Φροντίδα Πρώτη φορά που αποκτώ καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Rini
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Rini

PB New Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2017
Μηνύματα
23
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα,

πριν από λίγες ημέρες μου χάρισαν 2 υπέροχα καναρινάκια... Είναι πρώτη φορά που αποκτώ πουλάκια και δεν έχω ιδέα τι μου γίνεται... Μου τα έδωσαν μέσα σε ένα κλουβάκι και μου έιπαν ότι ειναι αρσενικό και θηλυκο...όταν ήταν μαζί το θηλυκό ήταν πολύ ενεργητικό αλλά όταν μου είπαν από το πετ σοπ να τα χωρίσω το αρσενικό έγινε πολύ ενεργητικό και το θυλυκό κάθεται σε μια μεριά και δεν πολυ κουνιέται...

Ερωτήσεις:
1) Το θηλυκό είναι αυτό με το κιτρινάκι που έχει... Με προβληματίζει λίγο το σημείο που βλέπετε στην φωτό που λείπουν πουπουλακια κοντά στο μάτι του...
2) Καλά έκανα και τα χώρισα;
3) Μπορείτε να μου επιβεβαιώσει κάποιος ποιο ειναι το θηλυκό κ το αρσενικό γιατί απο εκεί που μου τα έδωσαν ο άνθρωπος ειναι ερασιτέχνης δεν γνωρίζει πολλά...
4) Το καναρινάκι με τα μαυρα ειναι αυτό που από ότι έχω καταλάβει σαλιαρίζει όπως το λέτε... Το άλλο μονο πιου πιου... αυτό θα είναι το τραγούδι του αρσενικού ή να περιμένω κάτι καλύτερο (του κάνω εκπαίδευση από youtube) :)

Σας κούρασα αλλά.. Είμαι λίγο αγχωμένη!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Γαβριέλα
 

Συνημμένα

  • K.webp
    K.webp
    34,6 KB · Προβολές: 49
  • Μ.webp
    Μ.webp
    29,2 KB · Προβολές: 48
Να χαίρεσαι τα καναρινάκια σου Γαβριέλα :)
Καλά έκανες και τα χώρισες, για τα υπόλοιπα θα σε ενημερώσουν τα παιδιά με τα καναρίνια.
Μπορείς να κρατήσεις και να έχεις τον αναλυτικό οδηγό φροντίδας καναρινιών https://community.petbirds.gr/threads/Τα-καναρίνια-ως-κατοικίδια-πλήρης-οδηγός.26056/ και κυρίως να μην έχεις άγχος, απλά ό,τι χρειάζεσαι να ρωτάς και σιγά σιγά θα τα μάθεις όλα :)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Γαβριέλα καλώς ήρθες.
Τα καναρινάκια θέλουν σχετικό χώρο για να είναι καλά. Θα ήταν λοιπόν ευχής έργο αν θα μπορούσες να τους προσφέρεις μία ζευγαρώστρα στο καθένα μήκους 60 εκατοστών, π.χ. https://www.pet4u.gr/pet-camelot-9672.html. Έτσι, και με την κατάλληλη διάταξη πατηθρών, θα υπάρχει και ο χώρος για να ανοίγουν τα φτερά τους, να κάνουν δλδ μια σχετική γυμναστική.
Η θέση των κλουβιών θα πρέπει επίσης να συζητηθεί... Αν τα έχεις μόνιμα έξω θα πρέπει να έχεις και προστασία από τα αρπακτικά, αν τα έχεις μόνιμα μέσα καλό θα είναι να ακολουθούν την ημερήσια διάρκεια (ημέρα ξύπνια, νύχτα ύπνος)
Η τροφή και τα συμπληρώματα διατροφής που θα δώσεις είναι επίσης ένα άλλο θέμα που θα πρέπει να ανοίξεις ώστε να συζητηθεί. Σε γενικές γραμμές καλό είναι να τρώνε από εμπορικό μείγμα σπόρων, το οποίο θα αγοράσεις σε κλειστή συσκευασία που θα ανοίξεις η ίδια, μερικές φορές την εβδομάδα, ανάλογα με τη φάση και την εποχή αυγό ή αυγοτροφή, λαχανικά πολύ συχνά και φρούτα πιο σπάνια. Ακόμα, βότανα αρωματικά και σε κάποιες φάσεις της ζωής τους ποικιλλία σπόρων που θα αγοράσεις μεμονωμένα.
Θα σου προτείνω λοιπόν να ανοίξεις ένα ξεχωριστό θέμα στο κατάλληλο πεδίο του φόρουμ για τροφές, κλουβιά - θέση και εσωτερική διάταξη αυτών και για ό,τι άλλο σε απασχολεί.
Όσον αφορά στο μάτι, δυστυχώς η φωτό που έχεις επισυνάψει δεν είναι καθαρή, και δεν είναι καθόλου εύκολο να σου δοθούν οδηγίες επ' αυτού. Αν μπορείς βάλε μια πιο ακριβή φωτογραφία, έχοντας υπόψη σου ότι θα μπορούσε να είναι ένα τίποτα, δλδ, κάτι πολύ αθώο και περαστικό ή θα μπορούσε να είναι ακόμα και κάτι σοβαρότερο. Μέχρι να διαπιστωθεί περί τίνος πρόκειται τα πουλάκια θα πρέπει να είναι σε διαφορετικά μέρη, και τα σχετικά με τα κλουβιά τους, π.χ. ταΐστρες, ποτίστρες κλπ να μην μπερδευτούν και όταν τα φροντίζεις, θα ξεκινάς από το αρσενικό και έπειτα το θηλυκό.
 
