Αναπαραγωγή Πυρωμα ζευγαριου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης morpheas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

morpheas

PB Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2008
Μηνύματα
195
Πόλη
Κόρινθος
Γεια σας και παλι! Εχω μια απορια σχετικα με το πυρωμα για το οποιο εχω ακουσει πολλες και διαφορες θεωρειες. Πως μπορω να ειμαι σιγουρη πως το ζευγαρι παραδεισιων που εχω ειναι 100% ετοιμο για αναπαραγωγη πλην του οτι δειχνουν μεγαλο ενδιαφερον το ενα για το αλλο εφοσον ειναι σε χωριστα κλουβια το ενα με το αλλο αλλα βλεπονται; Υπαρχει καποια μεθοδος;
Ευχαριστω εκ των προτερων!:D
 
Μαρία τα παραδείσια (zebra) είναι σχεδόν πάντα πυρωμένα. Από ότι έχω διαβάσει και από τα δικά μου κρίνωντας είναι πιο εύκολο να τα ξεκινήσεις αναπαραγωγή παρά να τα σταματήσεις. Αφού δείχνουν και ενδιαφέρον το ένα για το άλλο βάλτα μαζί και παρατήρησε αντιδράσεις. Μερικές φορές ζευγαρώνουν από την πρώτη ώρα γνωριμίας. Να ξέρεις ότι ο αρσενικός φτιάχνει τη φωλιά σε αντίθεση με τα καναρίνια. Α και προσοχή όταν κάνουν αυγά με το καλό απομάκρυνε το υλικό φωλιάς γιατί το πιο πιθανόν είναι να καλύψουν τα αυγά τους με αυτό. Σπάνια σταματάνε να φτιάχνουν τη φωλιά τους μετά τη γέννα, συνήθως και αφού γεννηθούν τα μικρά ο αρσενικός συνεχίζει να κουβαλάει υλικά.
 
Back
Top