Γενικά Πτώση φτερών σε ροζέλα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kits
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kits

PB New Member
Εγγραφή
3 Νοε 2008
Μηνύματα
29
Πόλη
Μέγαρα
γιατι πεφτουν φτερα εδω και 3μερες σε παπαγαλο ροζελα;
 
Εχει περασει πτεροροια ή ειναι η πρωτη φορα; Ποσο καιρο εχεις το πουλι;
 
Mηπως τοτε περναει πτεροροια; Ας περιμενουμε να μας πουνε και οι πιο εμπειροι της παρεας! Το πουλακι το εχεις σε εσωτερικο ή εξωτερικο χωρο; Μηπως κατι το εχει στρεσαρει;
 
Της πεφτουνε τα φτερα της η τα βγαζει; Παρατηρησε το λιγο αν θελεις.

Εαν της πεφτουν τοτε πιθανον να μην εχει περασει την πτεροροια της. Τι ηλικια εχει το πουλακι; Εαν ειναι μικροτερη απο ενος ετους παλι δεν ειναι προβλημα διοτι μπορει να προκειται για την πρωτη πτεροροια της η οποια δεν ειναι απολυτο οτι θα συμβει οταν γινεται και των υπολοιπων. Εαν δεν συμβαινει τιποτε απο ολα αυτα τοτε μαλλον εχει μπερδευτει απο τον καιρο που εδω χτες στις 12.00 το βραδυ ειχαμε 18-19 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια και ισως περναει μια φαση πτεροροιας. Καλα ειναι εαν η διατροφη της δεν περιλαμβανει πολλα φρουτα και λαχανικα να την βοηθησεις με ενα βιταμινουχο συμπληρωμα, μην το παρακανεις ομως διοτι στις ροζελες αλλοιωνεται ο χρωματισμος τους με υπερδοσολογιες βιταμινων και μετα θα ψαχνουμε σε ποιο ειδος ανηκει. :)
 
Παιδιά και εμένα τα μπάτζι μου αυτές τις μέρες πρέπει να περνούν πτερόρεια, γιατί το πάτωμα είναι συνέχεια γεμάτο με πούπουλα και φτερά από την ουρά τους... Κανονικά δεν τη περνούν μέσα στο καλοκαίρι...😕 Εμένα το καλοκαίρι δεν πέρασαν...

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνώμη που παρεμβαίνω σε ξένο θέμα...
 
μαλλων πεφτουν δεν τα βγαζει. Εχει μπλε δαχτυλιδη, δεν ξερω την ηλικια. Πεφτουν πουπουλα, και απο την ουρα φτερα οπως ειπαι και ο miltos.
 
μαλλων πεφτουν δεν τα βγαζει. Εχει μπλε δαχτυλιδη, δεν ξερω την ηλικια. Πεφτουν πουπουλα, και απο την ουρα φτερα οπως ειπαι και ο miltos.

Στο δαχτυλιδι πρεπει να αναγραφεται η ηλικια της. Τι γραφει;
 
Πάντως και στη δική μου ροζέλα πέφτον τα φτερά της, αλλά βγάζει καινούργια. Φοράει ασημένιο δαχτυλίδι στο ποδαράκι της. Δυστυχώς δεν μπορώ να διαβάσω τι γράφει γαιτί δεν θέλω να την πιάσω και να την τρομάξω ...
 
Back
Top