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα
Καλώς ήρθες στη φτεροπαρέα μας Γαβριέλα! Καλές συζητήσεις! Να χαίρεσαι τα φτερωτά φιλαράκια σου!
1) Το θηλυκό είναι αυτό με το κιτρινάκι που έχει... Με προβληματίζει λίγο το σημείο που βλέπετε στην φωτό που λείπουν πουπουλακια κοντά στο μάτι του...
Θεωρώ πως έχει αυτή την εικόνα λόγω της πτερόρροιας. Σύντομα θα τα αναπληρώσει. Οι φωτογραφίες δεν βοηθούν ιδιαίτερα. Το παρακολουθείς και μας ενημερώνεις.
2) Καλά έκανα και τα χώρισα;
Πάρα πολύ σωστά έπραξες. Τα καναρίνια τα ενώνουμε μόνο κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής. Τον υπόλοιπο χρόνο τα έχουμε χωριστά. Μπορούν να συνυπάρξουν αν ο χώρος το επιτρέπει τα θηλυκά μεταξύ τους ή τα νεαρά καναρίνια μέχρι 5-6 μηνών.
Πλέον τα αφήνεις χώρια και αν μπορείς ακολουθείς τις συμβουλές του Γιάννη @ianos για τη διαμονή τους.
Την άνοιξη αν επιθυμείς να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή τα ενώνεις. Για τη διαδικασία θα τα πούμε τότε αν σε ενδιαφέρει.
3) Μπορείτε να μου επιβεβαιώσει κάποιος ποιο ειναι το θηλυκό κ το αρσενικό γιατί απο εκεί που μου τα έδωσαν ο άνθρωπος ειναι ερασιτέχνης δεν γνωρίζει πολλά...
Θα χρειαστεί να ανεβάσεις νέες φωτογραφίες γιατί οι συγκεκριμένες δεν βοηθούν.
Απαντήσεις θα βρεις και στο άρθρο εδώ
https://community.petbirds.gr/threads/Το-καναρίνι-μου-είναι-αρσενικό-ή-θηλυκό.17712/.
Μετά τη λήξη της πτερόρροιας θα διακρίνεις το φύλο με ευκολία.
4) Το καναρινάκι με τα μαυρα ειναι αυτό που από ότι έχω καταλάβει σαλιαρίζει όπως το λέτε... Το άλλο μονο πιου πιου... αυτό θα είναι το τραγούδι του αρσενικού ή να περιμένω κάτι καλύτερο (του κάνω εκπαίδευση από youtube) :)
Όχι δε θα είναι αυτό το κελάηδημα του. Θα σε εκπλήξει σε λίγο καιρό που θα τελειώσει η πτερόρροια και θα έχει συνηθίσει το νέο του χώρο. Δε θα σταματάει. Να το έχεις σε σημείο που να μην βλέπει το θηλυκό.
Να σου ζήσουν!
 
Back
Top