Γενικά Πως αναγνωρίζουμε το φύλο σε πάπιες και χήνες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ELPAN
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ELPAN

PB New Member
Εγγραφή
3 Ιουλ 2009
Μηνύματα
6
Πόλη
Τρίκαλα
καλημερα σε ολους. Μηπως γνωριζει καποιος πως αναγνωριζουμε το φυλλο σε παπιες και σε χηνες.
 
Οι αρσενικές πάπιες εχουν γυρισμένο προς τα επάνω (σαν δαχτυλίδι) ενα από τα φτερα της ουράς τους και εχουν πιο χαμηλη ενταση στην φωνη συγκριτικα με τα θηλυκια παπιά που φωνάζουν πολυ δυνατα και εχουν ισια ολα τα φτερά της ουρά τους. :)
 
Έτσι είναι γιά τις πάπιες (το δαχτυλίδι) και η φωνή που στα αρσενικά αντι παπα δυνατο, ακούγεται ένα βραχνό πχ πχ΄.
Τις χήνες πρέπει να τις κρατήσεις αγαλιά και με τό άλλο χέρι, με δείκτη και αντίχειρα πιέζεις την έδρα, τότε άν είναι αρσενικό θα φανει μια σπυράλ προέκταση σχεδόν 1 εκατοστό.
 
Πωωω τι μας ειπες ρε georgina;Κατσε γιατι ειχα παλια μια πάπια που την ελεγα "μπουμπουκα" αλλα τελικα ηταν "μπουμπουκός";Ειχε σηκωμενα τα πισω φτερα της ουρας της και μάλιστα μια φιλη μου, μου είχε πει πως αυτη ειναι η λεγομενη <email removed> της θυληκιας πάπιας, αυτο κουναει και καλει τα αρσενικα... Εξου και το γνωστο σε ολους... ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ σαν ΠΑΠΙΑ...😀!
 
Έχω κι εγώ χήνες στο σπίτι... Μπορείτε να μου εξηγήσετε καλύτερα πώς ξεχωρίζουμε το φύλο τους..;
 
Εαν ειναι ενηλικες φαινεται καποια διφορα στο μεγεθος τους. Τι χηνες και τι ηλικια; Βαλε καμια φωτογραφια να τις δουμε! :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: dadj
Γειά σας έχω και εγώ μια απορία : αν δηλαδή οι παπιες και οι χήνες έχουν μικρή ηλικία δεν μπορείς να καταλάβεις τι φύλο είναι
 
Οι αρσενικές πάπιες εχουν γυρισμένο προς τα επάνω (σαν δαχτυλίδι) ενα από τα φτερα της ουράς τους και εχουν πιο χαμηλη ενταση στην φωνη συγκριτικα με τα θηλυκια παπιά που φωνάζουν πολυ δυνατα και εχουν ισια ολα τα φτερά της ουρά τους. :)

Καλησπέρα!
Ενός μηνός μπορείς να καταλάβεις το φύλο;
Επισυνάπτω μια photo με την ουρά του δικού μου..
Αυτό το σήκωμα πίσω σημαίνει ότι είναι αρσενικό ή καμία σχέση;
 

Συνημμένα

  • 528592f971e9c25f782eced0fb2d01246b63aa7d3f19c389c64f79498d1d08ac_full.webp
    528592f971e9c25f782eced0fb2d01246b63aa7d3f19c389c64f79498d1d08ac_full.webp
    37,5 KB · Προβολές: 453
Καλησπέρα!
Ενός μηνός μπορείς να καταλάβεις το φύλο;
Επισυνάπτω μια photo με την ουρά του δικού μου..
Αυτό το σήκωμα πίσω σημαίνει ότι είναι αρσενικό ή καμία σχέση;


Καμια σχέση όπως λες, είναι πολύ μικρό. Πρέπει να βγάλει το ενήλικο του φτέρωμα για να εμφανίσει το γυριστό φτερό στην ουρά. Ως τοτε βεβαια αν ειναι οντως πρασινοκεφαλο θα εχεις καταλαβει απο το χρωμα τι φυλο ειναι.
 
Back
Top