Γενικά Πως γίνεται η αλλαγή χρώματος στα καναρίνια;

Τα καναρίνια μπορούν να αλλάξουν χρώμα μόνο κατά την διάρκεια της πτερόροιας, όπου αλλάζουν όλα τους τα φτερά. Τώρα είναι περίοδος αναπαραγωγής και όχι πτερόροιας..

Εσύ Παναγιώτη σε ποια αλλαγή χρώματος αναφέρεσαι; Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής;
 
Άν αναφέρεσαι στο συγκεκριμένο καναρίνι η αλλαγή χρώματος δεν είναι εφικτή. Το μόνο που μπορεί να αλλάξει χρώμα είναι η πατήθρα, όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο Γιάννης. Το φυσικό της χρώμα είναι το λευκό και δεν χρειάζεται κανενός είδους χρωστική, παρά μόνο στοιχειώδη καθαριότητα.
 
Ναι το καναρινι ειναι 23 ημερων και δεν πρεπει να ενοχλειτε πιστευω εκτος απο την αλλαγη στην τροφη του... Καποια στιγμη θα γινει παλι ασπρη αλλα ειναι ηδη μικρα και δεν νομιζω οτι πρεπει να ενοχλουντε με κανεναν τροπο...
 
Η στοιχειωδης καθαριοτητα δεν ειναι ενοχληση, ειναι κατι το οποιο θα πρεπει να συνηθισουν. Δεν θα το βγαλεις και βολτα στο παρκο ντε, απλα θα καθαρισεις την πατηθρα!
 
Ναι το ξερω απλα ειμαι μικρος δεν ξερω και πολυ καλα ετσι κι εγινα μελος για να μαθαινω 15 χρονων ειμαι!

Γι' αυτό και γινόμαστε λίγο επικριτικοί. Στα 15 μας όλοι κάναμε λάθη ή παραλείψεις. Μη μας παρεξηγείς. Η καθαριότητα είναι το Α και το Ω για υγιή πουλιά.
 
Ναι το ξερω απλα ειμαι μικρος δεν ξερω και πολυ καλα ετσι κι εγινα μελος για να μαθαινω 15 χρονων ειμαι!
Όρεξη να 'χεις και να μαθαίνεις... όπως μάθαμε όλοι... ακόμη κι αυτοί που γκρινιάζουν τώρα...
 
Ναι ευχαριστω πολυ! Σιγα σιγα θα μαθω ειναι ενδιαφερον εξαλλουκαι ευχαριστο για εμενα :)...Αν δεν ξερω γιατι με πηραν ετσι για μια πατηθρα απλα δεν ξερω καλα και αυτα τα καναρινια τα προσεχω με εναν φιλο μου!
 
Ναι ευχαριστω πολυ! Σιγα σιγα θα μαθω ειναι ενδιαφερον εξαλλουκαι ευχαριστο για εμενα :)...Αν δεν ξερω γιατι με πηραν ετσι για μια πατηθρα απλα δεν ξερω καλα και αυτα τα καναρινια τα προσεχω με εναν φιλο μου!
Ξέρεις πως γίνεται... Μετά από λίγο καιρό... όταν θα δεις και συ κάτι τέτοιο... Θα αρχίσεις πρώτος...
Γιατί η καθαριότητα είναι η αρχή και το τέλος στην υγεία όλων μας... έτσι δεν είναι Παναγιώτη;
 
Ξερεις παιδι μου εμενα πως με τρελανανε με τις πατηθρες απο οταν μπηκα στο φορουμ; Ασε σου λεω! Αλλα τωρα λαμπουν και ειναι πανευτυχη τα πουλακια μου! Να το αγαπας και να το φροντιζεις! (ουτε εσενα θα σου αρεσε να καθεσαι σε λερωμενο καναπε σωστα; 😛 )

Θα τα μαθεις ολα! Ειδικα αμα τα αγαπας ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ διαβαζεις θα το απορροφας σα το σφουγγαρι! Και μετα θα το εφαρμοζεις με χαρα :)
 
Σας ευχαριστω... Τωρα αρχιζω και δειχνω τοσο ενδιαφερον ειχα ξαναδειξει πριν 2 χρονια με κατι γαρδελια και καναρινια μεχρι που τα γαρδελια φυγανε απο δικο μου φταιξιμο και τα καναρινια πεθαναν το ενα μετα το αλλο, ετσι και σταματησα. Γνωρισα εναν κυριο μεσω facebook και μου ειπε να γινω μελος εδω και να λεω ολες μου τις αποριες!
 
Σας ευχαριστω... Τωρα αρχιζω και δειχνω τοσο ενδιαφερον ειχα ξαναδειξει πριν 2 χρονια με κατι γαρδελια και καναρινια μεχρι που τα γαρδελια φυγανε απο δικο μου φταιξιμο και τα καναρινια πεθαναν το ενα μετα το αλλο, ετσι και σταματησα. Γνωρισα εναν κυριο μεσω facebook και μου ειπε να γινω μελος εδω και να λεω ολες μου τις αποριες!
Και πολύ καλά έκανε... είσαι στο σωστό μέρος...
Μπορείς να ρωτάς... ανοίγοντας νέο θέμα...
Καλώς ήρθες λοιπόν...😀
 
Ωραία. Τώρα λοιπόν, προκειμένου να εξασφαλίσεις την καλή υγεία του μικρού σου φίλου, θα πρέπει να διατηρείς το περιβάλλον του καθαρό, να αλλάζεις καθημερινά το νερό του, και να διαβάσεις εδώ μέσα σχετικά με τα μίγματα τροφής ανα εποχή, τα χορταρικά, φρούτα, ασβέστιο κλπ που θα πρέπει να του προσφέρεις, ώστε να διατηρηθεί μια μακροχρόνια φιλία. Και μια και το πουλί είναι μωρό, αν κατάλαβα καλα, θα πρέπει να είσαι εξαιρετικά προσεκτικός με όλα τα παραπάνω, ώστε να χτίσετε μαζί έναν υγιή και γερό οργανισμό.
 
. Γνωρισα εναν κυριο μεσω facebook και μου ειπε να γινω μελος εδω και να λεω ολες μου τις αποριες!

Σε έστειλα και σε άφησα να πάρεις και την πρώτη... Κρυάδα. :D . Τώρα, άσε τις άγριες καρδερίνες κατά μέρος (διότι η κατοχή τους είναι παράνομη) και ασχολήσου με τα καναρινάκια. Ρώτα εδώ τα παιδιά όλες τις απορίες σου και σύντομα θα έχεις καλούς φίλους που θα σε κάνουν να μάθεις καλά και ν' αγαπήσεις τα πουλιά !
 
Σας ευχαριστω πολυ θα κανω οτι μπορω... Και αυτα τα καναρινια που πανε στις εκθεσεις ειναι πανεμορφα! Θα μαθω τις ρατσες αλλα ειναι και καποιες οι οποιες ειναι ακριβες με τα ζευγαρια!
 
Σας ευχαριστω πολυ θα κανω οτι μπορω... Και αυτα τα καναρινια που πανε στις εκθεσεις ειναι πανεμορφα! Θα μαθω τις ρατσες αλλα ειναι και καποιες οι οποιες ειναι ακριβες με τα ζευγαρια!
Τίποτε δεν είναι ακριβό...
Ακριβή θεωρείται μόνο η αγάπη που απαιτούν και πρέπει να έχουν...
Διάβασε, μάθε και όλα τα άλλα θα έρθουν... Ποτέ δεν ξέρεις πως.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top