Γενικά Πτήσεις κοκατίλ

kwnstantina

PB Member
Εγγραφή
24 Μαϊ 2009
Μηνύματα
258
Πόλη
Κίσσαμος
Καλημέρα παιδια... Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που με τρώει πολύ καιρό... Στα κοκατίλ μου έχω ένα σχετικά μικρό κλουβί που το χρησιμοποιούν μόνο για να τρώνε και καμιά φορά για να κάθονται ή για να κοιμούνται. Για τις πτήσεις τους έχουν όλο το σπίτι δικό τους... Και ρωτάω εγώ τώρα, πρέπει να τους πάρουμε μεγαλύτερο κλουβί; (δεν έχουμε πολύ χώρο για μεγάλο κλουβί) :)κατερίνα
 
Ναι... (σχεδόν όλη μέρα είναι έξω από το κλουβί..) Αλλά προσέχουμε να μην φύγουν εννοείται...
:)Κατερίνα
 
Πέρα απο το να μην φυγουν από καποια πόρτα, απαιτειται μια συνεχόμενη και αυξημενη προσοχή σε παρα πολλά θεματα!

Τελευταια διαβαζουμε πολλά ποστ απο μελη που εχασαν τα αγαπημενα τους πουλάκια απο μια απροσεξια καποιου που ξεχασε ανοιχτη μια πορτα ή ενα παραθυρο. Μερικοι σταθηκαν τυχεροι και τα ξαναβρηκαν ενω μερικοι κλαίνε ακομα...☹

Περα όμως απο αυτο πρέπει να προσεχετε συνεχως και θεματα οπως το να μην πλησιαζουν τα πουλια την κουζινα στην οποια συχνα οι κινδυνοι ειναι και ορατοι αλλα και αόρατοι, αλλα και το σαλονι ή άλλους χωρους οι οποίοι κρυβουν πολλές παγιδες για τα φτερωτα μας φιλαρακια.

Θα σου συνιστουσα να παρεις αν υπαρχει η δυνατοτητα χωρου ενα μεγαλυτερο κλουβι και να περνανε λιγοτερες ωρες της ημερας τριγυριζοντας ελευθερα.:) Αν καποια στιγμη θελήσουν να ζευγαρώσουν χρειάζονται τον προσωπικο τους χωρο
 
  • Like
Αντιδράσεις: Mpikis
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας... Ήθελα να προσθέσω ότι κάθονται σε δυο μόνο ψηλά μέρη και δεν πετάνε πολύ συχνά, τις περισσότερες φορές καθαρίζονται ή κοιμούνται... Στο σπίτι μας δεν υπάρχουν επικίνδυνα σημεία ή πράγματα... Μόνο η πόρτα αν και προσέχουμε πολύ... Χώρος δυστυχώς δεν περρισεύει για μεγαλύτερο κλουβί...☹ Αλλά υπάρχει χώρος για να ζευγαρώσουν...
:)Κατερίνα
 
Κωσταντινα εσυ τα βλεπεις σε ψηλοτερο σημειο και χαιρεσαι, δεν ειναι ομως ετσι.. Δεν καθονται απλα.. Ειναι σε ψηλοτερο σημειο γιατι θεωρουν τον εαυτο τους ανωτερο απο εσενα.. Το κυριαρχο πουλι καθεται πάντα σε ψηλοτερο σημειο απ ολα τα υπολοιπα...Αυτο δε μας βοηθαει αμα θέλουμε να τα εκπαιδευσουμε... Δε μπορεισ να εκπαιδευσεις κάποιον που θεωρεί οτι ειναι ανώτερος σου... Οπότε βάλτους σε ενα κλουβι το οποίο θα εινια σε υψος χαμηλότερο απο το ύψος των ματιών σου...
Αν τα έχεις ελευθερα ας τα να πετανε αλλα το βραδυ θα τα βάζεις στο κλουβι τους... Θέλουν ενα σημειο να νιωθουν ασφαλεια την νυχτα και επ[ισης εσυ τα βάζεισ στο κλουβι.. Αρα τους δείχνεις ποια εινια η θέση τους...
 
Αλήθεια; Εγώ νόμιζα ότι κάθονται ψηλά επιδή μας φοβούνται... Δεν μπορούμε να τα πιάσουμε για να τα βάλουμε στο κλουβί γιατί φεύγουν... Μόνα τους μπαίνουν... Δεν με νοιάζει τόσο να τα εκπαιδεύσω, έτσι κι αλλιώς τώρα πια δύσκολα εκπαιδεύονται... (θα περιμένω να ζευγαρώσουν για να εξημερώσουμε τα μωρά)
Εγώ θέλω να είναι καλά.. Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου, μου είπες κάποια πράγματα που δεν ήξερα..
:)Κατερίνα
 
Αν και ποτε δεν ειναι αργα... Εσύ ξέρεις...
ετσι νομιζα κι εγω με ενα nanday που είχα! Καθε βραδυ κοιμοταν πανω σε μια ντουλαπα μέσα σε ενα στρωμα.. Και ελεγα κοιτα το τι καλα που κοιμαται.. Θέλει το στρωμα του...
Δεν ηταν ομως ετσι... Εγω παλι θα σου προτεινα να πάρεις ενα μεγαλο κλουβι, να βάλεις και φωλια, να κανεις διατροφικη προετοιμασια και να περιμενεις τα μωρακια... Εφόσον δεν εινια ημερα για να μπουν στο κλουβι πιστεύω τα κυνηγας.. Πράγμα που δεν ειναι καθόλου καλο γιατι στρεσσάρονται...
 
Back
Top