Αναπαραγωγή Πτερόρροια σε κανάρα με νεοσσούς

michalisD

PB New Member
Εγγραφή
27 Φεβ 2015
Μηνύματα
67
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους!

Εύχομαι να βαίνουν όλα καλώς με την αναπαραγωγή σας και φέτος!

Στο προκείμενο τώρα που με προβληματίζει πολύ...

Σε κλούβα ζευγαρώματος έχω την κίτρινη Γκόλφω και τους 3 νεοσσούς της που έσκασαν από το αυγό τους την Κυριακή του Πάσχα.

Ακόμη τους ταΐζει... Η διατροφή τους είναι κελαηδίνη Versele - Laga prestige Premium, αυγοτροφή versele - laga orlux, vitakraft pro baby, φρέσκο αγγουράκι, φρέσκο μήλο και σφιχτό αυγό. Επικουρικά προσθέτω στην μεγάλη ποτίστρα τους (μπόμπα) και πολυβιταμίνη beaphar multi - vit.

Επειδή ξαναέκατσε η μάνα στη φωλιά και έκανε και αυγά, αφαίρεσα την φωλιά με τα αυγά από φόβο μην παρατήσει το τάϊσμα των νεοσσών για χάρη των άσπορων αυγών.

Σήμερα παρατήρησα ότι λείπουν τα φτερά στην μισή ράχη της. Κατά τα άλλα η συμπεριφορά της δεν έχει αλλάξει. Έψαξα στο κλουβί για φτερά (μήπως μαδιέται) αλλά δεν βρήκα.

Εξωπαράσιτα δεν είδα αλλά για καλό και για κακό έριξα στο ταψάκι του πάτου (το οποίο δεν φτάνουν τα πουλιά) pinex σκόνη (περμιθρίνη δηλαδή) ενώ ψέκασα την ράχη της με λίγο repellix spray το οποίο είναι αντιπαρασιτικό για εφαρμογή πάνω στο πουλί.

Επιπλέον έριξα στο νερό τρεις σταγόνες από την ίδια πολυβιταμίνη και τρεις dioxycycline tabernil μήπως χρειάζεται αντιβίωση.

Αύριο πρωΐ θα πάρω pterophene της tafarm.

Ποιά η άποψή σας και τι με συμβουλεύετε;

Σας ευχαριστώ πολύ!
 
Αντιβίωση γιατί έδωσες; Θα πιουν και οι νεοσσοί! Μόνο βιταμίνες στο νεράκι!

Είσαι σίγουρος πως δεν μαδιέται για να κάνει εκ νέου φωλιά; Εμένα εκεί πάει το μυαλό μου...
 
ok αφαίρεσα το νερό με την αντιβίωση.. Έβαλα μόνο με βιταμίνες.. Μήπως όμως βοηθούσε το baycox ; Αύριο θα της βάλω pterophene...Φτερά δεν βρήκα ούτε στο κλουβί ούτε στον πάτο... Την παρατηρώ σχεδόν όλη μέρα σήμερα δεν την είδα να μαδιέται...άλλωστε μέχρι το πρωΐ είχε την φωλιά στρωμένη από την τελευταία γέννα στο κλουβί; Γιατί να μαδηθεί;
 
Δηλαδή είδες κενό στην ράχη, αλλά δεν είδες φτερά πουθενά... Παράξενο γιατί ακόμα και στην πτερόροια βλέπουμε φτερά κάτω... Καλέ μήπως τα πήρε ο αέρας;

Εμένα πάντως οι θηλυκές που θέλουν να κάνουν φωλιά και δεν έχω δώσει νήμα βγάζουν όλα τα φτερά που έχουν ράχη.. Δεν είναι πτερόροια..
 
Σωστά τα λες, αλλά έλα που δεν έχω βρει φτερά κάτω και γύρω, δεν μπορώ να καταλάβω... Τώρα πίνει την βιταμίνη στο νερό.. Θα της έκανε καλό να της βάλω αύριο pterophene για την πτερόρροια; Δε νομίζω να είναι ορνιθίαση για να της βάλω baycox, αλλά και πάλι τι είναι; Να την βάλω καραντίνα; Μαζί με τους νεοσσούς της; Να ξαναβάλω τη φωλιά την στρωμένη στο κλουβί;

Η αλήθεια είναι ότι στην φωλιά που της έβγαλα σήμερα είχε κάνει αυγά άσπορα... Αλλά την αφαίρεσα γιατί φοβήθηκα μην παρατήσει το τάΐσμα των νεοσσών...
 
