Πώληση Πωλείται αμαζόνα Yellow Crowned (panamensis)

Φοίβος

PB Supporter
Εγγραφή
12 Φεβ 2008
Μηνύματα
16.352
Πόλη
Βικτώρια
O Joey κοντεύει έναν χρόνο μόνος του και αφού το συνοικέσιο δεν είχε μέλλον τον διαθέτω προς πώληση. Θα προτιμήσω σπίτι με άλλη αμαζόνα ή έστω κι άλλο πουλί ή και άτομο που μπορεί να του αφιερώσει χρόνο.

Είναι περίπου 10 χρονών κι ανήκει στο είδος amazona ochrocephala και στο υποείδος panamensis. Γεννήθηκε στο γνωστό εκτροφείο της Ρόδου χωρίς ο εκτροφέας να αντιληφθεί ότι το ζευγάρι μεγάλωνε νεοσσό στη φωλιά. Αυτός είναι ο λόγος που δεν φοράει δαχτυλίδι και πωλήθηκε ως κατοικίδιο σε ένα ζευγάρι απο το οποίο έχει μάθει τις λιγοστές λέξεις και φράσεις που λέει.

Joey.webp Joey2.webp

Του λείπει η ουρά και τα φτερά πτήσης του κι αυτό γιατί στο πρώτο του σπίτι έβγαζε μόνο τα συγκεκριμένα φτερά του μέχρι που καταστράφηκαν οι πόροι και δεν ξαναβγαίνουν. Προφανώς δεν καλοπέρασε. Όπως είναι λογικό δεν μπορεί να πετάξει και μπορεί να καθίσει ακόμη και σε σταντ χωρίς το κίνδυνο να φύγει απο ανοιχτά παράθυρα.

Δαγκώνει! Δαγκώνει πολύ και κυρίως δεν χωνεύει εμένα. Τον πρώτο καιρό που τον έφερα στο σπίτι ήταν καλός, μπορούσα άνετα να βάζω τα χέρια μου και να αλλάζω τα μπολ του όπως και να καθαρίζω απο μέσα το κλουβί του. Απο την ώρα που έγινε ζευγάρι με τη Φοίβη άλλαξε. Διανύει την ενηλικίωσή του καθώς οι αρσενικές αμαζόνες ως τα 11-12 χρόνια τους (από τα 4-5) είναι αρκετά επιθετικές και μετά κάπως ηρεμούν. Δεν θέλω κι ούτε μπορώ να δώσω ψεύτικες ελπίδες σε κανέναν για το αν θα γίνει ποτέ ονειρεμένο κατοικίδιο. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν θα γίνει αλλά ίσως και να πέφτω πολύ έξω. Δεν ταιριάξαμε απο την αρχή μεταξύ μας και δεν βλέπω και μέλλον. Δεν θα τον πουλήσω όπου κι όπου για να τον ξεφορτωθώ, σαφώς και δεν υπάρχει σειρά προτεραιότητας κι άλλα τέτοια. Θα τον δώσω αφού εμπιστευθώ ότι θα περνάει καλά στο νέο του σπίτι. Δεν στέλνω επίσης το πουλί πουθενά ασυνόδευτο.

Η τιμή του είναι 400 ευρώ + 50 αν δώσω και το κλουβί μεταφοράς του.
 
Ειμαι σιγουρη οτι θα παει σε καλο σπιτι.. ειχα εκδηλωσει ενδιαφερον ηδη για το συγκεκριμενο αγορινι αλλα δε θα ηθελα να προχωρησω σε υιοθεσια διοτι λειπω αρκετες ωρες απο το σπιτι και δεν ειναι αυτο που χρειαζεται αυτο το πουλι..

Μακαρι να βρει το σπιτι με τους ανθρωπους που θα αγαπησει! Γιατι εσενα Ανεστη δε σε λατρευει 😛
 
Χρόνια πολλά!Η τιμή του παραμένει η ίδια ή αλλάζει;Ναι διάβασα την περιγραφή και θα ήθελα να τον αγοράς ή γιατί ίσως με την αλλαγή περιβάλλοντος μπορεί να γίνει συνεργάσιμος με την αλλαγή οικογένειας κα. Τώρα έχει ηρεμήσει λίγο;Εγώ μπορώ να διαθέσω μέχρι 200 ευρώ γίνεται αλλιώς και συζητάμε και για 300 αλλά λίγο δυσκολο
 
Χρόνια πολλά!Η τιμή του παραμένει η ίδια ή αλλάζει;Ναι διάβασα την περιγραφή και θα ήθελα να τον αγοράς ή γιατί ίσως με την αλλαγή περιβάλλοντος μπορεί να γίνει συνεργάσιμος με την αλλαγή οικογένειας κα. Τώρα έχει ηρεμήσει λίγο;Εγώ μπορώ να διαθέσω μέχρι 200 ευρώ γίνεται αλλιώς και συζητάμε και για 300 αλλά λίγο δυσκολο
καλύτερα συζητήστε τα σε pm
 
Έχει αλλάξει ο Τζόι από το καλοκαίρι. Δεν είναι πια επιθετικος σε σημείο που βάζω άνετα τα χέρια μου και καθαρίζω το κλουβί. :D Μάλλον πέρασε στο στάδιο ωριμότητας που φτάνουν τα αρσενικά μετά τα 10 χρόνια τους. Πάλι όμως την άνοιξη θα έρθει στα ίδια που είναι περίοδος αναπαραγωγής.

