Γενικά Πτήσεις πανικού

Εγγραφή
21 Ιουν 2019
Μηνύματα
175
Καλησπέρα σας.Ο Φρέντι μου μαθαίνει να είναι ελεύθερος στο σπίτι.Όμως σήμερα έκανε μια πτήση πανικού.Δλδ όπως πέταξε πάνω μου ξανααπογειώθηκε και το κακό είναι πως πήγε πολυ κοντά στον τοίχο και μετα προσγειώθηκε στο πάτωμα και ύστερα μπηκε συο κλουβί του.Κοίταξα για κάποια ζημιά τπτ και πετάει μια χαρα!Τι να κάνω, τι μπορει να πρπκαλεί αυτές τις πτήσεις;
Ευχαριατώ
 
Χρειάζονται λίγες πτήσεις για να συνηθίσουν το σπίτι, τους τοίχους κλπ, δεν είναι κάτι. Σπανίως αναπτύσσουν επαρκή ορμή ώστε να τραυματιστούν. Πήγε κοντά στον τοίχο, έχασε την ισορροπια του και έπεσε, οπότε τρόμαξε και πήγε σπίτι. Σαν τα παιδιά που πέφτουν από το ποδήλατο και τρεχουν μέσα! Θα το συνηθίσει. Επειδή έχω τρία, καμιά φορά, αν τσακωθούν σε μια γωνία, ακόμα και τώρα μπορεί να καταληξει κάποιο στο πάτωμα. Οι πιθανότητες να πάθουν κάτι είναι ελάχιστον δεδομένης της μικροσκοπικής μάζας και των πούπουλων, αλλά στο σημείο αυτό έχω μακρύνει την κουρτίνα, ώστε να λειτουργεί ως μαξιλαράκι. Αλλά και πάλι, τα δύο από τα τρία παπαγαλάκια, που ξέρουν να πετούν πολύ καλά, ακόμα κι αν πέσουν, δεν σκάνε κάτω πλέον.

Απλώς καλύψτε τζαμαρίες, παράθυρα, καθρέπτες και αν έχετε ευθραυστα ή επικίνδυνα πράγματα έξω, αφαιρεστε τα. Καλό θα ήταν να έχει και κάποιον χώρο έξω που να μπορεί να κάθετε, όχι μόνο εσάς ή το κλουβί. Υπάρχουν πάρκα και σταντ στην αγορα, καθώς και ταλαντούχα μέλη που μπορούν να φτιάξουν κατά παραγγελία κάτι για τον Φρέντι!
 
Ο Φρέντι μου μαθαίνει να είναι ελεύθερος στο σπίτι.Όμως σήμερα έκανε μια πτήση πανικού...
Τι να κάνω, τι μπορει να πρπκαλεί αυτές τις πτήσεις;

Το ανέφερες ήδη.μαθαίνει να είναι ελεύθερος.
Οι δοκιμές που κάνετε θα πρέπει να γίνονται σε χώρο που βρίσκεται και το κλουβί του.
Φυσικά πρέπει να έχει ήδη μείνει κάποιες μέρες στο δωμάτιο (που θα πετάξει ελεύθερο) βρισκόμενο μέσα στο κλουβί του. Έτσι θα κάνει μια αναγνώριση του χώρου και δεν θα του είναι εντελώς άγνωστος.
Πρόκειται για πουλάκι ταισμένο ή άγριο; τι ηλικία έχει;
Προσωπικά πάντα τα δικά μου πουλιά (παρότι ταισμένα) τις πρώτες φορές τα βγάζω στην κάμαρα μου (συνήθως πάνω στο κρεβάτι) τα κρατώ στη χούφτα μου και τους μιλάω καθησυχαστικά ώστε να έχουν χρόνο να συνειδητοποιήσουν την αλλαγή που γίνεται (δηλ είναι ελεύθερα). Συνηθίζω επίσης να τα κρατώ και ν'ακουμπώ απαλά τη μυτούλα τους στους τοίχους ή στους καθρέπτες επαναλαμβάνοντας τη λέξη μπαμ!
Όπως μαθαίνει ένα παιδάκι ν' ανακαλύπτει τον χώρο με βοήθεια έτσι μαθαίνω και τα πουλιά και ποτέ δεν είχαμε το παραμικρό ατύχημα.
Καλή επιτυχία στα μαθήματα, με ηρεμία και βήμα βήμα σιγά σιγά (από σένα εξαρτάται, πρέπει να το διδάξεις).
 
@Nausicaa Έχω ήδη ένα σταντ από ευκάλυπτο.(Δεν μπόρω να βάλω κουρτίνες στα κουφώματα και τα καλύπτω με μια πετσέτα )Επίσης κάνω την εκπαίδευση στην σοφίτα καθώς είναι ο μικρότερος χώρος το σπιτιού.Θα μπορούσα να αλλάξω δωμάτιο? @Sissy Ο Φρέντι δεν ήταν δική μου επιλογή , τον είχαν φέρει για δώρο στα γενέθλια του γιου μου και όπως αναμενόμενο δεν ασχολήθηκε.Είναι από πετ σοπ με τραυματική εμπειρία καθώς πριν μας τον φέρουν τον είχαν πάρει σπίτι τους και τα δυό μικρά κοριτσάκια τους τον γράπωναν και τον έβγαζαν έξω.Πάντως τον εξημέρωσα!
Ευχαριστώ !
 
Όμως μετά απο μια πτήση δεν συνεργάζεται.
Γιατί να συνεργαστεί.🤣Χαζός είναι νομίζεις;😁
Άλλαξε κάτι στην τακτική που ακολουθούσατε ή "έπαθε κι έμαθε" ;
Η αλήθεια είναι πως όταν η έξοδος από το κλουβί του ήταν άγνωστη ως δραστηριότητα, χρειαζόταν να βλέπει το κλουβί του ώστε να επιστρέφει εκεί γι ασφάλεια.
Τώρα λοιπόν δοκίμασε να μην υπάρχει στην ορατότητα του το κλουβί, μήπως κάτι αλλάξει.
Ας μη ξεχνάμε πως το πουλάκι δρα με το ένστικτο το οποίο είναι πιο έντονο σ' ένα μη ταισμένο πτηνό.
 
Back
Top