Σήμερα παρατήρησα ότι λείπουν τα φτερά στην μισή ράχη της. Κατά τα άλλα η συμπεριφορά της δεν έχει αλλάξει. Έψαξα στο κλουβί για φτερά (μήπως μαδιέται) αλλά δεν βρήκα.
Δυστυχώς θα μπούμε απότομα στις πολύ ζεστές και με πολύ έντονο ηλιακό φως.
Μοιραία κάποια πουλιά ίσως μπουν σε πτερόρροια και θα πρέπει μικροί και μεγάλοι να προετοιμαστούμε σωστά για να αντιμετωπίσουμε τις extra ανάγκες των πτηνών μας.
Για την περίπτωσή σου όμως έχω ενστάσεις μια και η πτερόρροια ξεκινά εντελώς διαφορετικά και όχι πάντως από την πλάτη σε τόση έκταση.
Δεν μπορώ να ξέρω τους λόγους που λείπουν φτερά σε τόσο μεγάλη έκταση... αλλά αναρωτιέμαι μήπως κάπως αλλιώς προήλθε αυτό που περιγράφεις.
Να μαδηθεί για να φτιάξει φωλιά δεν πατάει ούτε ως αστείο... συνήθως αν φτάσουν εκεί μαδούν όλους τους άλλους...
Ψάξε για άλλες αιτίες... (χωρίς να απορρίψεις ούτε και τα απίθανα όπως κάποιο χέρι, πόδι γάτας κλπ...)
Εξωπαράσιτα δεν είδα αλλά για καλό και για κακό έριξα στο ταψάκι του πάτου (το οποίο δεν φτάνουν τα πουλιά) pinex σκόνη (περμιθρίνη δηλαδή) ενώ ψέκασα την ράχη της με λίγο repellix spray το οποίο είναι αντιπαρασιτικό για εφαρμογή πάνω στο πουλί.
Επιπλέον έριξα στο νερό τρεις σταγόνες από την ίδια πολυβιταμίνη και τρεις dioxycycline tabernil μήπως χρειάζεται αντιβίωση.
Αύριο πρωΐ θα πάρω pterophene της tafarm.
Μήπως είναι πολλά όλα αυτά τα φάρμακα; Το repellix spray και η σκόνη κάτω είναι αρκετά νομίζω...
Φτερά δεν βρήκα ούτε στο κλουβί ούτε στον πάτο... Την παρατηρώ σχεδόν όλη μέρα σήμερα δεν την είδα να μαδιέται...άλλωστε μέχρι το πρωΐ είχε την φωλιά στρωμένη από την τελευταία γέννα στο κλουβί;
Τα φτερά μπορεί να τα πήρε ο αέρας...
Γιατί να μαδηθεί;
Ακριβώς... Δεν έχει λόγο.
θα της έκανε καλό να της βάλω αύριο pterophene για την πτερόρροια; Δε νομίζω να είναι ορνιθίαση για να της βάλω baycox, αλλά και πάλι τι είναι; Να την βάλω καραντίνα; Μαζί με τους νεοσσούς της; Να ξαναβάλω τη φωλιά την στρωμένη στο κλουβί;
Αυτό με τα πολλά φάρμακα και σκευάσματα θα πρέπει να το παλέψεις...
Προτείνω μια δυο μέρες παρακολούθηση και μετά να αποφασίσεις αν και τι πρέπει να δώσεις...
 
Ψάξε για άλλες αιτίες... (χωρίς να απορρίψεις ούτε και τα απίθανα όπως κάποιο χέρι, πόδι γάτας κλπ...)

Τα φτερά μπορεί να τα πήρε ο αέρας...