Η τιμή του παραμένει η ίδια, είναι ήδη αρκετά χαμηλή για το είδος του και για πουλί που μιλάει. :)
 
Θα το συζητήσω με τους γονείς μου και θα σου απαντήσω μάλλον αύριο. Τον μήνα πόσα δαπανάται για τροφή και τα σχετικά αν επιτρέπεται;
 
Θα το συζητήσω με τους γονείς μου και θα σου απαντήσω μάλλον αύριο. Τον μήνα πόσα δαπανάται για τροφή και τα σχετικά αν επιτρέπεται;
Δεν είναι πολλα τα μηνιαία έξοδα για ένα πουλί. Γύρω στα 20 ευρώ χοντρικά για λαχανικά και φρούτα και πελετς. Θέλεις αρχικά και κανένα 150αρι για καλό κλουβί όμως. :)
 
Αχ αυτό το πανέμορφο δρακουλακι.. Δεν θα έχει επιπτώσεις στην ψυχολογία του να αλλάξει πάλι σπίτι; ... :-(εύχομαι ότι καλύτερο για τον Τζόι(και λυπάμαι και για τον χαμό της γλυκιάς Φοίβης)
 
Αχ αυτό το πανέμορφο δρακουλακι.. Δεν θα έχει επιπτώσεις στην ψυχολογία του να αλλάξει πάλι σπίτι; ... :-(εύχομαι ότι καλύτερο για τον Τζόι(και λυπάμαι και για τον χαμό της γλυκιάς Φοίβης)
Σ'ευχαριστω πολύ. Τι επιπτώσεις να έχει; Δεν μπορω να πω ότι τώρα περνάει καλά, ζει μόνος του χωρίς ιδιαίτερη ανθρώπινη παρέα. Καλό θα του κάνει να έχει κάποιον που μπορεί να του αφιερώσει χρόνο.
 
Θα το συζητήσω με τους γονείς μου και θα σου απαντήσω μάλλον αύριο. Τον μήνα πόσα δαπανάται για τροφή και τα σχετικά αν επιτρέπεται;
πάντως χωρίς να θέλω να σας χαλάσω το προξενιό θα σου πρότεινα αρχικά να ασχοληθείς με κοκατιλ όπως σου ειπε και η @maria p γιατί (εκτός του ότι είσαι μικρός και πιθανότατα σε 1-2 χρόνια ή και νωρίτερα δεν θα έχεις πια την όρεξη που έχεις τώρα) αλλά και γιατί σαν πρώτη σοβαρή ενασχόληση με πουλιά δεν θα ήταν ότι καλύτερο ένα τόσο ακριβό είδος (πόσο μάλλον ο Joey που δεν είναι και ο πιο εύκολος απο χαρακτήρα)
 
Σ'ευχαριστω πολύ. Τι επιπτώσεις να έχει; Δεν μπορω να πω ότι τώρα περνάει καλά, ζει μόνος του χωρίς ιδιαίτερη ανθρώπινη παρέα. Καλό θα του κάνει να έχει κάποιον που μπορεί να του αφιερώσει χρόνο.
Σίγουρα εσυ ξέρεις καλύτερα, απλώς μια σκέψη έκανα γιατί τον λυπάμαι.. Απ την άλλη θυμάμαι κι από παλιά πόσο αντιδραστικός ήταν απέναντι σου, γιαυτο εύχομαι οτι καλύτερο
 
πάντως χωρίς να θέλω να σας χαλάσω το προξενιό

Δεν υπάρχει κανένα προξενιό σε εξέλιξη. Τουλάχιστον όχι ακόμη και δεν υπάρχει ούτε με προσωπικά μηνύματα συζήτηση διαφορετική από αυτήν εδώ. Προς το παρόν ρωτάει πληροφορίες ο Ντινος κι εγώ απαντάω. Στη συνέχεια (αν υπάρξει ) θα ρωτήσω κι εγώ μερικά πράγματα. Έκανα σαφείς τις θέσεις μου στο πρώτο μου μήνυμα κι οποιαδηποτε κίνηση αν γίνει θα γίνει σε συνεννόηση με τους γονείς του :)
 
Back
Top