Αναπαραγωγή Πυρωτικό στα καναρίνια κατά την αναπαραγωγή

Ραφα12κ

PB New Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2017
Μηνύματα
106
Πόλη
Αθήνα
Γεια σε ολα τα μελη. Πολλοι αυτην την περιοδο ξεκιναν τα ζευγαρωματα, αλλα για να γινει αυτο πρωτα πρεπει να σιγουρευτουμε πως τα καναρινια μας ειναι πυρωμενα δηλαδη ετοιμα... Και εκει ηθελα να καταληξω:Τα καναρινια πυρωνουν με φυσικο τροπο αλλα και με τεχνιτο τροπο. Εχω ακουστα ενα φαρμακο το οποιπ το χορηγουμε για τρεις ημερες αν δεν κανω λαθος, στο νερο των καναρινιων μας που δεν ειναι και πολυ πυρωμενα,ωστε να ζευγαρωσουν επιτυχως γρηγορωτερα! Μου εχουν προτεινει καποιοι το συγκεκριμενο φαρμακο και σκεφτομουν να το επαιρνα (οταν βαλω τα πουλακια για ζευγαρωμα). Το θεμα ειναι πως οπως και πολλοι ανθρωποι ετσι και εγω δεν θελω να δινω στα καναρινακια μου κατι για το οποιο δεν ειμαι σιγουρος οτι τους κανει καλο... Ετσι αναρωτιεμαι αν οντως αυτο το πυρωτικο κανει την δουλεια του χωρις να προξενισει κανενα προβλημα στη υγεια των καναρινιων. Ξερεις κανενας πιο εμπειρος να μου απαντησει; Τι ειναι προτιμωτερο (φυσικο η τεχνιτο πυρωμα και αν οντως ειναι ασφαλες αυτο το πυρωτικο. Ευχαριστω προκαταβοληκα για τις απαντησεις 🙂
 
Και γιατί να το κάνεις και να πας ενάντια στη φύση τους;

Όπως σου είπα και στο άλλο θέμα σου, μην κάνεις τα πουλιά πειραματοζωα χωρίς λόγο.

Κανείς υπομονή και η φύση ξερει
 
Τι ειναι προτιμωτερο

Προτιμότερα στην περίπτωση αυτη και κατα σειρα προτεραιοτητας :
Υπομονη απο τον εκτροφέα!
Oί ώρες του ηλιακού φωτός.
Η θερμοκρασία.
Καλές συνθηκες διαμονης.
Καλή διατροφική προετοιμασία.
Υγιή και δραστήρια πουλια.
Ταιριασμένο ζευγάρι.

Τα περισσότερα "πυρωτικά" δεν είναι παρα συμπληρώματα βιταμίνης Ε τα οποία συμβάλλουν στην αναπαραγωγική ετοιμότητα (γονιμότητα) παρα πυρώνουν τα πουλιά.

Όλα τα πουλάκια έρχονται σε φάση αναπαραγωγής οταν πληρούν τις παραπάνω προυποθέσεις χωρίς να χορηγήσουμε συμπληρώματα, γι αυτο άλλωστε ονομάζονται συμπληρώματα γιατι συμπληρώνουν και βοηθούν δεδομένου οτι έχουμε κάνει όλα τα παραπάνω.

Άσε τα ματζούνια στην άκρη η γνώμη μου.
 
Νομιζω, ότι καμιά φορά θα πρεπει να έρθουμε στη θέση των πουλιων μας και του συνομιλητή μας...
Μας γράφεις για πυρωτικό, δεν μας εξηγείς ποιο ειναι, να συζητήσουμε σε καθορισμένα, συγκεκριμένα, σαφή πλαίσια;
Θα μας άρεσε εμάς να μας βιάσουν χημικά να αναπαραχθουμε μια ώρα αρχύτερα;
Πραγματικά δεν κατανοώ την τόση ανυπομονησία σου για ζευγάρωμα... φαίνεται απο τα άλλα θέματά σου επισης.
 
