Φροντίδα Πρώτη φορά με lovebirds

paris_team_cae

PB New Member
Εγγραφή
1 Δεκ 2010
Μηνύματα
4
Πόλη
Πετρούπολη
Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι ο Πάρης από Αθήνα ασχολουμε γύρω στα 10 χρόνια με τους παπαγάλους. Είχα στην κατοχή μου μία ροζελα, τρία κοκατιλακια, έναν Αλεξανδρινό και πρόσφατα βρεθήκαν στα χέρια μου δυο λοβακια. Δυστυχώς η ιδιοκτήτης (οικογενειακη φίλη) έφυγε από την ζωή με αποτέλεσμα να τα πάρω εγώ διότι ο άντρας της δεν μπορούσε να τα προσέχει. Πρώτη φορά ασχολουμε με lovebirds και το κακο είναι ότι δεν γνωρίζω τίποτα όσο αφορά τα συγκεκριμένα πουλιά, ούτε ηλικια, ούτε φύλο, ούτε αν πρόκειται για αδέρφια και δεν μπορούν να ζευγαρωσουν. Γνωρίζω ότι το φύλο δεν διακρίνεται εύκολα αλλά ίσως κάποιο έμπειρο μάτι τα ξεχωρίσει. Από συμπεριφορά μπορούμε να καταλάβουμε κάτι; Αλλάξαμε τα πάντα απ ότι υπήρχε στο κλουβι από παιχνίδια, ταιστρες, ποτίστρες πατηθρες κτλπ. Βάλαμε άμμο και αφαιρέσαμε το πλέγμα και ήμαστε σε κατάσταση προσαρμογής.

Αυτα είναι τα καινούργια φιλαράκια μου... φοράνε κλειστο δαχτυλίδι αλλά δεν μπορώ να το διαβάσω εύκολα μιας και δεν μπορώ να τα πιασω. Θα δούμε όταν εξοικειωθούμε λίγο μήπως κάνουμε κάτι.

tI6TKOV.webp
 
Καλώς ήρθες Πάρη με τους παπαγάλους σου!
Όχι στα περισσότερα lovebirds δεν διακρίνεται οπτικά το φύλο, παρά μόνο με τεστ dna.
Αν κάποιο είναι θηλυκό, κάποια στιγμή θα κάνει αυγά.
Ηλικία με προσέγγιση έτους, μπορούμε να δούμε αν φοράνε δαχτυλίδια.
Αυτα είναι τα καινούργια φιλαράκια μου.
Κουκλάκια! φτου φτου
Πες μας και το χρώμα των δαχτυλιδιών, το χρώμα είναι ενδεικτικό του έτους.
Συνήθως τα θηλυκά είναι πιο παχουλά και τ' αρσενικά πιο σπαθάτα αλλά δεν είναι και απόλυτο.
 
Το ένα έχει πορτοκάλι και το άλλο μοβ. Σαν μεταλαξη επειδή έχω μπερδευτεί με τόσα που έχω διαβάσει είναι peach face απλά;
tinypic-no-longer-available.jpg

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Μάλλον πρόκειται για πουλιά του 09 και του 10. Από τα λίγα που μπορώ να διακρίνω το κορτοκαλι δαχτυλίδι γράφει LPC 088 4.5 10 060 και το μωβ FLL NB09 52.
 
Μπλέχτηκε στο σκοινί;

Αστο... σε αλλη τρυπα το σωμα σε αλλη το κεφαλι σε αλλη η μια φτερουγα...
Και μενα το αγαπημενο του ηταν...
Πως μπερδευτικε δε μπορω να καταλαβω
 
