Γενικά Πρώτος παπαγάλος, ποιο είδος να επιλέξω;

George Mountain

PB New Member
Εγγραφή
14 Φεβ 2021
Μηνύματα
9
Πόλη
Νίκαια
Εδώ και καιρό ήθελα να πάρω έναν παπαγάλο. Σίγουρα θα μου άρεσε να πάρω έναν μεγάλο πολύχρωμο ή έναν αφρικανικό που τους ζηλεύουν οι περισσότεροι νομιζο ! Αλλά θεώρησα πως θα ήταν δύσκολο για έναν αρχάριο να παει σε κάτι τέτοιο.( επίσης το οικονομικό ήταν εκτός Ορίων !). Θα ήθελα γενικά την γνώμη σας για κάποιες ράτσες και τι να προσέξω. Ιδανικά θα ήθελα έναν παπαγάλο που να μπορώ να εχω κάποιο interaction να μην τον εχω απλά σε ένα κλουβί.
 
Ενδιαφέρεσαι για μεγαλο ειδος,μετριο ή μικρο! Απο την στιγμη που θες καποιο καποια αλληλεπίδραση προς το πρόσωπό σου θα σου ελεγα να παρεις ημερο πουλι απο εκτροφεα!Ειναι και το οικονομικο οσο πιο μεγαλο καταλαβαινεις ανέβενει το μπατζετ εγω εχω κοκατιλ και lovebirds και περνω αρκετη προσοχη και αγαπη!
Μπορεις εδω να δεις μερικους χαρακτήρες να δεις τι σου ταιριάζει! https://community.petbirds.gr/forums/articles/?prefix_id=94 Ελπιζω πολυ συντομα να αποκτησεις φτερωτο φιλο!Καλη περιήγηση.😁
 
Δεν με πειράζει το είδος την ίδια αγάπη θα του δώσω. Σίγουρα θα ήθελα να πάρω ένα παπαγάλο από εκτροφέα όπως πήρα και τον σκύλο μου. Σίγουρα θέλει ψάξιμο γι αυτό θα ήθελα τα μέλη της σελίδας να βοηθήσουν όσο μπορούν.
 
Ιδανικά ναι... αλλά και να μην μιλούσε θα μου άρεσε να το έβγαζα από το κλουβί να παίζαμε κατάλαβες. Να είχαμε μια δραστηριότητα. Και προς θεού όχι άγριο δεν θα ήθελα να ορμάει
 
Καλησπέρα, πιστεύω πως ένας οικονομικός παπαγάλος (στα περίπου 30-50 και τα ήμερα 80€) είναι το cockatiel για το οποίο έχω ακούσει και έχω δει πως είναι πολύ φιλικά αγαπάνε τον ιδιοκτήτη τους , επίσης βγαινουν από το κλουβί τους όπως και ολοι οι παπαγάλοι. Προτείνω συγκεκριμένα αυτό το είδος διότι είναι και αρκετά εύκολο στην εκπαίδευση.
Δεν σου προτείνω ringneck που είναι και αυτός πολύ όμορφος και φιλικός παπαγάλος διότι όπως είπες πιο πάνω δεν θες κάποιον που να κάνει πολυ θόρυβο ενώ αυτός κάνει αρκετο.
 
Μάλλον γιατί δεν θα τον είχε συνηθίσει. Επίσης είναι και ανάλογα την προσωπικότητα του παπαγάλου.Εμείς εδώ τώρα σου μιλάμε για τα περισσότερα παπαγαλάκια το κάθε ένα είναι διαφορετικό θα το δεις
[automerge]1613335646[/automerge]
Επίσης δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά τα κοκατίλ δεν μιλάνε .
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι μάλλον δεν τι έθεσα σωστά, και συγνώμη, αλλά όταν λέω πως μιλάνε εννοώ πως λένε ολόκληρες προτάσεις καθαρά και όχι λίγες ψευτο λεξεις.
Επίσης υπάρχουν αρκετές ερωτήσεις σε αυτό το forum για τα κοκατίλ που αν θες μπορείς να δεις.
 
Καλησπέρα εγώ θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με ένα κοκατιλ ήρεμο όπως ξεκίνησα εγώ μετά πήγα σε κονουρακι που και αυτό είναι ένας πολύ καλός χαρακτήρας και παιχνιδιάρικος και τώρα κατάφερα και πήρα επιτέλους αυτόν που ήθελα να πάρω καιρό τον αφρικανο μου φίλο 😁
 
Από θέμα ασθενειών και φροντίδας όσον αφορά γιατρούς τι πρέπει να προσέχω ;
Να έχεις υπόψη σου ότι βγάζουν πούδρα. Με ένα πουλάκι δεν είναι τραγικά τα πράγματα, αλλά αν έχεις αλλεργίες, σκέψου το!
 
@George Mountain ένας πολύ καλος και φιλικός παπαγάλος για αρχή είναι τα budgies αγαπάνε πολύ όλα τα μέλη της οικογένειας και εκπαίδευοντε πολύ εύκολα πρέπει αν θες ένα να ασχοληθείς μαζί του γιατί αλλιώς θα πάθει κατάθλιψη αν δεν θες να ασχοληθείς πολύ παρέα ένα αρσενικό και ένα θηλυκό για να έχουν παρέα το ένα το άλλο και πρόσεχε να μην πάρεις παπαγαλάκια του ίδιου φίλου γιατί θα μαλώνουν .Σορρυ για την φλυαρία
 
Back
Top