Φροντίδα Πως αντιμετωπίζουμε τους καύσωνες στους 40 βαθμούς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dread05
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dread05

PB Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2014
Μηνύματα
401
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Βρήκα πολλά θέματα με θερμοκρασίες του χειμώνα αλλά παραδόξως κανένα για το καλοκαίρι. Έχω μια εξωτερική κλούβα που είναι κατασκευασμένη να προστατεύει από γάτες ποντίκια κουνούπια και δε συμμαζεύεται. Η κλούβα είναι κάτω από σκεπή με κεραμίδια χωρίς να την βλέπει άμεσα ήλιος. Σκοπός μου είναι να έχω τα πουλιά μόνιμα έξω όλο τον χρόνο. Η απορία μου έχει να κάνει με το πως αντιμετωπίζουμε τους καύσωνες του καλοκαιριού όταν οι θερμοκρασίες βαράνε 40 βαθμούς.
 
Υπάρχουν μερικά παλιότερα θέματα από ό,τι θυμάμαι αλλά δεν κατάφερα να βρω κάποιο. Εν πάση περιπτώσει, είναι δύσκολο θέμα. Δυσκολότερο από το κρύο του χειμώνα πιστεύω. Ο καλύτερος τρόπος είναι να βρίσκεται η κλούβα σε ένα σημείο που να κυκλοφορεί ο αέρας και να υπάρχει μόνιμα σκεύος με φρέσκο νερό για να κάνουν μπάνιο.
 
αν βαλουμε κανενα ανεμιστηρακι βοηθαει;στην χαμηλη ενταση; Γιατι και μενα με απασχολει αυτο το θεμα...
 
Η λύση είναι μια.. Παμε παραλία..

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μην τα χτυπάει ο ήλιος το μεσημέρι και τις άλλες ώρες για αρκετή ώρα συνεχόμενα. Συχνά μπάνια.
Ανεμιστήρακια και μαραφέτια όχι πότε δεν καταφέρνουμε κάτι μόνον αν είναι προς φορά για ανακύκλωση του αέρα.
Επίσης ποτιστρες με μπίλια να μην πετάξουν το νερό μπάνιο και μείνουν έστω και λίγο χωρίς νερό.
 
Back
Top