Φροντίδα Πρώτο Βράδυ με τον Pepe!

Steph Koutsoudaki

PB New Member
Εγγραφή
28 Μαϊ 2016
Μηνύματα
147
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Σήμερα είναι η πρώτη μέρα με το νέο μου budgie τον γλυκίτατο Pepe. Έχω όμως μια σημαντική ερώτηση. Ενώ έχει σκοτάδι στον χώρο του όποτε τον προσέχω κλεφτά δεν μου φαίνεται ότι κοιμάται. Ενώ κάθεται στην κούνια ήρεμος, βλέπω τα ματια του ανοιχτά(δεν ξέρω,τα κλείνουν προφανώς 😉 . Κοιμάται ή θα μου πάθει τίποτα από την αϋπνία; Ευχαριστώ πολύβεκ των προτέρων!
 
Να σου ζήσει! Καλώς ήρθατε και οι δυο σας.
Τις πρώτες μέρες, (γύρω στις 7-10), θα νοιώθει μια ανασφάλεια στον νέο χώρο, θα βρίσκεται σε περίοδο προσαρμογής.
Είναι σε επιφυλακή και σε ακούει που πλησιάζεις. Άφησέ τον, θα κοιμηθεί μην ανησυχείς.
Τα πουλιά να ξέρεις πρέπει να κοιμούνται από την δύση μέχρι την ανατολή, ανάλογα της εποχής.
Επίσης, σημαντικό το σημείο που θα διαλέξετε να βάλετε το κλουβί στο σπίτι. Διάβασε αυτό.
Και διάβασε όσα περισσότερα μπορείς από τον οδηγό φροντίδας παπαγάλων και για απορίες και όσα θέλεις, να ρωτάς χωρίς δισταγμό :)
 
Θεωρώ ότι είναι περίοδος προσαρμογής και για τους δύο μας λοιπόν!
Χα χα το μόνο σίγουρο :)
Χαλαρά, δεν είσαι μόνη σου, ασφάλισε καλά τα πορτάκια του κλουβιού μην σου ξεφύγει και τις ταΐστρες και προς το παρόν (και προς το μέλλον μη σου πω), όταν αλλάζεις τροφές και περιποιείσαι το κλουβί, πόρτες και παράθυρα κλειστά.
Μόλις μπορέσεις ανέβασε petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/ να τον θαυμάσουμε :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top