Αναπαραγωγή Πρώτη φορά προσπάθεια αναπαραγωγής των καναρινιών μου

Dionysis K

PB New Member
Εγγραφή
24 Νοε 2019
Μηνύματα
74
Πόλη
Ηράκλειο
Χαίρετε, ονομάζομαι Διονύσης και φέτος θα κάνω για πρώτη φορά προσπάθεια αναπαραγωγής των δύο καναρινιών μου. Βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο και θα μπούν σε ζευγαρώστρα 60αρα. Μελέτησα όλα τα σχετικά άρθρα του petbirds κι έχω κάποιες απορίες πάνω στο αρθρο: Η αναπαραγωγή των καναρινιών. Σας παρακαλώ αν θέλετε να με βοηθήσετε λύνοντας μου κάποιες απορίες πάνω στο άρθρο. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις γνώσεις πού εχω αποκομίσει από το petbirds με έχουν βοηθήσει πολύ.
στο άρθρο λέτε ότι πρέπει να ψεκαστεί η τσόχα με παρασιτοκτόνο. έχετε να μου προτείνετε κάποιο αποτελεσματικό;
το υγρό ασβέστιο της calci lux να δώσω ως συμπλήρωμα ασβεστίου; ή το tabernil calcio ή μήπως το ίδιο κάνει;
Κάτι που με απασχόλησε αρκετά ήταν ποιά αυγοτροφή να δίνω στην περίοδο αυτή΄. Έδινα την manitoba pate gold άλλα δεν αναφέρει καν ποσοστό πρωτεΐνης και μάλλον καταλαβαίνω ότι δεν ειναι ό,τι καλύτερο για την περίοδο αυτή. Στο άρθρο λέτε να έχει αυγοτροφή με 20 %και παραπάνω ποσοστό πρωτείνης. Εψαξα αλλά δεν βρισκω κάποια. Μπορέιτε να μου προτείνετε κάποια; Μόνο την orlux gold patee canaries verselle laga βρηκα πουεχει εως 14% -17 . Θα με καλύψει;
ευχαριστώ θερμά κάθε συμβουλή ευπροσδεκτη!
 
Χαίρετε, ονομάζομαι Διονύσης και φέτος θα κάνω για πρώτη φορά προσπάθεια αναπαραγωγής των δύο καναρινιών μου. Βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο και θα μπούν σε ζευγαρώστρα 60αρα. Μελέτησα όλα τα σχετικά άρθρα του petbirds κι έχω κάποιες απορίες πάνω στο αρθρο: Η αναπαραγωγή των καναρινιών. Σας παρακαλώ αν θέλετε να με βοηθήσετε λύνοντας μου κάποιες απορίες πάνω στο άρθρο. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις γνώσεις πού εχω αποκομίσει από το petbirds με έχουν βοηθήσει πολύ.
Καλή επιτυχία στην πρώτη σου προσπάθεια!
[automerge]1581072435[/automerge]
.. Στο άρθρο λέτε ότι πρέπει να ψεκαστεί η τσόχα με παρασιτοκτόνο. έχετε να μου προτείνετε κάποιο αποτελεσματικό;
Χρήση του Elector (υπάρχει και σε 30ml) και ψειρόσκονης Pinex (υπάρχει και σε 50gr) είναι ότι καλύτερο... Όχι μόνο για την φωλιά, βάζουμε και στο συρτάρι του πάτου...
[automerge]1581073011[/automerge]
... Το υγρό ασβέστιο της calci lux να δώσω ως συμπλήρωμα ασβεστίου; ή το tabernil calcio ή μήπως το ίδιο κάνει;
Και τα δύο είναι επώνυμα και αξιόλογα προϊόντα. Το tabernil calcio είναι φθηνότερο και το βρίσκεις παντού, το προτείνουν όλα τα πετ σοπ. Η επιλογή των "ψαγμένων" εκτροφέων είναι η κρυσταλλική σκόνη της calci lux που χορηγείται είτε στο νερό είτε στην αυγοτροφή.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κάτι που με απασχόλησε αρκετά ήταν ποιά αυγοτροφή να δίνω στην περίοδο αυτή΄. Έδινα την manitoba pate gold άλλα δεν αναφέρει καν ποσοστό πρωτεΐνης και μάλλον καταλαβαίνω ότι δεν ειναι ό,τι καλύτερο για την περίοδο αυτή. Στο άρθρο λέτε να έχει αυγοτροφή με 20 %και παραπάνω ποσοστό πρωτείνης. Εψαξα αλλά δεν βρισκω κάποια. Μπορέιτε να μου προτείνετε κάποια; Μόνο την orlux gold patee canaries verselle laga βρηκα πουεχει εως 14% -17 . Θα με καλύψει;
ευχαριστώ θερμά κάθε συμβουλή ευπροσδεκτη!
Με ένα ζευγάρι μπορείς να την βγάλεις μόνο με αυγό.
Δεν αλλάζουμε αυγοτροφή τελευταία στιγμή, δίνουμε ότι έχουν συνηθίσει και αποδέχονται ήδη τα πουλιά μας.
Μην τρελαίνεσαι με ποσοστά πρωτεΐνης επί της εκατό και άλλα αγχοτικά πράγματα... Το χόμπι είναι για να μας χαλαρώνει πάνω απ' όλα!
 
