Γενικά Πως διακρίνω το μαλακό από το σκληρό φτέρωμα;

Εγγραφή
7 Φεβ 2009
Μηνύματα
153
Πόλη
Λαμία
Καλησπέρα σε ολους!
Έχω μια απορία που πιστεύω ότι την έχουν αρκετοί ακόμη!
Λοιπόν αναφέρομαι στο φτέρωμα των καναρινιών μας.
Από όσο γνωρίζω πρέπει να είναι ένα σκληρότερο και ένα μαλακότερο στο ζευγαρι για να μην έχουμε κύστες!(δεν ξερω αν τα λέω σωστά και εγώ ακόμη μαθαίνω!)
Το ερώτημα μου λοιπόν προς τούς γνώστες είναι πως μπορώ να ξεχωρίσω το σκληρό από το μαλακό φτέρωμα για να κάνω την επιλογή ενός σωστού ζευγαριού;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Χωρίς να είμαι ειδικός θα σου πω τον πιο εύκολο τρόπο που έχω παρατηρήσει αν και εμπειρικά καταλαβαίνεις από ένα σημείο και μετά και οπτικά αλλά και με την αφή.. Ο πολύ εύκολος τροπος λοιπόν για μένα είναι το νερό! Το μαλακό φτέρωμα αν ρίξεις στην κοιλιά λίγες σταγόνες τις τραβάει σαν σφουγγάρι ενώ το σκληρό φτέρωμα το νερό κυλά απάνω του..
 
Χωρίς να είμαι ειδικός θα σου πω τον πιο εύκολο τρόπο που έχω παρατηρήσει αν και εμπειρικά καταλαβαίνεις από ένα σημείο και μετά και οπτικά αλλά και με την αφή.. Ο πολύ εύκολος τροπος λοιπόν για μένα είναι το νερό! Το μαλακό φτέρωμα αν ρίξεις στην κοιλιά λίγες σταγόνες τις τραβάει σαν σφουγγάρι ενώ το σκληρό φτέρωμα το νερό κυλά απάνω του..
Καλός και εύκολος τρόπος για κάποιον που δεν έχει εμπειρία! Ευχαριστώ πολύ!
 
Ενας τροπος για να καταλαβεις αν ειναι σκληρο η μαλακο το φτερο ειναι να τραβηξεις ενα φτερο απο καθε καναρινι και να το κρατησεις στο χερι σου απο τον πατο και να το κουνησεις λιγο. Αν επανερχεται κατευθιαν το φτερωμα ειναι σκληρο. Αν δεν επανερχεται γρηγορα ειναι μαλακο.. Αυτος ειναι ενας απο τους τροπους που το ξεχωριζω και εγω. Ανα ειναι σωστος η οχι δεν ξερω αλλα εμενα με βοηθαει αυτο!

Αμα ψαξεις κιολας στην ομαδα θα δεις αρθρα που να λενε για το πως ξεχωριζεις τους τυπους φτερωματος. Επισης ενας αλλος τροπος που εχω διαβασει κιολας ειναι οτι στην βαση του φτερωματος αμα το φτερο εχει πολλα 'κροσια' το φτερο ειναι μαλακο. Τα φτερα που θα τραβηξεις αμα κανεις αυτους τους τροπους πρεπει να ειναι απο το ιδιο σημειο σε ολα τα πουλια για να μπορεις να συγκρινεις κιολας.
 
Ενας τροπος για να καταλαβεις αν ειναι σκληρο η μαλακο το φτερο ειναι να τραβηξεις ενα φτερο απο καθε καναρινι και να το κρατησεις στο χερι σου απο τον πατο και να το κουνησεις λιγο. Αν επανερχεται κατευθιαν το φτερωμα ειναι σκληρο. Αν δεν επανερχεται γρηγορα ειναι μαλακο.. Αυτος ειναι ενας απο τους τροπους που το ξεχωριζω και εγω. Ανα ειναι σωστος η οχι δεν ξερω αλλα εμενα με βοηθαει αυτο!
Θα το δοκιμάσω μήπως βοηθηθώ! Ευχαριστω πολύ

Ενας τροπος για να καταλαβεις αν ειναι σκληρο η μαλακο το φτερο ειναι να τραβηξεις ενα φτερο απο καθε καναρινι και να το κρατησεις στο χερι σου απο τον πατο και να το κουνησεις λιγο. Αν επανερχεται κατευθιαν το φτερωμα ειναι σκληρο. Αν δεν επανερχεται γρηγορα ειναι μαλακο.. Αυτος ειναι ενας απο τους τροπους που το ξεχωριζω και εγω. Ανα ειναι σωστος η οχι δεν ξερω αλλα εμενα με βοηθαει αυτο!

Αμα ψαξεις κιολας στην ομαδα θα δεις αρθρα που να λενε για το πως ξεχωριζεις τους τυπους φτερωματος. Επισης ενας αλλος τροπος που εχω διαβασει κιολας ειναι οτι στην βαση του φτερωματος αμα το φτερο εχει πολλα 'κροσια' το φτερο ειναι μαλακο. Τα φτερα που θα τραβηξεις αμα κανεις αυτους τους τροπους πρεπει να ειναι απο το ιδιο σημειο σε ολα τα πουλια για να μπορεις να συγκρινεις κιολας.
θα δοκιμάσω ολους του τρόπους να δω με ποιον μπορώ να το καταλάβω καλύτερα!
 
Ήθελα να ρωτησω αν αυτός ο έλεγχος των φτερών γίνεται για όλα τα είδη των καναρινιων η' υπαρχουν ειδη που δεν υπάρχει λογος να το ψαξουμε. Δηλαδή όταν ζευγαρωνεις δυο τιπραντο η' μαλινουα για παράδειγμα πρεπει και εκεί να ελεγχεις το πτέρωμα τους πρωτα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Νομιζω πως ναι. Αμα το κανεις σε ολα τα ζευγαρια αυτο θα εισαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει περιπτωση να παρουσιαστουν λαμψς στα πουλια που θα βγαλει το ζευγαρι.
 
Back
Top