Γενικά Πτερόρροια ή κάτι άλλο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MrNek36
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MrNek36

PB Member
Εγγραφή
28 Απρ 2018
Μηνύματα
539
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά, παρατειρησα εδω κ 3-4 μερες οτι το καναρινι μου χανει πουπουλα. Είχε μαλλιστα και ενα στο στομα. Λεχει καποιες περιοχες στα φτερά, εκει που κανουν την γωνεια, λιγο κενο κ φαινεται το δερμα αλλα δεν ξερω αν εχει και αιμα ή ειναι μονο το δερμα. Αιμα στα πουπουλα κατω στο κλουβι δεν εχει. Είναι αρκετα όμως στον πάτο του κλουβιου. Εκει που δεν χρησιμοποιουσε την μπανιερα τωρα το κανει. Προκειτε για πρερροροια ή κατι άλλο; Δεν είναι λίγο νωρις για πτερροροια; Ειχα γραψει σε άλλα ποστ οτι το πουλι ειναι 2μιση μηνων. Ευχαριστω.
 
Χωρίς να είμαι και ο πιο έμπειρος πιστεύω όμως πως πρέπει να είναι πτερρορια γιατί ο καιρός είναι χάλια. Τα δικά μου τώρα που τα καθάρισα είδα αρκετά φτερά στον πάτο και μου φάνηκε περίεργο αλλά...

Βέβαια ας μας δώσουν τα φώτα τους και οι ποιο έμπειροι στο χόμπι.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ειχα γραψει σε άλλα ποστ οτι το πουλι ειναι 2μιση μηνων.
Όλα τα πουλάκια απο την στιγμή που θα γεννηθούν θα περάσουν πρώτα την τρίμηνη πτερόρροιά τους και έπειτα ξανά ανάλογα με την εποχή ή προς φθινόπωρο ή του χρόνου. Εσένα του χρόνου πάλι.
 
Ευχαριστω πολυ, δεν το γνωριζα!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ποτέ παρατηρήσει κενά σημεία από έλλειψη φτερών κατά τη διάρκεια της πρώτης εφηβικής ας πούμε πτερορροιας.
Τι του δίνεις να τρώει; Σπάει από μόνο του σπόρους;
Μην αγχωθεις. Απλά θα ήθελα να μάθω αν η διατροφή του είναι επαρκής και πολυποικιλη
 
Τι του δίνεις να τρώει; Σπάει από μόνο του σπόρους;
Σπορους συσκευασμενους Rio, μια αυγοτροφη δικια μου με αυγο ψωμι βρωμη μελι και λιγο ξυσμα πορτοκαλι μια φορα τη βδομαδα, μισο αυγο μια φορα τη βδομαδα με τσοφλι, πρασιναδα τα σαββατοκυριακα, βδομαδα παρα βδομαδα βλαστωμενους σπορους, φρουτα 2 φορες την βδομαδα (μηλο, πορτοκαλι) και ασφαλως σουπιοκοκκαλο. Το προηγουμενο σαββατοκυριακο πειραματοστηκα εισαγοντας βοτανα στη διατροφη τους ξερα (τσαι του βουνου και ριγανη) και τα φαγαν σε μεγαλη ποσοτητα. Γενικα ομως τα προσθετα πλην σπορων τα δινω μια φορα τη βδομαδα, συνηθος σαββατοκυριακο
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
το ψωμί έχει αλάτι και δεν ενδείκνυται. Αν θέλεις, βάζε βρώμη ή ανάλατη φρυγανιά
Το μέλι το χρησιμοποιούν πολλοί στην αυγοτροφή. Προσωπικά το έχω καταργήσει διότι έχει πολλά σάκχαρα που παχαίνει τα πουλιά
Γενικα ομως τα προσθετα πλην σπορων τα δινω μια φορα τη βδομαδα, συνηθος σαββατοκυριακο
Επομένως το ΣΚ όλα αυτά που δίνεις πέφτουν πολλά. Αν θέλεις, σκέψου το ΣΚ να δίνεις αυτά που αλλοιώνονται εύκολα ώστε να είσαι εκεί να τα απομακρύνεις, όπως το αυγό και τα φρούτα
Επίσης καλό θα ήταν να εντάξεις για το πρώτο 6 μηνο μικρές δόσεις σπόρων όπως κία, καμελίνα, νίζερ, περίλα, λινάρι, καναβούρι, χόρτα μπορείς να δίνεις και καθημερινά και αυγό ή αυγοτροφή τώρα που είναι μικρά έως και 4 φορές την εβδομάδα
Μπορεί έτσι να έχεις κάπως χοντρούλικα καναρινάκια, αλλά καραφλά το βλέπω απίθανο να γίνουν 😛
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τα κενά στα φτερά ειναι σε μια λεπτή γραμμή στην γωνία εκεί που κανει την γονεία πανω το φτερο (προς το παρόν τουλάχιστον). Επομένως κύριε Γιάννη λέτε ότι θέλει περισσότερο ζωική πρωτεϊνη και οχι ψωμι λόγο αλατιού; Για να το βοηθίσω με την διαδικασία της πτερρόριας τι επιπλέον μπορώ να του δώσω;
 
Κοίτα αν δεν δούμε φωτογραφία δεν μπορούμε να καταλάβουμε κάτι, πέραν του ότι σύμφωνα με τις περιγραφές σου, μάλλον τα κενά είναι ελάχιστα, μή αξιολογίσιμα ίσως.
Δίνοντας τη διατροφή που σου γράφω πιο πάνω, το βοηθάς στην ανάπτυξή του και στην πτερόρροια.