Ακριβώς... Δεν έχει λόγο.
Αυτό με τα πολλά φάρμακα και σκευάσματα θα πρέπει να το παλέψεις...
Προτείνω μια δυο μέρες παρακολούθηση και μετά να αποφασίσεις αν και τι πρέπει να δώσεις...



Η εκτροφή είναι εσωτερική οπότε αέρας και γάτες αποκλείονται...
Να την βάλω καραντίνα; Μαζί ή χώρια από τα μικρά της;
Να ξαναβάλω την εξωτερική φωλιά;
Το νερό στην ποτίστρα να είναι σκέτο ή να προσθέσω πολυβιταμίνη; Μήπως μόνο pterophene;
 
Το νερό στην ποτίστρα να είναι σκέτο ή να προσθέσω πολυβιταμίνη; Μήπως μόνο pterophene;
Δυο μέρες παρακολούθηση... Θα δράσεις μόνο αν υπάρχει συνέχεια στο φαινόμενο...
Η εκτροφή είναι εσωτερική οπότε αέρας και γάτες αποκλείονται...
Και τα ποντίκια; Δεν μπορώ να γνωρίζω συνθήκες αλλά θα σου πρότεινα να μην αποκλείσεις τίποτε.
Να την βάλω καραντίνα; Μαζί ή χώρια από τα μικρά της;
Είναι άρρωστη, κάθεται μαζεμένη; Συμπεριφέρεται περίεργα;
Αν όχι.. Δε χρειάζεται η καραντίνα, ούτε ενδείκνυται ο αποχωρισμός από τα μικρά της.
Να ξαναβάλω την εξωτερική φωλιά;
Αν το θέλεις να το κάνεις αλλά όχι άμεσα... Πρώτα να δούμε πως θα εξελιχθεί.
 
Αποκλείονται και τα ποντίκια. Τα καναρίνια είναι σε κλούβες σε δικό τους δωμάτιο στο διαμέρισμα. Συμπεριφέρεται φυσιολογικά, είναι ζωηρή και ταΐζει τους νεοσσούς της.
 
Να μαδηθεί για να φτιάξει φωλιά δεν πατάει ούτε ως αστείο... συνήθως αν φτάσουν εκεί μαδούν όλους τους άλλους...
Επιμένω ότι μπορεί να στέκει ως αιτία.. Με το που έδωσα νήμα τα φτερά στην ράχη ξαναφύτρωσαν!
 
καλησπέρα!

Σήμερα χώρισα τα μικρά από τη μαμά τους μιας και τα παρατήρησα να τρώνε μόνα... Τσιμπολογούν το αγγουράκι και το μηλαράκι (καθαρισμένα εννοείται!) και το σφιχτό αυγό... λιγότερο ενδιαφέρον δείχνουν για την κελαηδίνη και την αυγοτροφή (vitakraft pro baby).. Στο νερό τους λίγη πολυβιταμίνη υδατοδιαλυτή..

H μάνα τους με τον μπαμπά τους μαζί και πάλι μόνοι... Ξαναέβαλα την φωλιά που είχε γεννήσει στην κλούβα ζευγαρώματος, αφού πέταξα το παλιό νήμα και την καθάρισα, βάζοντας βεβαίως καινούργιο καθαρό νήμα στην ειδική θήκη για να στρώσει μόνη της... Μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάτι τέτοιο... Το νεράκι του ζευγαριού σκέτο..

Να σημειώσω ότι τους δίνω μεταλλικό νερό, μιας και το χλώριο στο νερό της Αθήνας δεν είναι και ό,τι καλύτερο..

Αυτά προς το παρόν..
 
Να σου ζήσουν με το καλό και τα επόμενα!
Να σημειώσω ότι τους δίνω μεταλλικό νερό, μιας και το χλώριο στο νερό της Αθήνας δεν είναι και ό,τι καλύτερο..
Το νερό της βρύσης είναι πολύ καλύτερο και ασφαλέστερο από τα εμφιαλωμένα.
Το χλώριο αποδεσμεύεται εντός 3 ωρών. Οπότε μπορείς να γεμίζεις ένα δοχείο από βραδύς για τις ποτίστρες σου και να έχεις πιο σίγουρη χρήση νερού.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές! Καλά τα λες αλλά αφενός, αν το νερό μένει τόσες ώρες στο μπουκάλι, μπορεί να απο-χλωριώνεται μερικώς, όμως δεν οξειδώνεται κιόλας; (μπαγιάτικο νερό; ) και αφετέρου τα καλά μεταλλικά νερά (και όχι τα κοινά επιτραπέζια) είναι λιγότερο ασφαλή από του δικτύου της Αθήνας;
 
