Διατροφή Πως δίνονται τα φύτρα σπόρων evia parrots;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MrNek36
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MrNek36

PB Member
Εγγραφή
28 Απρ 2018
Μηνύματα
539
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους, αγόρασα του; Συγκεκριμένους σπόρους την Παρασκευη. Χθες τα φυτρα ήταν έτοιμα και τα έδωσα. Το θέμα είναι ότι παρ όλο που τρελαίνονται για τα φυτρα δεν τα πολυακουμπισανε αυτά. Το ερώτημα είναι το εξης: Μήπως ήθελε να τα κόψω εγώ απ τους σπόρους και να τα δώσω; Μήπως εν τέλη ήθελε να τα δώσω πιο μικρά καθώς ήταν την Κυριακή και να μην περιμένω ως Δευτέρα; 3-4 πλυσίματα έκανα κάθε μέρα.
 
Σα διαδικιασια τα βαζεις στο νερο για 12 ωρες περιπου, επειτα αδειαζεις το νερο και δυο 24ωρα τα ξεπλενεις! Μετα τα προσφερεις! Προσωπικα τα περναω και με βιολογικο μηλοξυδο κ τα στραγγιζω πριν τα δωσω! αυτα μολις τα δεις και πεταχτουν οι φυτρες ειναι ετοιμα!Για παραδειγμα εγω τα εβαλα Πεμπτη βραδυ και Κυριακη πρωι ηταν ετοιμα! Οπως ειναι τα βαζεις δε χρειαζεται να κοψεις η οτιδηποτε αλλο!
 
Πιθανή αιτία που δεν φάγανε; Ενώ γενικά αν κάνω απ το μείγμα τους (όσοι σποροι φυτρωσουν βέβαια) τα τσακιζουν
Και ο δικός μου από την 3η-4η φορά τα εκτίμησε... Όπως και με όλα τα υπόλοιπα (λαχανικά, φρούτα, μπισκότα κτλ) πλην σπόρων και πέλλετς πέρασε 3 στάδια:
  1. Τα κοιτάζει σαν ξένα και ψιλοφοβάται.
  2. Τα θεωρεί παιχνίδια με γεύση, όποτε παίζει, κόβει και τα φτύνει.
  3. Τα τσακίζει :)
 
Back
Top