*(το Γιάννη αρκεί)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλημερα, ξεχασα να πω πως στην αυγοτροφη βαζω και καροτο και τα νεα φτερα που ξεκινησαν να βγαινουν βγαινουν πορτοκαλι. Αυτα ισως με μπερδεψαν και νομισα εχει κενα. Σημερα οπως το δα δε μου φανηκαν κενα. Συγνωμη που δεν βγαζω φωτο αλλα αποφευγω οσο μπορω το πιασιμο τους. Υπαρχει θεμα που βγαινουν πορτοκαλι; Γιατι εμενα μ αρεσει πολυ!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα που βγαίνουν πορτοκαλί φτερά, εκτός κι αν σκέφτεσαι να συμμετέχεις σε διαγωνισμό όπου το χρώμα υπόκειται σε κάποιους κανόνες.
 
Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι πάνω στο θέμα της πρερόροιας, κατά την γνώμη σας είναι απαραίτητα τα συμπληρώματα ή οχι; Αν ναι ποια; Η διατροφή των καναρινιών μου προσπαθώ να είναι όσο πιο πικοίλη χωρίς junk food (δηλαδη "κιτρινη βιταμινη", στικακια κτλ) αλλά από μόνη της αρκεί;
 
Δεν δίνω συμπληρώματα, συνθετικές βιταμίνες κλπ κατα την πτερορροια, αλλά πολλά λαχανικά, ελαιούχους σπόρους, πρωτεινουχους σπόρους, αυγό, αυγοτροφή και η πτερορροια των καναρινιών μου διαρκεί περίπου δίμηνο, αλλά στο μεσοδιάστημα τα μετακινώ σε πιο δυτικό προσανατολισμό και μεγαλύτερη ζέστη, λόγω του ότι τα μετακομίζω σε άλλο σπίτι. Δεν ξέρω αν λοιπόν αυτό το δίμηνο είναι παρατεταμένος χρόνος κι αν ναι, αν αυτό οφείλεται σε έλλειψη συνθετικών βιταμινών και μειγμάτων ή στην αλλαγή φωτεινότητας και θερμοκρασίας.
 
Καλησπέρα, μόλις παρατείρησα ότι το αρσενικό το μικρό, αφού βράχηκε μετά το μπάνιο έχει αραιώσει πάρα πολύ στο στέρνο τα πούπουλά του. Αυτό είναι φυσιολογικό της πτερόροιας ή είναι κάτι άλλο; Πάρα πολύ όμως μπροστά σε σημείο να φαίνεται το δέρμα του. Βάζω μια φωτογραφία και ελπίζω να φαίνεται. Αν δεν υπάρχει άλλη λύση θα το πιάσω να βγάλω καλύτερη...
 

Συνημμένα

  • 20180524_150208.webp
    20180524_150208.webp
    26,3 KB · Προβολές: 15
Τελευταία επεξεργασία:
Χωρίς να είμαι ειδικός πιστεύω πως σίγουρα μπορεί ν του λείπουν κάποια φτερά αλλά και αυτά που έχουν μείνει κόλλησαν με το νερό. Άστο να στεγνώσει και πες μας. Πάντα με επιφύλαξη!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αυτό είναι φυσιολογικό της πτερόροιας ή είναι κάτι άλλο;
Είναι η "αντίδραση" του οργανισμού στην εποχή.
Και σε πτερόρροια να μην είναι ένα πουλί, όταν φτάνει το καλοκαίρι αραιώνει σε πολλά σημεία το φτέρωμά του.
Και είναι λογικό... Δεν χρειάζεται όλη αυτή την πανοπλία που έχει το χειμώνα.
Άλλωστε όλα τα ζώα κάπως έτσι συμπεριφέρονται... χάνουν φτερά ή τρίχωμα.
 
Χωρίς να είμαι ειδικός πιστεύω πως σίγουρα μπορεί ν του λείπουν κάποια φτερά αλλά και αυτά που έχουν μείνει κόλλησαν με το νερό. Άστο να στεγνώσει και πες μας. Πάντα με επιφύλαξη!
Πράγματι στέγνωσε και δεν φαίνεται κενό. Πιστεύω λοιπόν όλα υπό έλεγχο. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top