Γενικά Πτήσεις εντός του σπιτιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης possidi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

possidi

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαρ 2009
Μηνύματα
53
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Χθες βραδυ ενω εκανα την καθαριοτητα του κλουβιου αφησα το φιλαρακι μου να πεταξει μεσα στο σπιτι. Ειχα κλεισει εκ των προτερων πορτες, παραθυρα, κουρτινες κλπ και απλα απολαμβανα το θεαμα! Ο μικρουλης ηταν πολυ περιεργος και εκανε διαφορες στασεις για να ξεκουραστει πριν τελικα γυρισει μονος του στο κλουβακι του! Ευτυχως προλαβα να τον αποθανατισω σε μια ομορφη ποζα!
 

Συνημμένα

  • LP8030819.webp
    LP8030819.webp
    11,8 KB · Προβολές: 190
Μάκη τέλειο το φιλαράκι σου...

Να κανω μια ερώτηση; Τι ράτσα είναι; Που μπορώ να βρω ένα τέτοιο;
 
Φιλε μου ποσείδι το καναρινάκι είνια τελειο! Να το αφήνεις κάθε μέρα να πεταεί με προσοχη και ασφάλεια και θα δεις πώς θα θέλει μετα απο λιγο απο μόνο του να βγαίνει...ως αναφορα τώρα υτο ποσείδι και πιο συγκεκριμένα το camping του ΑΠΘ.. Δεν έχω λόγια...
 
Ειναι black red intensive και ειμαστε μαζι τους τελευταιους 5-6 μηνες περιπου. Πηρα μια μεγαλη αποφαση πριν απο λιγο καιρο οταν πρωτομπηκε στη φαση της πτερορροιας και δεν του δωσα καθολου χρωστικες παρα μονο κοκκινη πιπερια, καροτο, παπρικα κλπ. Το αποτελεσμα ειναι ενα ομορφο πορτοκαλο-μπρουτζινο με λιγο μαυρο και μ'αρεσει πολυ! Σας ευχαριστω πολυ εκ μερους του woody για τα κοπλιμεντα σας!

Υ. Γ. Το πηρα απο το quiko στα 50 ευρω και ηταν κεραυνοβολος ερωτας αφου καθομουν θυμαμαι πανω απο 1 ωρα και τα προσεχα ολα ενα-ενα μεχρι να βρω αυτο που θα μου εκανε "κλικ" οπτικα και ακουστικα!
 
Μπράβο που του χαρίζεις ελευθερία, σίγουρα το κάνεις πιό ευτυχισμένο! Είναι πολύ όμορφο, να το χαίρεσαι!
 
Κι εγώ θέλω να το αφήνω να πετάει, αλλά η γυναίκα μου φοβάται μήπως τραυματιστεί επειδή δεν ξέρει το χώρο. Υπάρχει τέτοια πιθανότητα λέτε;
 
Παρολο που δεν ειμαι ειδικος στο θεμα, θα ελεγα οτι εφοσον δεν υπαρχουν αντικειμενα που μπορει να το βλαψουν, ζωα που μπορει να το πειραξουν, κουρτινες κλειστες για να μην κουτουλαει στα τζαμια κλπ τοτε μπορει να πεταξει ελευθερο παντα κατω απο την εποπτεια μας. Αν κανω καπου λαθος ας με διορθωσουν οι παλιοι.
 
Κι εγώ θέλω να το αφήνω να πετάει, αλλά η γυναίκα μου φοβάται μήπως τραυματιστεί επειδή δεν ξέρει το χώρο. Υπάρχει τέτοια πιθανότητα λέτε;
αν εχεις βαρια επιπλα που δεν μπορουν να μετακινηθουν ευκολα τοτε καλυτερα μην το αφησεις γιατι μπορει να μπει απο πισω και να μην μπορεις να το βγαλεις.
 
Καλα θα ειναι να το αφησεις σε καποιο δωματιο αφου πρωτα φροντισεις να απομαρυνεις τα αντικειμενα που θα μπορουσαν να το τραυματισουν.

Πολυ βασικο: κλεισε παραθυρο αλλά και ΚΟΥΡΤΙΝΑ... Το φως θα το τραβηξει και μπορει να χτυπησει πανω στο τζαμι.

Επισης κατα πασα πιθανοτητα θα γυρισει μονο του στο κλουβι μολις πεινασει... Δε χρειαζεται να το κυνηγησεις γιατι θα ταραχτει. Μην το βγαλει μετα το σουρουπο γιατι θα βρει καποιο μερος να κουρνιασει και να κοιμηθει... Οποτε αν θες να μπει μονο του στο κλουβι θα πρεπει να περιμενεις μεχρι το πρωι.

Αυτα απο προσωπικη εμπειρια...

α και μη ξεχνας... κουτσουλανε παντου!
 
Εκτος απο τα παραπανω θα συμπληρωσω και θα πω πως Γερμανικες ερευνες εχουν δειξει πως τα πουλια που βγαινουν απο το κλουβι τους και εχουν την δυνατοτητα να πεταριζουν και να ξεμουδιαζουν σε καποιο χωρο εχουν περιπου 2 χρονια μεσω ορο ζωης παραπανω απο τα υπολοιπα...
 
Εκτος απο τα παραπανω θα συμπληρωσω και θα πω πως Γερμανικες ερευνες εχουν δειξει πως τα πουλια που βγαινουν απο το κλουβι τους και εχουν την δυνατοτητα να πεταριζουν και να ξεμουδιαζουν σε καποιο χωρο εχουν περιπου 2 χρονια μεσω ορο ζωης παραπανω απο τα υπολοιπα...
ναι γι'αυτο και στην φυση ζουν περισσοτερο ολα τα πουλια!
 
Back
Top