Ασθένειες Πτερορροια στο Γιουτζακο; (ringneck)

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας ξανα απο εμας...
Πριν απο το ταξιδι μας στο χωριο ο Γιουτζι ειχε αρχισει να χανει καποια φτερακια του κ τωρα συνεχιζει να τα χανει.
Περναει αραγε την πτερορροια του η ειναι κατι αλλο;☹
 
Μηπως εκει που ειστε εχει πιο πολυ ζεστη;Εμενα δεν εχουν ξεκινησει ακομα. Μονο πριν ενα μηνα εχασαν μερικα. Ο κικικις περναει πτερορροια κι εχει αλλαξει ολα του τα φτερα αλλα αυτο ειναι λογω ηλικιας. Μηπως κι εσενα ειναι νεαρουλης και περναει την πρωτη του πτερορροια;
 
Γεια σας ξανα απο εμας...
Πριν απο το ταξιδι μας στο χωριο ο Γιουτζι ειχε αρχισει να χανει καποια φτερακια του κ τωρα συνεχιζει να τα χανει.
Περναει αραγε την πτερορροια του η ειναι κατι αλλο;☹

Για τι ποσότητα φτερών μιλάμε σε καθημερινή βάση;
 
Αρκετη ποσοτητα Γρηγορη.
Για παραδειγμα χτες μονο πρεπει να εχασε περιπου 6 φτερακια. Σημερα ομως δεν εχω δει ακομα καποια απωλεια.
Οχι Φωτη, δεν εχει τοση ζεστη εδω! Και οσον αφορα την ηλικια του ακριβως δεν ξερω ποτε ειναι γεννημενος, μονο το οτι ειναι του '08!
 
Ιωαννα εμενα τις θηλυκιας μου εφυγε η πτερορροια πριν ενα μηνα. Τις εφευγαν πολλα φτερα αλλα τωρα ειναι πολυ καλα. Μην ανησυχεις ειναι φυσιολογικο. Δως του λιγες βιταμινες και προσπαθησε να μην το στρεσαρεις!
 
Εφυγα για το χωριο κ δεν τις πηρα μαζι μου,την Παρασκευη που θα γυρισουμε θα ξεκινησω να του βαζω!
Αν κ σταματησαν να πεφτουν, βλεπω ομως πως γυρω απο τη μυτουλα του εχει αδειασει λιγο...
 
Και ετσι θα συνεχισει! Εγω μπορουσα να διακρυνω ως και τα αυτια της! Και εβλεπα το δερμα κατω απ τις φτερουγιες της οταν τεντωνοταν! Ειναι λιγο απογοητευτικο αλλα να δεις που οταν θα της περασει θα αισθανθεις καλυτερα.
 
Back
Top