Αναπαραγωγή Πρώτος νεοσσός την πρωτη φορα που εβαλα καναρίνια για ζευγάρωμα

panagiotis2014

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2014
Μηνύματα
328
Σήμερα όταν ξυπνισα και πηγα στο κλουβί είδα τον πρωτο νεοσσο. Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί πρωτη φορα που εβαλα καναρίνια για ζευγάρωμα. Καμαρωστε τον απο την φοτο
 

Συνημμένα

  • IMG_20160410_075144-800x600.webp
    IMG_20160410_075144-800x600.webp
    18,4 KB · Προβολές: 69
Να τον χαίρεσαι. Τα άλλα δύο είναι γονιμοποιημένα; Είχες κάνει ωοσκόπηση;
 
Λοιπον παιδιά έχω το εξής πρόβλημα. Τα αλλά δυο αυγά είναι γόνιμα αλλά σήμερα εκανα οωσκοπηση και μου και φανικε μέσα σαν να έχει πεθάνει ο νεοσσός. Μπορεί να είναι έτσι επειδή είναι έτοιμα να βγουν;
 
Ευχαριστώ. Δεν τα ξανά πηραζω. Πως θα δω αν έχει φαει το μικρο; Όπως και στα παπαγαλακια που φενετς κατω απο το πρωσοπο κίτρινο;
 
Υπάρχει η περίπτωση να μας φανεί πως η κανάρα δεν ταίζει την πρώτη μέρα και αρχίζει απο την δεύτερη.Αν είναι ταισμένα φαίνεται στο πρόλοβο των πουλιών-σαν ένα συμπαγές φούσκωμα στο πλάι του λαιμού.
Καλό είναι να μην γυροφέρνεις συχνά το κλουβί, εάν δεν έχεις τη σχετική εμπειρία εσύ ή το ζευγάρι.
 
Πως θα δω αν έχει φαει το μικρο;

Να έχεις αυγό βραστό για 12 λεπτά, αυγοτροφή, φρέσκο νερό και σπόρους στο κλουβί και απόλυτη ηρεμία στον χώρο που ζευγαρώνουν τα πουλιά. Κάνε υπομονή και θα πάνε όλα καλά.
 
Παναγιώτη μου να τον χαίρεσαι! Εύχομαι με το καλό να βγουν και τα άλλα 2 μικρά!

Συμμερίζομαι και καταλαβαίνω την αγωνία σου και το άγχος σου, αλλά μόνο κακό κάνεις... και με την τόση ενόχληση που τους κάνεις, θέτεις σε κίνδυνο τη ζωή του νεοσσού γιατί η μαμά του μπορεί να το παρατήσει.. Άστα στην ησυχία τους και να τα παρακολουθείς διακριτικά από μακριά. Αν η μαμά σκύβει ούσα καθισμένη στη φωλιά τότε το ταίζει το μικρό.. Μην αγχώνεσαι και όλα θα πάνε καλά!
Εσύ απλά κάνε ό,τι σου είπε ο Κώστας παραπάνω..
 
Back
Top