Γενικά Πως βαζουμε το σουπιοκοκκαλο;

Nikoskrt

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2015
Μηνύματα
327
Πόλη
Λαμία
Παιδια μηπως ξερει κανεις που βρισκουμε αυτα τα "πιαστρακια" που κρεμαμε το σουπιοκοκκαλο στο κλουβι; Τα εχει μεσα η συσκευασια ή τα αγοραζουμε απο καπου;
 
Κανονικα ειναι ενσωματωμενα στο στο σουπιοκοκκαλο το οποιο βρικσται σε συσκευασια.
 
Ορισμενες συσκευασιες εχουν ενα μεταλλικο πιαστρακι. Βεβαια υπαρχουν και θηκες με μονο κλαδακι για σουπιοκοκκαλα, αυτες εδω likequeen.gr/shop/ThIKI-GIA-SOYPIOKOKKALO/11181/petsamolis

Επισης υπαρχει και αυτο http://www.petsmile.gr/aksesouar/ak...ouar-pthnon-diafora-bash-sthrixhs-typou-shark

Απ'οτι βλεπω ομως εχεις παπαγαλους και θα εχεις προβλημα με αυτα τα πιαστρακια..
Εγω ειχα budgie και καθε μερα το ερειχναν κατω.. Ετσι λοιπον κι εγω, το εβαλα με ενα ται ραπ και τελειωσε η υποθεση.
 
Α ενταξει, ευχαριστω, οσο αναφορα το ριξιμο θα το προσπαθησω και αν το ρειχνουν θα το βαλω σε καμια ταιστρα...
 
Α ενταξει, ευχαριστω, οσο αναφορα το ριξιμο θα το προσπαθησω και αν το ρειχνουν θα το βαλω σε καμια ταιστρα...

Νικο οτι και να κανεις θα στο πετανε κατω..
Τα ειχα δοκιμιμασει ολα.. Μεχρι που το εδεσα 😛
 
Νικο οτι και να κανεις θα στο πετανε κατω..
Τα ειχα δοκιμιμασει ολα.. Μεχρι που το εδεσα 😛
Τοτε μαλλον θα το δεσω κι εγω με ενα ταιραπ γιατι με αυτα τα "τερατα" δεν θα ησυχασω...😛
 
Τοτε μαλλον θα το δεσω κι εγω με ενα ταιραπ γιατι με αυτα τα "τερατα" δεν θα ησυχασω...😛

😀!
Και στην καναρα παλι με ταιραπ το εχω 😛
Δεν ξερεις καμια φορα τι γινεται 😛
 
Παιδια μηπως ξερει κανεις που βρισκουμε αυτα τα "πιαστρακια" που κρεμαμε το σουπιοκοκκαλο στο κλουβι; Τα εχει μεσα η συσκευασια ή τα αγοραζουμε απο καπου;

Αν σε ενδιαφέρει το παρακάτω πιαστράκι, κάνει και για σουπιοκόκκαλο:
karderines.gr/shop/Πτηνά/Εξοπλισμός-Πτηνών/Αξεσουάρ-κλουβιών/Δαγκάνα-συγκράτησης-φρούτων-λαχανικών-1
 
Εγω τα πιαξω με αυτο το πρασινο που λυγιζει! Ειναι μια πολυ πρακτικη και οικονομικη λυση!

*ελπιζω να καταλαβατε τι πραγμα εννοω! 😛
 
Εγω τα πιαξω με αυτο το πρασινο που λυγιζει
To πλαστικοποιημένο συρματάκι που πιάνουμε τα λουλούδια; Αν ναι, αυτό είναι εντάξει για καναρίνια αλλά για όσους έχουμε παπαγάλους δεν κάνει, γιατί θα το κόβουν με κίνδυνο να καταπιούν και κομμάτια πλαστικού και ρινίσματα σιδήρου.
 
Α ενταξει, ευχαριστω, οσο αναφορα το ριξιμο θα το προσπαθησω και αν το ρειχνουν θα το βαλω σε καμια ταιστρα...
αν δε βρίσκεις πιαστράκι μπορείς να το τρυπήσεις στο πάνω μέρος με ένα συρματάκι γαλβανισμένο γενικής χρήσεως και να το δέσεις στο πάνω μέρος του κλουβιού. Αν το δέσιμο είναι απέξω δεν μπορει ούτε να το φάει ούτε να τραυματιστεί!
 
αν δε βρίσκεις πιαστράκι μπορείς να το τρυπήσεις στο πάνω μέρος με ένα συρματάκι γαλβανισμένο γενικής χρήσεως
και εγω έτσι το βάζω αλλά δεν το δένω έχω κάνει με λίγο πιο χοντρό σύρμα ένα γαντζάκι και έτσι το κρεμάω όπου θέλω και δεν υπάρχει πρόβλημα :)
 
Back
Top