Φροντίδα Πρώτη φορά που εχω παπαγάλο και με στρεσάρει λιγο

Natashalovebird

PB New Member
Εγγραφή
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
10
Πόλη
Αθήνα
Τι παπαγαλάκι μου ο Πάκο είναι 3ον μηνών ! Είναι η πρώτη φορά που εχω παπαγάλο, αυτο με στρεσάρει λιγο γιατί δεν ξερω τι πρεπει να κανω! Δεν τρώει πολυ! Αλλα γενικά εχει διάθεση να παίξει με την κούνια, να κανει τούμπες στην πατηθρα και να κελαηδάει! Τον εχω στο δωμάτιο μου εκτός απο μερικές ώρες το απόγευμα που το βγάζω στο μπαλκόνι! Οταν του μιλάω με κοιτάει και κάποιες φορές κελαηδάει! Δεν του εχω βάλει ακομα να φάει μήλο! Να πω ακομα οτι το σαββατο ταξίδεψε απο Γιάννενα αθηνα ποσο σημαντικό ρόλο παίζει;
 
Λοιπόν Νατάσα,
και από το προηγούμενο πόστ σου φαίνεται ότι εσύ είσαι τελικά αγχωμένη και όχι το πουλί... Κοινότυπο, εν τέλει δε χρειαζόταν το πουλί γιατρό αλλά ο άνθρωπος 😎
Χαλάρωσε (γράφτο σε κανένα χαρτί καμμιά 40 φορές μπας και το εμπεδώσεις) και άσε τη σχέση σου με αυτό το πλασματάκι να αναπτυχθεί όμορφα (όπως και γίνεται...) :)
 
Να πω ακομα οτι το σαββατο ταξίδεψε απο Γιάννενα αθηνα ποσο σημαντικό ρόλο παίζει;
Ακόμη και για μας ένα τέτοιο ταξίδι μας κουράζει κι ας ταξιδεύουμε με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες και μέσα που κατασκευάστηκαν για μας. Το φιλαράκι σου θα χρειαστεί λίγες μέρες ακόμη για να συνέλθει εντελώς από το αφύσικο και δύσκολο γι' αυτό ταξίδι...
 
Λοιπόν Νατάσα,
και από το προηγούμενο πόστ σου φαίνεται ότι εσύ είσαι τελικά αγχωμένη και όχι το πουλί... Κοινότυπο, εν τέλει δε χρειαζόταν το πουλί γιατρό αλλά ο άνθρωπος 😎
Χαλάρωσε (γράφτο σε κανένα χαρτί καμμιά 40 φορές μπας και το εμπεδώσεις) και άσε τη σχέση σου με αυτό το πλασματάκι να αναπτυχθεί όμορφα (όπως και γίνεται...) :)
Πραγματικά ειμαι πολυ αγχωμένη όντως τον παρακολουθώ σχεδόν όλη την ημέρα 😀 🙂️ Του έβαλα και την μπανιέρα του πριν λιγο!

Ακόμη και για μας ένα τέτοιο ταξίδι μας κουράζει κι ας ταξιδεύουμε με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες και μέσα που κατασκευάστηκαν για μας. Το φιλαράκι σου θα χρειαστεί λίγες μέρες ακόμη για να συνέλθει εντελώς από το αφύσικο και δύσκολο γι' αυτό ταξίδι...
Ναι οταν το πλησιάζουν οι γονείς μου ταράζετε οταν όμως παω εγω ειναι ήρεμο! Γιατί γίνετε αυτο;
 
Ναι οταν το πλησιάζουν οι γονείς μου ταράζετε οταν όμως παω εγω ειναι ήρεμο! Γιατί γίνετε αυτο;
Ασφαλώς και γίνεται... Ο ζακό ενός θείου μου "κόβει δάχτυλα", αλλά στο θείο είναι αρνάκι...
 
