 😄
Την άλλη βδομάδα θα πάμε και την πρώτη επίσκεψη σε πτηνίατρο
Αυτό είναι τέλειο! Καλά αποτελέσματα ;)
 
Έχει τρελα με εμένα από ότι κατάλαβα , γιατί όταν με βλέπει κελαηδαει ! Τον μικρό μου τον γιο όταν τον βλέπει μαζεύεται και πετάει το ράμφος της μπροστά σαν να του λέει φύγε 😂
 
@DimitraB Καλό θα ήταν να βγάλεις τις πλαστικές πατήθρες καθώς είναι ακατάλληλες γιατί παραμένουν ίσιες και μπορεί να προκαλέσουν αρθρίτιδα, bumblefoot πληγές στο μαλακό σημείο των ποδιών και άλλα προβλήματα. Αντίκατέστησε τες με αυτές από φυσικό ξύλο μαζί με τον φλοιό σε διάφορους διαμέτρους και υφές ώστε να γυμνάζονται τα πόδια του. Επίσης πρόσθεσε μέσα και παιχνίδια από φυσικά υλικά ώστε να μπορεί να τα τεμαχισει καθώς και παιχνίδια αναζήτησης τροφής ώστε να απασχοληθει το μυαλό του. Το σχοινί που έχεις βγάλε το καθώς είναι ακατάλληλο λόγω ότι έχει μια τούφα βαμβακερου σχοινιού. Μέσα σε αυτό μπορεί να πιαστεί και να τραυματιστεί όπως επίσης το βαμβακερό σχοινί είναι επικίνδυνο αν το καταπιεί καθώς μπορεί να πάθει απόφραξη πρόλοβου και εντέρου που είναι εξαιρετικά επικίνδυνο. Δες μερικές φωτογραφίες από πουλιά που το κατάπιαν:
552D88E0-4BBE-427B-998A-6D68400CB8E8.jpeg
Είναι μια κούκλα να την χαίρεσαι!
 
@Ledagcc πατηθρες ξύλινες δεν βρήκα πουθενά στη περιοχή θα τις παραγγείλω online από το petgo που βρήκα με την βοήθεια του Σταύρου! Για το σχοινί δεν το ήξερα καθώς απ' το πετ σοπ μου είπαν να πάρω αυτό και όχι αυτά που κρεμοντουσαν καμπανάκια κτλ γιατί έχουν μέταλλο που μπορεί να είναι μοιραίο για αυτά ! Τι κούνια να της πάρω ? Πλαστικια έχω και της την αφαίρεσα
[automerge]1663258004[/automerge]
IMG_20220915_190533.webpπαρηγγειλα αυτα μόλις , Σταύρο για δες τα κι εσύ !
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top