Γενικά Πτερόρροια στα budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Marina21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Marina21

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
296
Πόλη
Λαμία
Καλησπερα παιδια. Εχω παρατηρησει οτι τα Budgie μου ειδηκα ο αρσενικος βγαζει παρα πολλα φτερα και πουπουλα! Εχει γεμισει το κλουβι κι οχι μονο! Πτερορροια τα μπατζι παιρνουν μονο μια φορα στην ζωη τους, γιατι τα δικα μου δεν ειναι μηνων αλλα χρονων! Επισης βλεπω στον αρσενικο οτι απο το κεφαλακι του λειπουν καπια πουπουλα και στην θεση τους βγαινουν κατι φτερα (νομιζω) λευκα και στην ακρη μαυρα κι απο κατω εχουν αιμα.. αλλα εχω επισης παρατηρησει οτι μετα απο μερες αυτα φευγουν. Ειναι ενα ερωτημα που με απασχολει καιρο..
 
Τώρα περνούν πτερόρροια. Δεν καταλαβαίνω την περιγραφή με το κεφαλάκι του, αν μπορείς βάλε κάποια φωτογραφία
 
Δεν φαίνεται καθαρά... Είναι τα λευκά ''πούπουλα'' που εξέχουν πάνω στο ριγέ κεφαλακι του.
 

Συνημμένα

  • IMG_20140526_085810-1.webp
    IMG_20140526_085810-1.webp
    6,7 KB · Προβολές: 69
κάθε χρόνο που μεγαλώνουν, το ριγέ πάει προς τα πίσω. Όταν ολοκληρωθεί η πτερόρροια οι ρίγες θ' αρχίζουν πιο πίσω προς την κορυφή του κεφαλιού. Μάλλον αυτό είναι απλά δεν έχουν βγει ακόμα όλα τα νέα φτερά. Να το ψεκάζεις τώρα γιατί ψιλοπονάνε όπως όταν βγαίνουν σ' εμάς νέες τρίχες μετά από ξύρισμα. Με το ψέκασμα μαλακώνει και βγαίνει πιο εύκολα το νέο φτερό.
 
Αχα σε ευχαριστώ Μαρία μου 🙂 υπάρχει ένα ειδικό σπρέι;
 
όχι με νεράκι, μπορείς να του βάλεις λίγο μηλόξυδο ή και απλό ξύδι ή και τίποτα
 
Back
Top