αναρωτιεμαι αν οντως αυτο το πυρωτικο κανει την δουλεια του
Δεν υπάρχει κανένα υλικό που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί "πυρωτικό"...
Όσα σκευάσματα βοηθητικά της αναπαραγωγής γνωρίζω έχουν ως βάση τη βιταμίνη Ε που σε συνδυασμό με το σελήνιο βοηθούν στη γονιμότητα των πουλιών..
Κι αυτά μάλιστα με φειδώ και μεγάλο έλεγχο.. Δηλαδή μέτρο.
Αντίθετα, αν κάποιος θέλει να έχει αρχικά πανέτοιμο αρσενικό και στη συνέχεια το θηλυκό θα πρέπει να ακολουθήσει τις οδηγίες που σωστά περιέγραψε και ο @Nenkeren λίγα λεπτά νωρίτερα.
φυσικο η τεχνιτο πυρωμα
Και στις δύο περιπτώσεις αυτό θα γίνει με τη βοήθεια μόνο των παραπάνω. Γιατί η αναπαραγωγική διάθεση δεν "ανεβαίνει" διαφορετικά.
Κατανοώ κάθε σου ανησυχία, κάθε σου ανασφάλεια. Γιατί κάπως έτσι ένοιωθα και 'γω.
Πιστεύω όμως πως ο καιρός που έτσι η αλλιώς τα καναρίνια θα μπουν σε διαδικασία αναπαραγωγής έφτασε και σύντομα θα δεις να πραγματοποιούνται πολλές από τις συγκινήσεις που σχεδίασες.
 
Βρε φίλε μου, δεν ξέρεις καν τα βασικά για τη διαμονή και συντήρηση των πουλιών. Άσε τα πυρωτικά και τις αναπαραγωγές, μάθε πρώτα πως να διατηρείς υγιή πουλιά και μετά το μόνο θα χρειάζεται να κάνεις μετά θα είναι να τους βάλεις φωλιά και νήμα.

Καταλαβαίνω την όποια βιασύνη προκύπτει από τον ενθουσιασμό για το χόμπι αλλά κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να συγκρατηθείς.
 
Να προσθέσω ότι και το υπερβολικό πύρωμα που συνήθως προκύπτει από την αλόγιστη χρήση διαφόρων σκευασμάτων προκαλεί και ανεπιθύμητες ενέργειες. Π.χ. σπάσιμο αυγών από τον κάναρο, συνεχής ωοτοκία στα θηλυκά κ. Ο. Κ.
 
Λέμε ΝΑΙ στη φυσική διατροφή (λαχανικά, φρούτα, βότανα, χορταρικά) και ΟΧΙ στα σκευάσματα, ματζούνια, πυρωτικά που το μόνο πράγμα που καταφέρνουν είναι να καταστρέφουν το συκώτι των καναρινιών μας.

Όσοι έχουμε καναρίνια, πρέπει να καταλάβουμε πως δεν έιναι μηχανές ή παιχνιδιά. Αλλά ζωντανοί οργανισμοί με ανάγκες.. Και πρέπει να τα σεβόμαστε αν θέλουμε να τα έχουμε δίπλα μας για πολλά χρόνια.
 
Λέμε ΝΑΙ στη φυσική διατροφή (λαχανικά, φρούτα, βότανα, χορταρικά) και ΟΧΙ στα σκευάσματα, ματζούνια, πυρωτικά που το μόνο πράγμα που καταφέρνουν είναι να καταστρέφουν το συκώτι των καναρινιών μας.

Όσοι έχουμε καναρίνια, πρέπει να καταλάβουμε πως δεν έιναι μηχανές ή παιχνιδιά. Αλλά ζωντανοί οργανισμοί με ανάγκες.. Και πρέπει να τα σεβόμαστε αν θέλουμε να τα έχουμε δίπλα μας για πολλά χρόνια.
Αλίκη, μη γίνουμε και δογματικοί όμως. Μερικές φορές χρειάζονται και οι βιταμίνες ή κάποια ιχνοστοιχεία (π.χ. ιώδιο), ειδικά όταν τα πουλιά έχουν ασθενήσει ή όταν τέλος πάντων για κάποιους λόγους δεν τις έχουν λάβει από τη διατροφή τους. Βεβαίως όχι για να τα "εξαναγκάσουμε" σε πύρωμα, αλλά σε πολλές περιπτώσεις για να τα ενισχύσουμε όταν αυτά βρίσκονται σε απαιτητικές συνθήκες (π.χ. ασβέστιο)
 
Αλίκη, μη γίνουμε και δογματικοί όμως. Μερικές φορές χρειάζονται και οι βιταμίνες ή κάποια ιχνοστοιχεία (π.χ. ιώδιο), ειδικά όταν τα πουλιά έχουν ασθενήσει ή όταν τέλος πάντων για κάποιους λόγους δεν τις έχουν λάβει από τη διατροφή τους. Βεβαίως όχι για να τα "εξαναγκάσουμε" σε πύρωμα, αλλά σε πολλές περιπτώσεις για να τα ενισχύσουμε όταν αυτά βρίσκονται σε απαιτητικές συνθήκες (π.χ. ασβέστιο)
Γιάννη μου έχεις δίκιο. Ο δογματισμός μου πήγαινε στο ότι όλοι συνηθίζουν να μπουκώνουν τα καναρίνια τους από Φλεβάρη κάθε μέρα με ένα διαφορειτκό σκεύασμα (ματζούνι, πυρωτικό, μαγικό φίλτρο) νομίζοντας πως έτσι θα πυρώσυν σε 10 μέρες, θα είναι γόνιμα και θα κάνουν πολλά και ένσπορα αυγά. Αυτό πρέπει να καταλάβουν όλοι πως δεν είναι ισχύει και είναι ένας ακόμα μύθος στο χόμπυ μας. Και αντί να τα βοηθήσει να δυναμώσουν, αντιθέτως τους καταστρέφουν το συκώτι με την τόση συχνή χρήση.

