Φροντίδα Πυρωμένο θηλυκό καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Liakos18
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Liakos18

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2020
Μηνύματα
667
Πόλη
Ηλεία
Παιδιά καλησπέρα! Θα ήθελα να κάνω μια γενική ερώτηση, για ένα θηλυκό καναρίνι που εδώ και ένα μήνα έχω παρατηρήσει πως είναι πυρωμενο.
Περιτριγυρίζετε από 5 αρσενικά, και αυτό σίγουρα συμβάλει στην αναπαραγωγική της διάθεση.

Χρειάζετε να κάνω κάτι; Να της βάλω φωλιά και να την αφήσω να κάνει ασπορα αυγά ή δεν θα έχει θέμα;

Επίσης δεν μπορώ να την βάλω για
ζευγάρωμα, με κάποιο αρσενικό, γιατί τα 3 εκ των 5 είναι τα αδέλφια της, και τα άλλα 2 βρίσκονται ήδη σε αναπαραγωγή με μικρά.
 
Γιατι δεν την απομονωνεις μακρια απο τα αρσενικα;
Έχω την δυνατότητα να την βάλω λίγο ποιό μακριά, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα έχει αποτέλεσμα...
Κανονικά δεν πρέπει να τα ακούει καθόλου;
 
Παιδιά καλησπέρα! Θα ήθελα να κάνω μια γενική ερώτηση, για ένα θηλυκό καναρίνι που εδώ και ένα μήνα έχω παρατηρήσει πως είναι πυρωμενο.
Περιτριγυρίζετε από 5 αρσενικά, και αυτό σίγουρα συμβάλει στην αναπαραγωγική της διάθεση.

Χρειάζετε να κάνω κάτι; Να της βάλω φωλιά και να την αφήσω να κάνει ασπορα αυγά ή δεν θα έχει θέμα;

Επίσης δεν μπορώ να την βάλω για
ζευγάρωμα, με κάποιο αρσενικό, γιατί τα 3 εκ των 5 είναι τα αδέλφια της, και τα άλλα 2 βρίσκονται ήδη σε αναπαραγωγή με μικρά.
Εγώ στην θέση σου πέρα από το μπάνιο και την απομόνωση της από τα αρσενικά που πρότεινε ο @Tony Forpus θα της έκοβα και τυχόν φρούτα και λοιπές λιχουδιές από την διατροφή της, προσφέροντας ωστόσο σουπιοκοκκαλο ή κάποια άλλη πηγή ασβεστίου προκειμένου να έχει περίσσεια ασβεστίου σε περίπτωση που πάρα την λιτή διατροφή κάνει αυγά. Επίσης θα μπορούσες να σκεπάσεις με κάποιο ρούχο το πάνω μέρος και τα πλάγια του κλουβιού για να μειωθεί το φως (αν και δεν είναι στις πρωταρχικες μου επιλογές σε περίπτωση που το κλουβί έρχεται σε απευθείας έκθεση με τον ήλιο).
 
Κανονικά δεν πρέπει να τα ακούει καθόλου;

Καλησπέρα @Liakos18.Αντιλαμβάνεσαι ότι αυτό δεν είναι πάντα εφικτό, κυρίως λόγω έλλειψης χώρου. Συνεπώς, φροντίζουμε να μην υπάρχει τουλάχιστον οπτική επαφή. Έχε υπόψιν σου ότι το κελάηδισμα του αρσενικού πυροδοτεί μεν την αναπαραγωγική διάθεση ενός θηλυκού, αλλά μην ξεχνάς ότι και η αύξηση της διάρκειας της ημέρας από μόνη της, αρκεί ώστε να δεις άσπορα αυγά. Εφόσον δεν θα την ζευγαρώσεις, φρόντισε να της παρέχεις μια λιτή αλλά ισορροπημένη διατροφή.
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Της δίνω μόνο σπόρους, αν και πρόσφατα έκανα το λάθος και της έδωσα αυγό και λίγο μήλο, μόνο και μόνο επειδή την λυπήθηκα.
Τέλος πάντων, με βάση τις συμβουλές σας, θα την απομονώσω όσο μπορώ, η διατροφή της θα αποτελείτε μόνο από σπόρους και θα την παρακολουθώ συχνά.
 
Μια ακόμα συμβουλή που θα μπορούσα να δώσω είναι η τοποθέτηση του κλουβιού με την κανάρα όσο το δυνατόν χαμηλότερα, όπου λογικά θα υπάρχει λιγότερο φως.
 
Μια ακόμα συμβουλή που θα μπορούσα να δώσω είναι η τοποθέτηση του κλουβιού με την κανάρα όσο το δυνατόν χαμηλότερα, όπου λογικά θα υπάρχει λιγότερο φως.
Και αυτό το κάλυψα... 😉 Ευχαριστώ.
 
Back
Top