Αναπαραγωγή Πρώτη φορά τάισμα στο χέρι

kostas kiros

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαϊ 2017
Μηνύματα
31
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας οι παπαγάλοι μου σε μερικές μέρες θα βγάλουν τα μικρά τους είναι η δεύτερη γέννα. Οι παπαγάλοι μου είναι άγριοι και θέλω να πάρω τα μικρά μόλις φτάσουν 10 ημερών για τάισμα στο χέρι με κρεμούλα όμως δεν το έχω ξανακάνει και είμαι λίγο αγχωμένοςθα ήθελα να μου πείτε όσα ξέρετε για μια πετυχημένη ανάπτυξη. Πόσες φορές την ημέρα πρέπει να τα ταΐζω πόση ποσότητα κρέμας κτλ.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλώς ήρθες και να σου ζήσουν οι παπαγάλοι σου!
Τα greeklish απαγορεύονται βέβαια από τους όρους χρήσης αλλά αυτό θα στο πει και ο admin :)
Συνήθως αν θέλουμε να τα αποκόψουμε εντελώς από τους γονείς και να αναλάβουμε αποκλειστικό τάϊσμα, τα παίρνουμε γύρω στις 20 μέρες, να έχουν πάρει αντισώματα και βασική εκπαίδευση από τους γονείς.
Διάβασε τα απαραίτητα links που σου έδωσε η Παναγιώτα και να μας πεις τι παπαγάλοι είναι, γιατί πως θα σου πούμε ποσότητες και ωράρια;
Αν δεν ξέρεις, θέλεις προηγούμενη σχολαστική μελέτη.
Ό,τι θέλεις ρώτα.
 
είναι παπαγάλοι κοκατίλ
Α τέλεια! Για τα cockatiels έχει αναλυτικές οδηγίες το link που σου έδωσε η Παναγιώτα για τάϊσμα στο χέρι. Ανάλογα την ηλικία και τα ωράρια και οι ποσότητες. Πρόσεχε τις οδηγίες για θερμοκρασία και αποστείρωση των εργαλείων και δοχείων. Είναι βασικοί κανόνες επιβίωσης των νεοσσών.
Να ρωτάς καλύτερα πριν αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Μετά είναι κάπως αργά και πιο δύσκολη η αντιμετώπιση. Όλα να πάνε καλά!
 
Να χαιρεσαι την παπαγαλοκοκατιλοοικογένεια!
Σκοπεύεις να κανεις αποκλειστικό τάισμα ή κάποια ταισματα - κεράσματα μέσα στην ημέρα, και γιατι;
 
Καλησπέρα. Θα σε συμβούλευα και γω να μην πάρεις τους νεοσσούς τόσο μικρούς από τους γονείς και κυρίως να μην τους αποκόψεις τελείως. Το ιδανικό τάισμα στο χέρι είναι με την μέθοδο του co-parenting όπως σου αναφέρει και η Παναγιώτα, εφ' όσον δεν συντρέχουν άλλοι λόγοι που να επιβάλλουν το αντίθετο. Η συμμετοχή των γονιών στην ανατροφή των νεοσσών θα σε γλυτώσει από πιθανά μελλοντικά προβλήματα είτε υγείας είτε συμπεριφοράς.
 
Μπορώ να τα πάρω μόλις γίνουν 20 ημερών περίπου και όταν είναι ποιό μικρά θα τα κρατάω λίγο στο χέρι μου να με συνηθίσουν και θα τα ταΐζω λιγο με κρέμα παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
 
Μπορώ να τα πάρω μόλις γίνουν 20 ημερών περίπου και όταν είναι ποιό μικρά θα τα κρατάω λίγο στο χέρι μου να με συνηθίσουν και θα τα ταΐζω λιγο με κρέμα παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
Συγγνώμη, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί θέλεις να τα πάρεις από τη φωλιά πριν την ώρα τους. Σου εξηγείται στα πιο πάνω μηνύματα ότι με αυτόν τον τρόπο, πολύ πιθανό είναι να ενσκήψουν προβλήματα σωματικής ή ψυχικής υγείας των μικρών - και να είσαι σίγουρος ότι δεν θα είναι τα πρώτα πουλιά, μια και το ίδιο έχει συμβεί σε πάρα πολλά άλλα. Ο βίαιος αποχωρισμός από τους γονείς, συχνά φέρνει τέτοια ζητήματα που ακολουθούν τους νεοσσούς σε όλο το υπόλοιπο της ζωής τους. Εφόσον λοιπόν, καθώς φαίνεται, ενδιαφέρεσαι για τα μικρά, τι σε προβληματίζει με τη μέθοδο του co - parenting; Ίσα - ίσα που θα έχεις υγιείς φίλους εξοικειωμένους με εσένα...
 
Εννοώ μόλις γίνουν 20 ημερών να τα ταΐζω με κρέμα και να τα βγάζω από το κλουβί όχι να τα πάρω αποκλειστικά
Α! Δεν το κατάλαβα. Οπότε αν είσαι και προσεκτικός με την αραίωση - διάλυση της κρέμας, με την καθαριότητα και με τη θερμοκρασία, και φροντίζεις αν αφήνεις τον πρόλοβο να αδειάσει τουλάχιστον μία φορά την ημέρα, όλα καλά θα πάνε.
 
Back
Top