@TZANNSPY, ευχαριστώ πολύ Σπύρο γία όλες τις πληροφορίες που μου εδωσες! Να είσαι καλά !
[automerge]1581095620[/automerge]
@Tony Forpus, Ευχαριστώ πολύ ! Να είστε καλα!
[automerge]1581095772[/automerge]
Με ένα ζευγάρι μπορείς να την βγάλεις μόνο με αυγό.
Δεν αλλάζουμε αυγοτροφή τελευταία στιγμή, δίνουμε ότι έχουν συνηθίσει και αποδέχονται ήδη τα πουλιά μας.
Μην τρελαίνεσαι με ποσοστά πρωτεΐνης επί της εκατό και άλλα αγχοτικά πράγματα... Το χόμπι είναι για να μας χαλαρώνει πάνω απ' όλα!
σε καποια αρθρα αναφέρουν ως απαραιτητη και την πολυβιταμίνη στο νερό. Ποιά ειναι η γνωμη σας; Εχετε να μου προτεινετε κάποια;
 
@Dionysis K απαραίτητη για τα πουλιά όχι, για εμάς και την ανασφάλεια μας, ίσως...
Καθαριότητα, ευάερο και ευήλιο περιβάλλον, ακολουθία ωρών και εποχών όπως και παροχή φρέσκου νερού, κατάλληλου βασικού μίγματος σπόρων, πλήθος σπόρων "κεράσματος" αλλά και φρούτων, λαχανικών και βοτάνων είναι τα απαραίτητα για τη σωστή διαβίωση και διατροφή των πουλιών μας...
[automerge]1581102010[/automerge]
Εγώ τον τελευταίο καιρό δίνω προϊόντα της landmark προκειμένου να καλύψω την ανασφάλεια που προανέφερα...
Όποιας εταιρείας και να διαλέξεις δεν θα σε απογοητεύσει...
 
Δίνω το συσκευασμένο μείγμα σπόρων της harmony Canarini multicolor piu. Και φρούτα Κ λαχανικά όσο μπορώ τα κεράσματα σπόρων Δεν ξέρω τι είναι. Ευχαριστώ πάρα πολύ θα κοιτάξω την εταιρία που αναφερατε! Να στε καλα!
 
Τη συγκεκριμένη τροφή δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ούτε και πρόκειται λόγω των μπισκότων, του ρούπσεν και του μήλου που περιέχει.
Έχω καναρίνια χρώματος και αποφεύγω το ρούπσεν, επίσης επιλέγω απλά βασικά μίγματα 5-6 σπόρων χωρίς μπισκότα, πέρλες, βαμ, αυγό, μέλι κτλ και ότι πρόσθετα θέλω να περάσω τα δίνω με "κεράσματα"...
Τα οποία δεν είναι τίποτα άλλο από την παροχή διάφορων έξτρα σπόρων ανά εποχή...
Όπως σπόροι που ήδη υπάρχουν στα περισσότερα μίγματα αλλά για κάποιο λόγο θέλουμε να αυξήσουμε την αναλογία τους καναβούρι, νίζερ, λευκή και καφέ περίλλα, βρώμη αποφλοιωμένη κτλ.
Αλλά και διάφοροι όπως είναι κία, καμελίνα, σουσάμι, Bella di notte, ηλιόσπορο αποφλοιομένο και περασμένο στο multi, foniopaddy, γρασίδι, κινόα, παπαρουνόσπορος, λινάρι, τσαμπιά millet και τελειωμό δεν έχουν...
 
Διονύση καλή επιτυχία και καταλαβαίνω το άγχος σου γιατί και εγώ φέτος κάνω την πρώτη μου προσπάθεια. Μια συμβουλή θα σου δώσω. Ρώτα πριν αγοράσεις γιατί εγώ πρώτα αγόραζα και μετά ρωτούσα και έχω τρία είδη αυγοτροφής, μία με χρωστική και δύο με χρωστικές έξτρα καθώς επίσης και μία ζυγαριά ακριβείας! Και πάλι δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποια θα δώσω! 😀 Καλή επιτυχία!
 
Διονύση καλή επιτυχία και καταλαβαίνω το άγχος σου γιατί και εγώ φέτος κάνω την πρώτη μου προσπάθεια. Μια συμβουλή θα σου δώσω. Ρώτα πριν αγοράσεις γιατί εγώ πρώτα αγόραζα και μετά ρωτούσα και έχω τρία είδη αυγοτροφής, μία με χρωστική και δύο με χρωστικές έξτρα καθώς επίσης και μία ζυγαριά ακριβείας! Και πάλι δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποια θα δώσω! 😀 Καλή επιτυχία!
Σωστη η συμβουλη υπαρχουν τοσα προιοντα στην αγορα που τελικα δεν ξερεις τι ειναι απαραιτητο και τι οχι. Καλη επιτυχια λ σε σενα σταθη!
 
Back
Top