Ασθένειες Πτώση πούπουλων κάτω από το ράμφος

dhmhtrhs13

PB Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
56
Πόλη
Καβάλα
Χαιρεται..

Σε τι μπορει να οφειλεται αυτο;
 

Συνημμένα

  • DSC00782.webp
    DSC00782.webp
    17,7 KB · Προβολές: 114
Αν είναι ζωηρό και ευδιάθετο, δεν υπάρχουν δηλαδή δείγματα ασθένειας, τότε... Κάπου υπάρχει λάθος!
-Μονόπλευρη διατροφή; (παίρνει λίγα μεταλλικά στοιχεία)
-Κακός μεταβολισμός;(μικρό κλουβί, δεν κινείται αρκετά)
-Κάπνα ή μεγάλες μεταβολές θερμοκρασίας στο περιβάλλον του;
-Κακή θέση του κλουβιού;(πολύ σκοτεινή)
-Ακάθαρτες πατήθρες;(Αυτά μπορώ να... φανταστώ)
Εσύ θα δώσεις την απάντηση τελικά
 
Το πουλι ειναι σε ζευγαρωστρα, καθαρο, χωρις καπνα και με φως.. Οποτε μαλλον στη διατροφη θα υπαρχει προβλημα..☹

Η αληθεια ειναι οτι κατι με προβληματισε.. Οταν εφτιαχνα το μιγμα σπορων, αδειαζοντας το ασπουρι (δεν ξερω αν εχει αλλη ονομασια) εβγαινε κ σκονη μαζι.. Προφανως οι σποροι δεν... Οι σποροι ειναι συσκευασμενη στο μαγαζι που ψωνιζω.. Εχω σκοπο με την πρωτη ευκαιρια να παω να παρω συσκευασμενους.. Ποιος ξερει ποσο καιρο μπορει να ηταν εκει..☹

Ευχαριστω πολυ..
 
Δημήτρη κοίταξε και αυτό αν θέλεις. Ίσως βοηθήσει.
 
Ωραιο το λινκ αλλα ολοι λενε διαφορετικους τροπους..:DΤο πουλι θα βγαλει τωρα πουπουλα(πρωτη ο θεος..), η με την αλλαγη του πτερωματος;

Οσον αφορα την διατροφη του παρεχω οσα λενε(μπροκολο, καροτο, αυγο κτλ..)Εχω αμφιβολλιες για τους σπορους βεβαια οπως ειπα.. εχει κ φως, και αερα και μεγαλο κλουβι..



(Α.. Το συγκεκριμενο πουλι, ειναι αυτο στο Avatar μου, οποτε καταλαβαινεις.. Ειναι σημα κατατεθεν.. :D)

Κ παλι ευχαριστω
 
Το πουλι αυτο, ειχε σκοτωσει μικρα, νομιζω, ξαναζευγαρωσε, επεσαν αυτα τα πουπουλα, κ μετα το χωρισα. Γιατι ειναι λογικο αν ταιζε να πεσουν;
 
ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ! ΑΛΛΑ ΠΕΡΣΥ ΣΕ ΜΕΝΑ ΕΙΧΕ ΔΙΠΛΟΣΥΜΒΕΙ! ΔΥΟ ΚΑΝΑΡΕΣ ΠΟΥ ΤΑΙΖΑΝ ΜΙΚΡΑ ΜΑΔΙΣΑΝ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑΒΓΑΛΑΝΕ ΠΟΥΠΟΥΛΑ. ΤΟ ΜΑΔΗΜΑ ΠΡΟΗΛΘΕ ΑΠΟ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΒΙΑΙΑ ΤΙΣ ΤΣΙΜΠΟΥΣΑΝ ΕΚΕΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΤΑΙΣΜΑ. (ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΩ ΓΙΑ ΜΙΚΡΑ ΛΙΓΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΑΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΑΥΤΑ ΒΓΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΩΛΙΑ).
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΝΑ ΕΙΧΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...

Δημήτρης
 
Δημήτρη εάν μπορείς βρέξε τα πούπουλα του πουλιού στην κοιλιά και δες εάν σχηματίζετε μια σκούρα κοιλίδα. Εάν σχηματίζετε πές μου, υπάρχει πρόβλημα με το συκώτι του που προέρχεται από την διατροφή με εμφανές σύμπτωμα την πτερόροια. Μόνο στο σημείο που βλέπω στην φωτογραφία έχει πτερόροια ή γενικά;

Γιάννης
 
Κοιτα το πουλι ειναι ουτως η αλλως σκουρο, αλλα απο οτι καταλαβαινω θα ξεχωριζε αυτο που λες.. Δεν ειδα κατι.. Κ ναι μονο σε αυτο το σημειο.. Απο τις27/4 οπως λεει κ η φωτογραφια μεχρι σημερα.. Δεν εχει αλλαξει κατι..
 
Δημήτρη μου λυπάμαι, δεν γνωρίζω να σου πω κάτι άλλο.

Γιάννης
 
οκ.. ευχαριστω.. Φανταζομαι και ελπιζω με την πτερορροια, να συμπληρωθει σωστα..
 
Back
Top