Αναπαραγωγή Πυρωμενο θηλυκο απυρρωτο αρσενικο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης adef
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

adef

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιουν 2007
Μηνύματα
71
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα σας,

Λογω οτι κραταω τα 3 malinois μου τωρα με το κρυο σε εσωτερικο χωρο η καναριτσα μου μαλλον πυρωθηκε και καθε 5 - 6 μερες μου "πεταει" και απο ενα αυγουλακι. Εχει φτιαξει και την φωλιτσα με το νημα που της εβαλα.

Για να μην "χασω" την χρονια μια και ειναι "ετοιμη" πιο προωρα εβαλα στην ζευγαρωστρα και τον αρσενικο. To ζητημα ειναι οτι αυτος δεν ειναι πυρωμενος και το μονο ενδιαφερον που δειχνει ειναι στο φαι. Επισης ψιλοτσακωνεται με την θηλυκια.

Εδω και 5 μερες του βαζω στο νερο Βιταμινη Ε και το σουρουπο τα βαζω κατω απο τεχνητο φως μεχρι τις 9-10 το βραδυ.

Μπορω να κανω τιποτε αλλο ωστε να τον φερω σε διαθεση αναπαραγωγης τις επομενες 10-15 μερες;

Ευχαριστω

😕
 
Min piezis ta poulia ,apo oti perigrafias i kanara sou den ine piromeni 100% an itan tha ekane ta avga ena kathe mera mexri na simlirosi sinithos 5 max 6 avga , afise tin me ta avga na ta klosisi afto tha sou pari kamia 18 merres ke se afti tinperiodo frontise na feris ke ton arseniko se katastasi zevgaromatos.
I biasini ine o xiroteros boithos stin ektrofi
 
Δοκιμασε καμια αυγοτροφη η αυγουλακι που και που, μπας και, αλλ αμην περιμενεις και πολλα, συγνωμη αλλα καποια πραγματα δε γινονται με το ζορι... Νομιζω οτι ειναι λιγο νωρις αν δενε χει ςκανει προετοιμασια...🙄
 
φιλε μου χωρισε τα πουλια βγαλε την φωλια απο την θυληκια και βαλτην σε ξεχωριστο μεροs ξεκινα πρωτα μια προετοιμασια με τον αρσενικο (αυξηση φωτοs σταδιακα βιταμινα Ε ) και οταν δειs οτι εχει πυροσει βαλε την θυληκια απεναντη και σε 4-5 μερεs φωλια και νημα μολιs την φιαξη βαλε και τον αρσενικο και καλη επιτηχια. Φιληκα σακιs_40
 
Back
Top