Γενικά Πως αναγνωριζω τα θηλυκά παπαγαλακια

vassilis29

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2009
Μηνύματα
49
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Πριν δύο μήνες αγόρασα ένα παπαγαλάκι απο ένα πετ στη Θεσσαλονίκη. Μου το έδωσαν για θηλυκό με την αιτιολογία ότι δεν έχει μπλέ στη μύτη του. Μετά απο δύο τρείς εβδομάδες η μυτη του αρχισε να γίνεται μοβ ανοιχτό και μεχρι σήμερα παραμένει έτσι κ δείχνει κ λίγο θαλασσί. Το χρώμα του πουλιού είναι ασπρο-γκρί. Το άλλο που έχω έχει σχεδόν την ίδια μύτη αλλά είναι πράσινο. Τι είναι τελικά βρε παιδιά. 🙂
 
Οταν ειναι μικρα τα παπαγαλακια εχουν ολα ροζ-μπεζ χαλινο(μυτη)
Μεγαλωνοντας αποκαλυπτονται τα πραγματικα χρωματα του χαλινου..
Μεχρι στιγμης δειχνει αρσενικο! Κανε υπομονη και οταν παρουν το τελικο χρωμα θα ξερεις...
Εξαλλου για αναπαραγωγη ειναι πολυ μικρα...
 
Το ένα, το πράσινο, το έχω πάνω απο χρόνο. Υπάρχει περιπτωση να μείνει πάντα σ αυτό το χρώμα ο χαλινός;
 
Για να παρεις σιγουρες απαντησεις καλο θα ηταν να βγαλεις 2 καθαρες και κοντινες φωτο των πουλιων 😉
 
Το καλυτερο ειναι οι φωτο για να σου πουμε με σιγουρια. Εμενα παιδια ειναι τα μικρα μου τωρα γυρω στα 3 μηνων και φαινονται πεντακαθαρα τι ειναι. Για να λες οτι το ενα το εχεις 1 χρονο και ειναι μοβ με μπλε ανοιχτο τα ρουθουνια του, ειναι αρσενικο. Μαλλον και το αλλο αρσενικο θα ειναι. Εμενα ειναι τοσο μικρα και του ενος τα ρουθουνια ειναι κανονικο μπλε χρωμα οπως ο μπαμπας του, οπως ολα τα μεγαλα αρσενικα παπαγαλακια και τα αλλα 2 ειναι καθαρο μπεζ προς το ροζε λιγακι που σημαινει οτι ειναι θυληκα.
 
Back
Top