Γενικά Πρώτη φορά ορτύκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ros

PB New Member
Εγγραφή
17 Φεβ 2016
Μηνύματα
80
Πόλη
Αγία Παρασκευή
Καλημέρα σε όλους.
Η πρώτη μου προσπάθεια για εκτροφή ορτυκιών στο μπαλκόνι, και καθώς όπως λένε μια φωτογραφία χίλιες λέξεις
 

Συνημμένα

  • HPIM5825.webp
    HPIM5825.webp
    48,3 KB · Προβολές: 229
  • HPIM5829.webp
    HPIM5829.webp
    83 KB · Προβολές: 204
  • HPIM5830.webp
    HPIM5830.webp
    76,2 KB · Προβολές: 249
  • HPIM5831.webp
    HPIM5831.webp
    43,8 KB · Προβολές: 175
  • HPIM5825.webp
    HPIM5825.webp
    48,3 KB · Προβολές: 189
  • HPIM5826.webp
    HPIM5826.webp
    54 KB · Προβολές: 181
Μια χαρα ευχομαι ολα να πανε καλα και να βγαλεις πολλα
 
Να τα χαιρεσαι τα πουλακια σου!
Με προβλημάτισαν τα εξής:
Μήπως τα κλουβιά είναι πολυ μικρά για τόσα πολλά ορτύκια; Όπως και να χει, δε θα ήταν πιο άνετα σε μεγαλύτερες κλούβες;
Όσον αφορά το ταβάνι των κλουβιών, έχω ακούσει οτι τα πουλιά αυτά συχνα πηδούν-πετούν σχεδόν κάθετα προκειμένου να απογειωθούν, και χτυπούν το κεφάλι τους στην οροφή του κλουβιού. Αν πράγματι κάτι τετοιο ισχύει, διότι δεν το γνωρίζω προσωπικά, αλλα το έχω ακούσει όπως προείπα, ίσως αν έβαζες ή προσαρμόζεσαι κάτι μαλακό όπως φελιζόλ ή αυτά τα συνθετικά με τα οποία γεμίζουν τα μαξιλαράκια καναπέ, θα ήταν πιο ασφαλή τα ορτύκια.
 
Για τα αυγά τους τα εκτρέφεις @ros;
Μήπως τα κλουβιά είναι πολυ μικρά για τόσα πολλά ορτύκια; .
Όντως είναι μικρά τα κλουβιά και όντως τα ορτύκια αν είναι άγρια απογειώνονται κατακόρυφα και χτυπάνε το κεφάλι τους.
Αν δεν κάνω λάθος οι συγκεκριμένοι κλωβοί έχουν κατασκευαστεί ειδικά για ορτύκια και με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορεί ο εκτροφέας να μαζεύει τα αυγά που συγκεντρώνονται σε μια πλευρά λόγω της κλίσης τους.
Ή τουλάχιστο εμένα έτσι μου μοιάζει...
Κανονικά όμως θέλουν υπέρμετρα μεγάλο χώρο για να ζήσουν σωστά.
 
Γιάννη, είναι προφανές οτι ο υπέρμετρος χώρος είναι κάτι το σχετικό για ένα ζωντανό που ζει στην αιχμαλωσία, και ειδικα σε συνθήκες μπαλκονιού. Αλλά, πως να το θέσω, εφόσον ειτε για τα αυγά, ειτε για το κελαϊδισμά τους (πχ στα καναρίνια), νομίζω οτι θα πρέπει να τους προσφέρουμε το καλύτερο δυνατό που μπορούμε. Εγώ, ας πούμε δεν συντηρώ περισσότερα καναρίνια διότι δεν έχω και δεν μπορώ και δεν θέλω να δημιουργήσω μεγαλύτερο χώρο προστατευμένο για αυτά στο μπαλκόνι μου, οποτε προτιμώ να έχω το καθένα σε 60ρα ζευγαρωστρα για να είναι σχετικά άνετα, παρά να έχω περισσότερα πουλιά με λιγότερο ζωτικό χώρο.
Όσον αφορά στα κλουβιά των ορτυκιών, εφόσον είναι ειδικα για αυτά, γιατί δεν έχουν την κατάλληλη προστασία; Μήπως τελικά δεν χρειάζεται;
 
Καλώς ήρθες, να σου ζήσουν τα ορτύκια σου!
Βάλε όμως φωτογραφίες, γιατί το σκέφτομαι κι εγώ :)

Να τα χαιρεσαι τα πουλακια σου!
Με προβλημάτισαν τα εξής:
Μήπως τα κλουβιά είναι πολυ μικρά για τόσα πολλά ορτύκια; Όπως και να χει, δε θα ήταν πιο άνετα σε μεγαλύτερες κλούβες;
Όσον αφορά το ταβάνι των κλουβιών, έχω ακούσει οτι τα πουλιά αυτά συχνα πηδούν-πετούν σχεδόν κάθετα προκειμένου να απογειωθούν, και χτυπούν το κεφάλι τους στην οροφή του κλουβιού. Αν πράγματι κάτι τετοιο ισχύει, διότι δεν το γνωρίζω προσωπικά, αλλα το έχω ακούσει όπως προείπα, ίσως αν έβαζες ή προσαρμόζεσαι κάτι μαλακό όπως φελιζόλ ή αυτά τα συνθετικά με τα οποία γεμίζουν τα μαξιλαράκια καναπέ, θα ήταν πιο ασφαλή τα ορτύκια.