Μάλλον πρόκειται για πουλιά του 09 και του 10. Από τα λίγα που μπορώ να διακρίνω το κορτοκαλι δαχτυλίδι γράφει LPC 088 4.5 10 060 και το μωβ FLL NB09 52.
Παιδιά, αν και δεν ξερω απο δαχτυλίδια, κάποιοι απο τους αριθμούς δηλώνουν νομιζω κωδικό εκτροφέα, και ίσως τα γράμματα να πιστοποιούν χώρα προέλευσης. Αν κάποιος γνωρίζει και ειτε ο κωδικός εκτροφέα ειτε η χώρα ειναι διαφορετικά, τότε με μεγάλη πιθανότητα μπορει να βγει το συμπέρασμα ότι δεν ειναι αδέρφια. Αν ισχύουν φυσικά αυτά που λέω για τα στοιχεία των δαχτυλιδιών.
Αν όντως δεν έχουν συγγένεια, ίσως θα μπορουσε να γίνει ενα DNA test, εφόσον ο Πάρης ενδιαφερθεί σε καποια φάση για αναπαραγωγή.
Πάρη, να τα χαιρεσαι.
Αν αντικαταστήσεις το δίχτυ, ίσως θα μπορούσες να βάλεις σχοινιά, όχι με μεγάλο μήκος απο κάνναβη για να τα μαδάνε.
 
Καλώς ήρθες και να χαίρεσαι την παπαγάλο παρέα σου.
Το κιτρινουλι είναι pied και το άλλο είναι κλασσικό πράσινο. Ομως αυτά τα κόκκινα που έχει στο σώμα θεωρούνται νομίζω ανωμαλία και δεν πρέπει να αναπαραχθεί.
Χωρίς να είμαι σιγουρη αλλά θυμαμαι έναν εκτροφεία που είχε πει κάτι τέτοιο για ένα παρόμοιο λογάκια που εμένα μου φαινόταν πανέμορφο και μου είχε κάνει εντύπωση.
Τα κάγκελα του κλουβιού μήπως έχουν μεγάλο άνοιγμα και χωράει το κεφάλι τους; Μου φαίνονται τεράστια.
Πάντως είναι πανέμορφα, μπράβο που τα πήρες.
Όσο για την διατροφή ισχύει ότι για όλους τους παπαγάλους.
Λαχανικά, βότανα, φρουτα κλπ κλπ :)
 
Ομως αυτά τα κόκκινα που έχει στο σώμα θεωρούνται νομίζω ανωμαλία και δεν πρέπει να αναπαραχθεί.
Φοβερή επαναφορά και εξαιρετική παρατήρηση Ηλέκτρα!
Εδώ τα σημάδια λένε ασθένεια του ήπατος.
Από το μεταφρασμένο άρθρο μας:

"Κακή ποιότητα φτερώματος και αλλαγές στο χρωματισμό των φτερών.

Για παράδειγμα, στα cockatiels, τα λευκά φτερά μπορεί να πάρουν μια περισσότερο κιτρινωπή απόχρωση. Τα African Greys, μπορεί να αναπτύξουν κόκκινα φτερά σε περιοχές που είναι συνήθως γκρι, και σε κάποια άλλα παπαγαλοειδή μπορεί να γίνουν κίτρινα, πορτοκαλί και δυνητικά κόκκινα."
https://community.petbirds.gr/threa...λες-ασθένειες-του-συκωτιού-των-πουλιών.19079/

και εδώ το πρωτότυπο με φωτογραφίες: https://www.beautyofbirds.com/liverdisease.html

Υπάρχει ένα σκεύασμα στην αγορά που υπόσχεται ότι διορθώνει ακριβώς αυτές τις επιπλοκές.
Στην θέση σου @paris_team_cae θα πήγαινα άμεσα σε γιατρό και θα του εξέφραζα όλους τους προβληματισμούς μου.

Το κιτρινουλι είναι pied
Δεν παίρνω και όρκο και δεν το ψάχνω. Το πουλάκι με το πρόβλημα μάλλον είναι θηλυκό.

Μηπως να εβγαζες αυτο το διχτυ; Ο δικος μου ειχε μπλεχτει μια μερα... ειδα και επαθα να τον βγαλω...
Και η κουρτίνα είναι διχτέ, να βγει και αυτή; 🙄
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top