Εννοείται πως πρέπει να έχουμε πάντα διαθέσιμη μια πολυβιταμίνη στο ψυγείο. Χρειάζεται μετά από χορήγηση αντιβίωσης και στις απαιτητικές περιόδους (αναπαραγωγή και πτερόροια) μπορούμε να βάζουμε επικουρικά 1 φορά στις 10 μέρες. Αλλά όχι συχνότερα και όχι για να πυρώσουν! Αλλά για να τα βοηθήσουμε να αποκτήσουν ένα πιο δυνατό ανοσοποιητικό.

Όσον αφορά το ασβέστιο είναι άλλου παπά ευαγγέλιο! Είναι απαραίτητο!

Θα κλείσω γίνοντας γραφική και θα πω για πολλοστή φορά πως αν ένα καναρίνι τρέφεται σωστά και ισορροπημένα όλο το χρόνο, με φυσική διατροφή (λαχανικά, χόρτα, αυγό, βότανα, φρούτα κτλ) την άνοιξη και θα πυρώσει και θα είναι γόνιμο και υγιές! Δε θα χρειαστούμε σκευάσματα βιταμινών. :)
 
Ωραια παιδια ευχαριστω...Αληθευει πως τα σκευασματα πρεπει να τα χορηγουμε συνετα και παλι μονο οταν υπαρχει μεγαλη αναγκη να τα χρησιμοποιησουμε! 🙂
 
Γιάννη μου έχεις δίκιο. Ο δογματισμός μου πήγαινε στο ότι όλοι συνηθίζουν να μπουκώνουν τα καναρίνια τους από Φλεβάρη κάθε μέρα με ένα διαφορειτκό σκεύασμα (ματζούνι, πυρωτικό, μαγικό φίλτρο) νομίζοντας πως έτσι θα πυρώσυν σε 10 μέρες, θα είναι γόνιμα και θα κάνουν πολλά και ένσπορα αυγά. Αυτό πρέπει να καταλάβουν όλοι πως δεν είναι ισχύει και είναι ένας ακόμα μύθος στο χόμπυ μας. Και αντί να τα βοηθήσει να δυναμώσουν, αντιθέτως τους καταστρέφουν το συκώτι με την τόση συχνή χρήση.
Σε όλα αυτά, εννοειται πως συμφωνώ κι επαυξάνω. Άλλωστε εμείς έχουμε τα πουλιά για παρέα και μόνο, οπότε αυτό που μας ενδιαφέρει πρωτίστως και ουσιωδώς ειναι η ευζωία και η μακροζωία αυτών που ήδη έχουμε και δευτερευόντως η ποιότητα (συγκριτικά με το εκάστοτε πρότυπο)των μελλοντικών απογόνων που είναι λογικό να πρωτοστατεί εκ παραλλήλου με την ευζωία φυσικά στις επιδιώξεις των συμμετεχόντων σε διαγωνισμούς εκτροφέων.
Απλώς το σχόλιο μου στο ποστ 11 είχε την έννοια να συμπληρώσει το δικό σου, ώστε να μην υπάρξει παρανόηση από κάποιον από τους μελλοντικούς αναγνώστες του θέματος οτι τα πρόσθετα απαγορεύονται σε καθε περίπτωση διά ροπάλου.
 
Όλα με μέτρο και φυσικά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.. Μια κανάρα δηλαδή 3 ετων που σκοπεύουμε να την ζευγαρώσουμε θα ήθελε μια βιταμινική υποστήριξη. Αρα και η ηλικία των πτηνών ας συνυπολογίζεται.
 
Όλα με μέτρο και φυσικά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.. Μια κανάρα δηλαδή 3 ετων που σκοπεύουμε να την ζευγαρώσουμε θα ήθελε μια βιταμινική υποστήριξη. Αρα και η ηλικία των πτηνών ας συνυπολογίζεται.
Σαφέστατα όλα με μέτρο. Αλλά γιατί μία κανάρα 3 ετών να χρειάζεται βιταμινική υποστήριξη και μια π.χ. Νεώτερη όχι; Το λέω υπό την έννοια να μην το συγκεκριμενοποιούμε το 3, διότι στη συνείδηση κάποιων μπαίνει ίσως και ως κανόνας.
 
Back
Top