Οι διαστάσεις των κλωβών σε κάθε κλωβοστοιχεία είναι παντού οι ίδιες (τόσο σε ελληνικές όσο και σε εισαγώμενες. Πάντως εγώ ζήτησα και μου το έκαναν μεγαλύτερο. Απ ότι φαίνεται είναι μια χαρά. Όσο για τα άλματα όντως συμβαίνουν όμως δε φαίνεται να τα ενοχλεί ιδιαίτερα.

Ευχαριστώ πολύ.
 
Κρατώντας τα πουλιά σε τόσο στενό χώρο δεν θα παχύνουν, οπότε δεν θα; Γεννάνε πολλά αυγά;Έχω βάλει και γω στο πρόγραμμα να φτιάξω μια κλούβα για ορτύκια, γι αυτό απορώ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Κρατώντας τα πουλιά σε τόσο στενό χώρο δεν θα παχύνουν, οπότε δεν θα; Γεννάνε πολλά αυγά;Έχω βάλει και γω στο πρόγραμμα να φτιάξω μια κλούβα για ορτύκια, γι αυτό απορώ.
Δεν υπάρχει πρόβλημα. Από τα πρώτα 12 θυλικά ( 12/02/20016) έχω πάρει 67 αυγουλάκια.

Για τα αυγά τους τα εκτρέφεις @ros;

Όντως είναι μικρά τα κλουβιά και όντως τα ορτύκια αν είναι άγρια απογειώνονται κατακόρυφα και χτυπάνε το κεφάλι τους.
Αν δεν κάνω λάθος οι συγκεκριμένοι κλωβοί έχουν κατασκευαστεί ειδικά για ορτύκια και με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορεί ο εκτροφέας να μαζεύει τα αυγά που συγκεντρώνονται σε μια πλευρά λόγω της κλίσης τους.
Ή τουλάχιστο εμένα έτσι μου μοιάζει...
Κανονικά όμως θέλουν υπέρμετρα μεγάλο χώρο για να ζήσουν σωστά.

Μια χαρα ευχομαι ολα να πανε καλα και να βγαλεις πολλα

Ευχαριστώ. Αγόρασα ήδη κλωσσομηχανή.
YZ8-48-Reasonable-price-with-CE-certificate.jpg_220x220.jpg
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μήπως να αγόραζες και μερικές άλλες κλούβες; Όχι για να βάλεις τα μικρά που θα βγουν από την κλωσσομηχανή, αλλά για να αραιώσεις τα μεγάλα, ώστε να ζουν κάπως πιο άνετα;

Γράψε στο προφιλ σου και το μικρό σου όνομα αν θέλεις, θα είναι καλύτερα (ίσως λίγο πιο προσωπικά) να σου γράφουμε με το όνομά σου.
 
Μήπως να αγόραζες και μερικές άλλες κλούβες; Όχι για να βάλεις τα μικρά που θα βγουν από την κλωσσομηχανή, αλλά για να αραιώσεις τα μεγάλα, ώστε να ζουν κάπως πιο άνετα;

Γράψε στο προφιλ σου και το μικρό σου όνομα αν θέλεις, θα είναι καλύτερα (ίσως λίγο πιο προσωπικά) να σου γράφουμε με το όνομά σου.
Η κλούβα είναι κατά πολύ μεγαλύτερη από τις προδιαγραφές που έχω βρει σε διάφορα site. Η συγκεκριμένη προβλέπεται για 12 οικογένειες (3Θ + 1Α) και εγώ θα βάλω 8, σε δύο κλωβούς που έχω από δύο οικογένειες δεν παρατήρησα κανένα πρόβλημα. Χρήστος
 
ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ.
Έγινε η αγορά 4 οικογενειών (3Θ + 1Α / ανά οικογένεια) σε κλωβό που προβλέπεται για 3 οικογένειες. Μετά από 1 εβδομάδα εμφάνιση κανιβαλισμού σε μεγάλο βαθμό στη μια οικογένεια και λιγότερο σε μια άλλη, και στις δύο περιπτώσεις τα επιθετικά ήταν τα θηλυκά. Έγινε απομάκρυνση των τραυματισμένων, περιποίηση και απομόνωση των επιθετικών. Μετά από 3 ημέρες έγινε προσπάθεια επιστροφής των επιθετικών στις οικογένειές τους, με την είσοδο στον κλωβό απ' ευθείας άρχισε ξανά το φαινόμενο.
Ψάχνοντας στο internet οι γνώμες συνέκλιναν στη μη ισορροπημένη διατροφή (Έλλειψη Na η Fe) Έγινε αντικατάσταση της τροφής με Επώνυμη τροφή στην οποία αναγράφεται ο παραγωγός αρ. Παρτίδας ημε/νια παρασκευής, ημε/νια λήξεως και πλήρη διατροφική και χημική ανάλυση. (σε οικονομικότερη τιμή) Σε 3-4 ημέρες το φαινόμενο εξαλείφθηκε εντελώς. Συν του ότι άρχισε και η ωοτοκία. Η προηγούμενη τροφή ήταν απλώς συσκευασμένη σε σακί των 10 Kgr και τίποτα άλλο, και οι δύο τροφές αναφέρονται ως τροφές ωοτοκίας. Συμπέρασμα δικαιώνεται η φίλη Maria P για το https://community.petbirds.gr/threads/Χύμα-ή-συσκευασμένη-τροφή-για-το-πουλάκι-μας.19008/ Ευχαριστώ για την υπομονή σας
Χρήστος.
 