Ασφαλώς και γίνεται... Ο ζακό ενός θείου μου "κόβει δάχτυλα", αλλά στο θείο είναι αρνάκι...
😀 προσπαθώ να τον προσεγγίσω σιγα σιγα Γτ ειναι ταϊσμένος απο τους γονείς του! Και βάζω το χερι μου κατε μέρα μεχρι να το συνηθίσει ειναι σωστός ο τρόπος μου;
 
Χαλάρωσε (γράφτο σε κανένα χαρτί καμμιά 40 φορές μπας και το εμπεδώσεις)
Ίσως είναι καλύτερα να χαλαρώσεις κι εσύ λιγάκι το ποστάρισμα της συμβουλής για χαλάρωση σε κάθε έναν που ρωτάει οτιδήποτε. Μου θυμίζεις κάποιους γιατρούς που όταν δεν έχουν την παραμικρή ιδέα για το τι έχει ο ασθενής τους, τους προτείνουν ξεκούραση και να μην έχουν άγχος.
 
😀 προσπαθώ να τον προσεγγίσω σιγα σιγα Γτ ειναι ταϊσμένος απο τους γονείς του! Και βάζω το χερι μου κατε μέρα μεχρι να το συνηθίσει ειναι σωστός ο τρόπος μου;
Ναι, αλλά αφού βάλεις το χέρι στο κλουβί άστο εκεί για κανά δεκαπεντάλεπτο... Το χέρι αγαπητή μου να είναι ήσυχο και να μην προσπαθεί διάφορα.. Να υπάρχει απλά και αρχικά σε απόσταση η οποία προοδευτικά (ανά 2-3 λεπτά) θα μικραίνει μέχρι να φτάσει δίπλα στο πουλί (όχι χάδια σε αυτό το στάδιο, το μόνο που επιτρέπεται σε αυτό το στάδιο να "κάνει" το χέρι είναι δίνει και από κανέναν μεζέ κάθε φορά που πλησιάζει λίγο για να κάνει "καλή εντύπωση" στο πουλί.
Απλά δες τον εαυτό σου στη θέση του πουλιού (αλλά ως άνθρωπος και έξω από το κλουβί). Ενας άνθρωπος, ξένος (το χέρι) θέλει να σε πλησιάσει φυσικά. Εσύ πως θα αισθανώσουν; Πως θα ήθελες να γίνει η προσέγγιση και γνωρίζοντας ότι αυτός ο άνθρωπος (χέρι) θέλει να σε αγγίξει;
Νομίζω ότι καλύπτω την ερώτηση :)
 
😀 προσπαθώ να τον προσεγγίσω σιγα σιγα Γτ ειναι ταϊσμένος απο τους γονείς του! Και βάζω το χερι μου κατε μέρα μεχρι να το συνηθίσει ειναι σωστός ο τρόπος μου;
Δεν είμαι σίγουρος αν ο τρόπος σου είναι σωστός... Εικάζω πως πρώτα πρέπει να συνηθίσει την παρουσία σου κοντά του και μετά να δεχτεί το χέρι σου στο χώρο του.
 
Απλά δες τον εαυτό σου στη θέση του πουλιού (αλλά ως άνθρωπος και έξω από το κλουβί). Ενας άνθρωπος, ξένος (το χέρι) θέλει να σε πλησιάσει φυσικά. Εσύ πως θα αισθανώσουν; Πως θα ήθελες να γίνει η προσέγγιση και γνωρίζοντας ότι αυτός ο άνθρωπος (χέρι) θέλει να σε αγγίξει;
Νομίζω ότι καλύπτω την ερώτηση :)
Με βοήθησες πααρα πολυ ευχαριστω! Μπορεί να γίνομαι κουραστική αλλα ειναι η πρώτη μου επαφή με παπαγαλάκι και ειμαι κάπως αγχωμένη για το αν θα τα καταφέρω

Δεν είμαι σίγουρος αν ο τρόπος σου είναι σωστός... Εικάζω πως πρώτα πρέπει να συνηθίσει την παρουσία σου κοντά του και μετά να δεχτεί το χέρι σου στο χώρο του.
Ευχαριστω πολυ και συγνώμη αν γίνομαι φορτική
 
Back
Top