Ασθένειες Πτώση ουράς Cockatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Angel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Angel

PB New Member
Εγγραφή
6 Οκτ 2008
Μηνύματα
31
Πόλη
Χρυσούπολη
Καλησπέρα παιδιά,
χρειάζομαι την βοήθεια σας. Έχω ένα ζευγάρι cockatiel και το θηλυκό δεν έχει ουρά. Όταν το πήρα η ουρά του ήταν σγουρή αλλά υπήρχε. Μετά από λίγες μέρες έπεσε εντελώς και ενώ φαινόταν να ξαναβγάζει πούπουλα όσα 'εβγαλε έπεσαν. Μπορεί να έχει πρόβλημαή να είναι από άγχος; 😕
 
Μηπως περναει την πτεροροια της; Πεφτουν φτερα απο ολο το σωμα της; Σγουρη ουρα εννοεις μηπως ταλαιπωρημενη;
 
Parxoune kata tin gnomi mou 2 periptoseis.

1. An einai mazi o alos trabai ta ftera.
2. To pouli exei mia arostia.
 
Παιδιά όταν το πήρα μπορείς να πεις ότι η ουρά ήταν ταλαιπωρημένη. Είναι μαζί με τον αρσενικό και στην αρχή της τραβούσε κάποια πούπουλα αλλά όχι από την ουρά. Εδώ και καιρό έχει σταματήσει αυτό αλλά πάλι δεν βγάζει ουρά. Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι δεν δείχνει άλλα σημάδια ασθένειας. Στην αρχή ήταν λίγο φουσκωμένη και μου φαινόταν ότι τα περιτώματα της ήταν υδαρή, αλλά της έδωσα ένα φάρμακο για αναπνευστικά και εντερικά προβλήματα και επανήλθε. Επίσης έχει κάνει και θεραπεία για εσωτερικά παράσιτα.
 
Ego stin thesi sou, ekana ena test DNA gia PBFD. An peftoune ta ftera mono tou kathe fora pou erthounde kainurgio, BORI na einai afto.
 
Πάντως με τις εικόνες που είδα με πουλιά που πάσχουν από την νόσο αυτή δεν έχει καμία σχέση. Βασικά τα φτερά υπάρχουνε, δεν είναι γυμνή η ουρά, απλά δεν μεγαλώνουν, παραμένουν μικρά και κατσαρά.😕
 
Η ασθενεια που σου ειπε ο Αλεξανδρος στα αρχικα σταδια δεν εχει τοσο "ασχημα" συμπτωματα. Νομιζω πως τα κατσαρα φτερα δεν ειναι φυσιολογικο σημαδι παντως...
 
Edo blepeis PBFD proto stadio se Kokatil. To pouli DEN einai akoma gymno. Aftes i fotografies me ta gymna poulia einai to thelefteo stadio. Omos Katsara ftera pou peftoune sinexia akougete distixos SAN PBFD.

WEB.Paulchen.Schwanzf.webp
 
Παιδιά είμαι από Χρυσούπολη Καβάλας και δεν ξέρω αν υπάρχει κανένας κτηνίατρος που να ασχολείται με πουλιά. Πού μπορώ να κάνω αυτό το τέστ και πώς; Αν πράγματι έχει αυτήν την αρρώστια υπάρχει περίπτωση να επιζήσει;
 
Gia pos genete to test, sou estelna ena PM.

Ta poulia boroune na zoune pola xronia kai me tin arostia. AN leo AN exei tin arostia, to megalitero problima einai tha kolane ola ta poulia pou exoune epafi mazi tou. Kai an esei pas se ales ektrofeis apo to skoni pou exei apano sta rouxa sou, boroune na kolane ta ala papagalakia. Mono ta papagalakia boroune na kolane apo to PBFD.

Pharmaka i therapia gia na ginoune palia kala ta poulia den iparxei...Distixos.
 
Mporeis naomizo apla na pareis til se kapoio ktiniatro tis Αθήναs kai meta na stelnis me ena gramma 1-2 poupoulakia apo to papagalo sou... (pou tha traviksis apo to soma tou me prosoxi me ena tsimpidaki...
1 fresko poupoulo einai arketo gia test PBFD.
 
Back
Top