Ασθένειες Πτώση πούπουλων σε ringneck

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tsouk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tsouk

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουν 2009
Μηνύματα
21
Πόλη
Καβάλα
διαπίστωσα ότι όσες μέρες έχω τον παπαγάλο χάνει πουπουλα (όχι φτερά) είναι φυσολογικό αυτό αν όχι τι πρέπει να κάνω
 
Κώστα καλησπέρα! Πουλα; Εννοείς πουπουλα να φανταστω... Μίλα μας λιγο για τον παπαγάλο σου! Ποιά είνια η διατροφή του; Που τον έχεις;ώρες υπνού..Βασικά πολυ σημαντικο...:τα πούπουλα τα χάνει οταν πετάει κινείται... Η΄τον έχεις δεί να τα βγάζει μόνος του; Αν είναι το δευτερο έχεις πρόβλημα... Αν είναι το πρώτο μπορέι να έιναι πτερρόροια... Μιλησε μας λίγο...
 
ναι συγγνώμη πούπουλα ήθελα να πω τον παπαγάλο τον έχω 3 μέρες. και διατροφή του είναι διάφοροι καρποί για παπαγάλους μεσαίου μεγέθους, βιταμίνες, stik με φρούτα και meli του εχω και φρούτα και λαχανικά νωπά αλλα δεν τα τρωει σήμερα του έβαλα λυόμενα φρούτα με φρυγανιά και από την τροφή που τρώει. Τα πούπουλα τα ρίχνει όταν πετάει και όταν τινάζεται. Τωρα για τισ ορεσ του υπνου δεν ξερω δεν τον εχω πετιχει να κοιμάται
 
ναι συγγνώμη πούπουλα ήθελα να πω τον παπαγάλο τον έχω 3 μέρες. και διατροφή του είναι διάφοροι καρποί για παπαγάλους μεσαίου μεγέθους, βιταμίνες, stik με φρούτα και meli του εχω και φρούτα και λαχανικά νωπά αλλα δεν τα τρωει σήμερα του έβαλα λυόμενα φρούτα με φρυγανιά και από την τροφή που τρώει. Τα πούπουλα τα ρίχνει όταν πετάει και όταν τινάζεται. Τωρα για τισ ορεσ του υπνου δεν ξερω δεν τον εχω πετιχει να κοιμάται
τον εχω στο σαλονι κοντα στο παραθιρο για να βλεπει φως και μετα τον βγαζω στο μπαλκονι για να παρει τον αερα του και μολις πεσει ο ηλιος τον βαζω παλι μεσα στο σαλονι στο ιδιο σημειο
 
Μια συμβουλη! Τα στικ να μην τα δινεις. Δε βοηθανε σε κατι. Ειναι παχυντικα και δεν εχουν καμια βιταμινη. Προτιμησε φρεσκα φρουτα και λαχανικα!
 
ναι συγγνώμη πούπουλα ήθελα να πω τον παπαγάλο τον έχω 3 μέρες... Τα πούπουλα τα ρίχνει όταν πετάει και όταν τινάζεται. Τωρα για τισ ορεσ του υπνου δεν ξερω δεν τον εχω πετιχει να κοιμάται
Υπολογίζουμε ώρες ύπνου / ότι κοιμούνται από την ώρα που σκεπάσαμε το κλουβάκι τους (με σεντόνι;) και υπήρχε ησυχία στο χώρο μέχρι που ξημέρωσε, ανοίξαμε & τα ξεσκεπάσαμε! Λίγα πούπουλα αν χάνονται μπορεί να μην είναι ανησυχητικό αλλά πρέπει να προσέξουμε τόσο τις ώρες ύπνου όσο και τη διατροφή, ακόμα και πώς είναι τα περιττώματά τους για να συνεκτιμήσουμε τη γενική τους κατάσταση, να καταλάβουμε πώς είναι η υγεία τους, ειδικά όταν είναι αρχή που τα έχουμε!
 
Back
Top