Γενικά Πως αξιολογείτε το κελάηδισμα των καναρινιών μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης cplk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

cplk

PB New Member
Εγγραφή
30 Νοε 2017
Μηνύματα
75
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας!

Έχω στην κατοχή μου πλέον 2 καναρίνια αρσενικά, και είμαι περίεργος να δω πως αξιολογείτε εσείς το κελάηδισμά τους! Παρακάτω έχω βάλει δύο ηχογραφήσεις, μία για το κάθε πουλί. Τα αγαπάμε πολύ και μας φέρνουν χαμόγελα κάθε στιγμή που τραγουδούν. Ακούτε να έχουν κάτι το αξιοπερίεργο ή είναι "default" ήχοι μέτριων καναρινιών; 🙂 . Θα ήθελα αν έχει κανένας χρόνο να δώσει κανέναν ορισμό αν υπάρχει στις στροφές κτλ που κάνουν, αν υπάρχει τέτοια ανάλυση. Δεν ξέρω πως γίνεται. Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον το πως αξιολογούνται τα καναρίνια και θα ήθελα να μάθω λίγα για αυτό. Το μόνο που βρήκα ήταν η αξιολόγηση των Waterslager εδώ. Υπάρχει κάτι ανάλογο για τα άλλα; Στους διαγωνισμούς δεν διαγωνίζονται διαφορετικά είδη;

Μας το παρουσίασαν ως Timbrado Español:
https://instaud.io/35wA

Και αυτό ως Orpheus:
https://instaud.io/35wB

Καλές γιορτές να έχετε και ευχαριστούμε για τις ωραίες πληροφορίες που παρέχετε συνεχώς στο forum 🙂
 
Πιστεύω πως οποιαδήποτε κρίση γίνει με κριτήριο το ηχογραφημένο αρχείο θα είναι εσφαλμένη και θα αδικεί το καναρίνι.
Ταυτόχρονα για τα tiμbrados έχουν βγει κατηγορίες και λίστες με φωνές ανά κατηγορία που χρησιμοποιούν οι εκτροφείς τους και κυρίως οι κριτές στους και σίγουρα πως δεν πρέπει να παρακάμψουμε τα παραπάνω.
Έχει πολλά γυρίσματα, ανεβοκατεβάσματα και διαφορετικές φωνές και στα δικά μου τα ανειδίκευτα για τη μετάλλαξη αυτή... αυτιά μου ακούγεται όμορφα...
Σωστή κρίση όμως... μόνο από κριτή.
 
Δεν έχω ακούσει από κοντά ποτέ Αντώνη και για αυτό δεν πήρα θέση.
Επιπρόσθετα αυτά τα καναρίνια (αν δεν κάνω λάθος) έχουν στο ρεπερτόριό τους καθημερινούς ήχους όπως σειρήνες, μιμήσεις άλλων πουλιών κλπ.
Αυτό που ακούμε στο δεύτερο αρχείο δε μου θυμίζει τίποτα σχετικό με αυτά... αλλά όπως έγραψα. είμαι εντελώς αδαής στη μετάλλαξη.
Σαν μετάλλαξη όμως μπαίνει σε διαγωνισμούς και περνά κρίση κανονικά...
 
Μας το παρουσίασαν ως Timbrado Español: Και αυτό ως Orpheus:
Ολα τα αρσενικά καναρίνια "λένε" περιοχές κελαηδήσματος Τιμπράδος.
Η γνησιότητα της παρουσίασης γίνεται με διαγωνιστικές φίσες - δακτυλίδια - και pedigree που παραδίδει κατα την πώληση ο εκτροφέας ή ο έμπορος, τα υπόλοιπα δεν μπορούν να αξιολογηθούν με κάποια σοβαρότητα.
 
Πλέον έχουν κλείσει 1 χρόνο το ένα, 6 μήνες το άλλο, και τους έβαζα κάτι 4Κ βίντεο στο YouTube. Ορφέα βιντεάκια στο ένα, timbrado στο άλλο. Λογικά βοήθησε να μεγαλώσει το ρεπερτόριο 😛 . Ενδιαφέρον αυτά που είπατε! Μια ερώτηση μόνο. Δηλαδή ανάλογα με την εκτροφή και την γνησιότητα του κάθε καναρινικού γενεαλογικού δέντρου γίνεται η αξιολόγηση; Εγώ περίμενα ότι θα γινόταν όπως τα ανθρώπινα, με τους τόνους, στροφές, μεσαία, μίμηση κτλ. Οι κριτές δηλαδή των διαγωνισμών απλά γνωρίζουν καλά τις ράτσες και πως πρέπει να ακούγονται ή ακούν προσεκτικά τα γυρίσματα και αν γίνονται σωστά;
 
Οι κριτές δηλαδή των διαγωνισμών απλά γνωρίζουν καλά τις ράτσες και πως πρέπει να ακούγονται ή ακούν προσεκτικά τα γυρίσματα και αν γίνονται σωστά;
Υπάρχει πολύ συγκεκριμένο ρεπερτόριο για κάθε ποικιλία φωνής, που κανένα καναρίνι δεν μπορεί να πεί αν δεν έχει μια καθαρή γενετική βάση.Απο εκεί ξεκινάμε. Μετά έρχονται όλα τα άλλα σαν βοήθεια στην προσπάθεια βελτίωσης της υπάρχουσας φωνητικής δυνατότητας. Κανένα κοινό καναρίνι δεν πρόκειται να κελαηδήσει σαν ΜΑΛΙΝΟΥΑ -ΧΑΡΖ-ΤΙΜΠΡΑΔΟ , αφού δεν έχει αυτή την κληρονομιά.
 
Back
Top