Κοίτα Μιχάλη έχεις ένα σχετικό δίκιο ως προς την ώρα που μένει στάσιμο το νερό, δεν χάνει ωφέλιμα στοιχεία του αλλά ενδέχεται να αναπτύξει μικροοργανισμούς. Γι' αυτό εμείς όσοι το χρησιμοποιούμε για τα ενυδρεία, βάζουμε έναν μικρό κυκλοφορητή στον κουβά ή μια αντλία αέρα για ν' αποφεύγουμε την στασιμότητα στην ακόμα πιο ευαίσθητη βιολογία των ψαριών. Οπότε καταλαβαίνεις είναι η άριστη λύση. Κόστος γύρω στα 5 ευρώ, κατανάλωση ρεύματος ασήμαντη.
Τα εμφιαλωμένα έχουν κατηγορηθεί για διάφορα, μπορεί να κρύβει κινδύνους μόνο μία παρτίδα λόγω φύλαξης, μεταφοράς κτλ.
Το χλώριο ανεπιθύμητο μεν, μας διασφαλίζει όμως, οπότε αν απαλλαγούμε έχουμε το καλύτερο δυνατό νερό. Αττική κιόλας, μια χαρά νεράκι.
 
καλή ιδέα ο κυκλοφορητής! Πως θα μπορούσα άραγε να το εφαρμόσω για το νερό των καναρινιών;...
 
Δεν είναι τίποτα, παίρνεις ένα μικρό κυκλοφορητάκι, το ρίχνεις στο δοχείο που έχεις βάλει το νερό και το αφήνεις όλο το βράδυ. Το πρωί γεμίζεις τις ποτίστρες. Εννοείται τον έχεις μόνο γι' αυτή την δουλειά και διατηρείται πάντα καθαρός μέσα στον επίσης καθαρό κουβά που βάζεις το νερό. Είναι μικρού μεγέθους. Μόνο στην πρίζα τον βάζεις και τελείωσε. Νομίζω η αερόπετρα είναι ακόμα φθηνότερη. Σ' αυτήν ο μηχανισμός μένει εκτός νερού και ρίχνεις μόνο το σωληνάκι με την πέτρα στο νερό και κάνει μπουρμπουλίθρες. Την κίνηση θέλουμε όχι κάτι άλλο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Το πιο φθηνό κυκλοφορητάκι ή μια αερόπετρα την πιο φθηνή που έχετε. Πάρε πριν τηλέφωνο στις αλυσίδες να ρωτήσεις πόσο τα έχουν.
Αυτές είναι οι αεραντλίες
ΑΕΡΑΝΤΛΙΕΣ - Pet4u
Κυκλοφορητές
κυκλοφορητές ενυδρεία pump - Ενυδρεία, τροφές ψαριών, τροφή σκύλου, τροφή γάτας| aquamedor.gr/ell/categories/κυκλοφορητές_ενυδρεία_pump
Ρώτα και petcity, pet4u και όπου αλλού ξέρεις, μπορείς ακόμα και ένα πολύ μικρό φιλτράκι εσωτερικό να πάρεις, την ίδια δουλειά κάνει.
 
προτιμώ τα μικρά pet shop της γειτονιάς... :) Οπότε ζητώ έναν απλό μικρό κυκλοφορητή! Σωστά; :)

Βάζω λοιπόν νερό στον κουβά και τον κυκλοφορητή να δουλεύει όλη νύχτα και το πρωΐ το νερό είναι έτοιμο;
 
Είναι καθαρό νεράκι με όλα τα συστατικά που είχε όταν το τράβηξες από την βρύση, χωρίς χλώριο ούτε για δείγμα και χωρίς φόβο δημιουργίας μικροοργανισμών λόγω στασιμότητας.
 
Back
Top