Γενικά Πτώση φτερών...υπάρχει πρόβλημα στην αναπαραγωγή ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Johkill23
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Johkill23

PB New Member
Εγγραφή
19 Απρ 2017
Μηνύματα
104
Πόλη
Βέροια
Γειά σας και πάλι έχω ένα θηλυκό καναρινι το οποίο εδώ και περίπου μια εβδομάδα παρατηρώ ότι ρίχνει μερικά πούπουλα και 2-3 φτερά. Επειδή το έχω για αναπαραγωγή θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πρόβλημα και τι θα μπορούσα να κάνω για αυτό. Ευχαριστώ !
 
το οποίο εδώ και περίπου μια εβδομάδα παρατηρώ ότι ρίχνει μερικά πούπουλα και 2-3 φτερά.
Φυσιολογική για την εποχή πτώση φτερών.
Σε κάθε περίπτωση τα πουλιά αραιώνουν αρχικά το φτέρωμά τους την άνοιξη πριν περάσουν στην αλλαγή τους το καλοκαίρι με την πτερόρροια.
Επειδή το έχω για αναπαραγωγή
ΤΟ ότι βρίσκεται σε αναπαραγωγή είναι ένας λόγος παραπάνω αρκεί να βεβαιωθείς πως τα φτερά προέρχονται από την ίδια και όχι από τα μικρά της.
τι θα μπορούσα να κάνω για αυτό
Τίποτε απολύτως...
Φυσιολογική η φθορά - πτώση σε μικρό αριθμό των φτερών της.
 
Για τα πούπουλα ειμαι σύμφωνος με όσα γράφονται παραπάνω. Αλλά όταν λες φτερά, ποια εννοείς; Φτερά μεγάλα απο τις φτερούγες ή την ουρά;
 
Κυριε Μισαλούρη καταρχάς ευχαριστώ για την βοήθεια... Ανέβασα ξανά Post γιατί τώρα παρατήρησα ότι έχει ρίξει και κάνα δυο φτερά πτήσης και είχα αμφιβολίες.

Για τα πούπουλα ειμαι σύμφωνος με όσα γράφονται παραπάνω. Αλλά όταν λες φτερά, ποια εννοείς; Φτερά μεγάλα απο τις φτερούγες ή την ουρά;
Δεν ξέρω να τα ξεχωρίζω αν είναι από την ουρά ή από τα φτερα πτησης
 
είναι 2-3 μεγάλα φτερά..
Αν υπάρχει συνέχεια πτώσης αυτών των φτερών σίγουρα θα πρέπει να το ξαναδούμε.
Πιστεύω όμως πως η πτώση στον αριθμό που αναφέρεις μπορεί να προέρχεται από ατύχημα, από μικρή μάχη κλπ.
Παρατηρούμε και ανάλογα με την εξέλιξη επανατοποθετούμαστε.
 
Για πες μας τώρα, σε τι φάση είναι το θηλυκό;
έχει κάνει άλλη γέννα;
έχει αυγά και τα κλωσσά;
έχει ήδη νεοσσούς;
μπαίνει σε δεύτερο - τρίτο κύκλο αναπαραγωγής
έχει παράσιτα;
τρέφεται σωστά;
η θερμοκρασία του χώρου είναι υψηλή;
η φωτεινότητα είναι πάνω από 14 ώρες;
τα φτερά προέρχονται σίγουρα από εκείνο;
άλλα καναρίνια στα πέριξ ή μέσα στο κλουβί (π.χ. το αρσενικό ) εμφανίζουν πτώση πούπουλων;
 
Back
Top