Φροντίδα Πως απολυμαίνουμε ένα καινούργιο κλουβί;

Έχω αγοράσει αυτό το κλουβι http://www.petamazon.gr/index.php/b...e-2-klouvi-gia-kanarinia-45-27-43-cm-1-detail . Πώς το απολυμαίνεις; Φαντάζομαι ότι σκληρα απολυμαντικα δεν κανουν.
Πολύ καλό είναι για ένα καναρίνι. Εγώ θα έκανα με ξύδι και νερό και το πολύ κανένα υγρό για πιάτα. Αλλά δεν είμαι σίγουρος, μισό να σου πουν και τα άλλα παιδιά.:) Σίγουρα πάντως τα βαριά καθαριστικά δεν θα τα χρησιμοποιούσα.
 
Για ένα καλό πλύσιμο κάνεις τα ακόλουθα στην μπανιέρα...
  1. καυτό νερό, απορρυπαντικό πιάτων και σφουγγαράκι
  2. ξέβγαλμα με το ντους σε πίεση
  3. χλωρίνη σε νερό (αναλογία 1:10) στο σφουγγαράκι. Το αφήνεις λίγη ώρα έτσι
  4. Επαναλαμβάνεις το ξέβγαλμα σε πίεση
  5. Ξυδόνερο παντού. Δεν ξεβγάζεις, εκτός κι αν κάνεις το βήμα 7. Το αφήνεις στον ήλιο να στεγνώσει
  6. Ξέβγαλμα
  7. Οινόπνευμα σε πανάκι και το περνάς όλο το κλουβί. Το αφήνεις στον ήλιο να στεγνώσει
 
Για ένα καλό πλύσιμο κάνεις τα ακόλουθα στην μπανιέρα...
  1. καυτό νερό, απορρυπαντικό πιάτων και σφουγγαράκι
  2. ξέβγαλμα με το ντους σε πίεση
  3. χλωρίνη σε νερό (αναλογία 1:10) στο σφουγγαράκι. Το αφήνεις λίγη ώρα έτσι
  4. Επαναλαμβάνεις το ξέβγαλμα σε πίεση
  5. Ξυδόνερο παντού. Δεν ξεβγάζεις, εκτός κι αν κάνεις το βήμα 7. Το αφήνεις στον ήλιο να στεγνώσει
  6. Ξέβγαλμα
  7. Οινόπνευμα σε πανάκι και το περνάς όλο το κλουβί. Το αφήνεις στον ήλιο να στεγνώσει
Εγώ μόνο ζεστό νερό και λίγο ξύδι και λίγο υγρό πιάτων
 
Η διαδικασία απολύμανσης επιλέγεται αναλόγως την κατάσταση του κλουβιού.
Η δική μου γνώμη είναι ότι αν χρησιμοποιήσεις χλωρίνη θα πρέπει να το ξεβγάλεις πολύ σχολαστικά. Ειδικά η παχύρευστη δεν απομακρύνεται εύκολα. Θα πρότεινα και δεύτερο πλύσιμο με απλό απορρυπαντικό και ξανά καλό ξέβγαλμα.

Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και απολυμαντικό απορρυπαντικό όπως το dettol με καλό ξέβγαλμα.

Σε περίπτωση που υπάρχει υποψία μόλυνσης του κλουβιού από ανθεκτικό ιο, υπάρχουν και ειδικά απολυμαντικά κτηνιατρικής χρήσης.
Εγώ το κλουβί στο οποίο έμενε παπαγάλος με εξαιρετικά ανθεκτικό ιο, εκτός από καλό πλύσιμο με αρκετούς τρόπους, το ψέκασα και με το ειδικό απολυμαντικό φάρμακο (F10sc).
 
Εγώ το κλουβί στο οποίο έμενε παπαγάλος με εξαιρετικά ανθεκτικό ιο, εκτός από καλό πλύσιμο με αρκετούς τρόπους, το ψέκασα και με το ειδικό απολυμαντικό φάρμακο (F10sc).
Ποιος Ιός ήταν αυτός Αθηνά;
 
Back
Top