Χρήστο όταν μιλάμε για εμφάνιση κανιβαλισμού, τι να εννοήσουμε; Οτι φαγώθηκε κάποιο πουλι απο κάποια αλλα;
 
Χρήστο όταν μιλάμε για εμφάνιση κανιβαλισμού, τι να εννοήσουμε; Οτι φαγώθηκε κάποιο πουλι απο κάποια αλλα;
Ως κανιβαλισμος οριζεται η εκδηλωση επιθετικοτητας σε ατομα του ιδιου ειδους που μπορει να επιφερει τον θανατο και στη συνεχεια την βρωση. Στην συγκεκριμενη περιπτωση η επιθετικοτητα ηταν εστιασμενη στα σημεια τραυματισμου σε σημειο να εμφανιζεται εκτεταμενη ελειψη ιστου κυριως στο κεφάλι που κατα πασα πιθανοτητα ειχε καταναλωθει απο το επιθετικο πουλι.
 
Φίλε Χρήστο,

Ο κανιβαλισμός στα ορτύκια και ειδικά στα '' άγρια ιταλικά '' εμφανίζεται από την τροφή λόγω ελλειψεις αλατιού. Θα σου συνιστούσα για φύραμα ωοτοκίας Φύρκο Νο7 σε μορφή πέλετ. Επίσης να εισάγεις στον κλωβό και πράσινα, μαρούλι, αγρια χόρτα κτλ.

με την είσοδο στον κλωβό απ' ευθείας άρχισε ξανά το φαινόμενο.

Στον κλωβό να εισάγεις μόνο λίγο πριν σκοτεινιάσει και προσοχή στην αναλογία 3θυλ - 1αρσ. Εγώ θα σου πρότεινα αν δεν βάζεις τα αυγά σε μηχανή να βγάλεις τελείως τα αρσενικά από τον κλωβό.

Η πρώτη μου προσπάθεια για εκτροφή ορτυκιών στο μπαλκόνι

Ο στόχος της εκτροφής σου ποιος είναι;
 
Φίλε Χρήστο,

Ο κανιβαλισμός στα ορτύκια και ειδικά στα '' άγρια ιταλικά '' εμφανίζεται από την τροφή λόγω ελλειψεις αλατιού. Θα σου συνιστούσα για φύραμα ωοτοκίας Φύρκο Νο7 σε μορφή πέλετ. Επίσης να εισάγεις στον κλωβό και πράσινα, μαρούλι, αγρια χόρτα κτλ.



Στον κλωβό να εισάγεις μόνο λίγο πριν σκοτεινιάσει και προσοχή στην αναλογία 3θυλ - 1αρσ. Εγώ θα σου πρότεινα αν δεν βάζεις τα αυγά σε μηχανή να βγάλεις τελείως τα αρσενικά από τον κλωβό.



Ο στόχος της εκτροφής σου ποιος είναι;
Φιλε Κωστα ακριβως αυτο επραξα αν και τροφη δεν ειναι της ΦΥΡΚΟ ορα προηγουμενο post μου. Εκτροφη για την ευχαριστηση, αυγα και κρεας. Εχω αγορασει κλωσσομηχανη και οσονουπο ξεκινω. Ευχαριστω για τις συμβουλες καθε πληροφορια, βοηθεια καλοδεχουμενη.
 
Εχω αγορασει κλωσσομηχανη και οσονουπο ξεκινω
Έχεις σκεφτεί που θα μπουν τα πρώτα μικρά μετά την εκκόλαψη, διότι αυγά και νεοσσοί χρειάζονται διαφορετική θερμοκρασία.
 
Έχεις σκεφτεί που θα μπουν τα πρώτα μικρά μετά την εκκόλαψη, διότι αυγά και νεοσσοί χρειάζονται διαφορετική θερμοκρασία.
Έχω ολοκληρώσει ήδη την έρευνα αγοράς των υλικών και πιστεύω να ξεκινήσω την κατασκευή αναθρεπτηρίου από εβδομάδα.
Αν όλα πάνε κατ΄ευχή σκέφτομαι και για δεύτερη κλωβοστοιχία.
 
Back
Top