Γενικά Πως διαμορφώνονται τα χρώματα που θα έχει ένα πουλί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MrNek36
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MrNek36

PB Member
Εγγραφή
28 Απρ 2018
Μηνύματα
539
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά ως άσχετος εγω να κάνω την ερώτηση μου, πως διαμορφώνετε το τι χρώματα θα χει ένα πουλί; Μόνο με την επιλογή γονέων;
 
πως διαμορφώνετε το τι χρώματα θα χει ένα πουλί; Μόνο με την επιλογή γονέων;
Η σωστή απάντηση είναι όχι απόλυτα. Η ορθή εκτροφική αντίληψη όμως επιβάλλει το "απόλυτα ναι".

Ο καμβάς είναι πάντα το γενετικό υπόβαθρο και μέσω των νόμων της κληρονομικότητας επιλέγουμε αρχικά το ποιο χρώμα θα εκφραστεί,τι διάχυση,τι τόνο και τι δεκάδες άλλα πράγματα αυτό θα λάβει.

Η ειδοποιός διαφορά έγκειται σε ορισμένες οικογένειες πτηνών των οποίων η διατροφή επηρεάζει τον τελικό χρωματισμό. Τέτοιου τύπου επιρροές αποκτούν ενδιαφέρον απο ένα υψηλό επίπεδο παρατήρησης και πάνω ενώ σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να βαπτίσουν το ψάρι κρέας, αν δεν το θέλουν τα γονίδια (που δεν το θέλουν).

Απο διάφορα λοιπόν finches, μέχρι τα φλαμίνγκο, η διατροφή έχει έναν ενεργό ρόλο στην τελική διαμόρφωση του χρωματισμού ενώ απο την άλλη στους παπαγάλους οποιαδήποτε προσπάθεια τέτοιας επιρροής είναι ανώφελη.

Φυσικά ο γενετικός προκαθορισμός δεν είναι για κανένα πλάσμα σε αυτόν τον κόσμο ένα αναλλοίωτο ταξίδι στο άπειρο. Πάντα στο ένα μέλος της εξίσωσης είναι ο φαινότυπος και στο άλλο ο γονότυπος + το περιβάλλον.

Όσο ασχολούμαι εγώ, θα υπάρχουν και αυτά τα θηλυκά.
Αν η φύση μας είχε προικίσει με περισσότερα προβλήματα όπως με αθανασία, θα ήσουν αναγκασμένος να βλέπεις ξανά και ξανά την δήλωσή σου να αποτυγχάνει ανά τους αιώνες.

Δεν μπορείς να διατηρήσεις κάτι αν δεν ξέρεις πως να το δημιουργείς ξανά και ξανά απο την αρχή. Οπότε ή θα πέφτεις στα πρότυπα των αναδημιουργών ή μέσα στα στενά πλαίσια της εκτροφής θα οδηγήσαι στο εκφυλισμό.

Κλείνω με το εξής σοφό: όλα τα πρότυπα αλλάζουν και θα αλλάξουν!
 
Δηλαδή αν ένα πουλί μετά από διατροφή με φυσική χρωστική (καρότο, πιπεριά κτλ) από κίτρινο εκδηλώσει κοκκινες αποχρώσεις πάει να πει ότι φέρει κάποια κόκκινα γονίδια στο DNA?
 
Δηλαδή αν ένα πουλί μετά από διατροφή με φυσική χρωστική (καρότο, πιπεριά κτλ) από κίτρινο εκδηλώσει κοκκινες αποχρώσεις πάει να πει ότι φέρει κάποια κόκκινα γονίδια στο DNA?
Αρκετά σύνθετη ερώτηση αλλά ας πούμε σε γενικές γραμμές ναι.
Ένα απλό παράδειγμα είναι ο γνωστός μας Tweety.
Αν η τροφή του δεν είχε καροτενοειδή, που είναι αποκλειστικά οι παράγοντες που βάφουν,το καρτούν αυτό θα ήταν 100% λευκό.Άνρθωποι που διατηρούν κίτρινα λιποχρωμικά σαν τον Tweety αλλά δεν έχουν δώσει ποτέ τους λαχανικά, πετυχαίνουν το κίτρινό χρώμα εν αγνοία τους, διότι και τα σπόρια έχουν καροτενοειδή.

Οι ποικιλίες λευκών καναρινιών που εκτρέφουμε οφείλονται σε μεταλλάξεις, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν μεριμνούμε και για την διατροφή. Πχ γενικά στα λιποχρωμικά είδη πτηνών η μεταφορά των καροτενοειδών απο το στομάχι στο πτέρωμα γίνεται μέσω της HDL. Η υποδοχή αυτής της λιποπρωτείνης στα λευκά υπολειπόμενα καναρίνια έχει μικρύνει, λόγω μετάλλαξης, σε τέτοιο βαθμό που το καροτενοειδές δεν μπορεί να εισχωρήσει,έχοντας σαν αποτέλεσμα να μην χρωματίζεται ούτε το λίπος του πτηνού. Το λιπόχρωμα λοιπόν δεν μεταφέρεται.

Έπειτα οι μηχανισμοί του κίτρινου λιποχρώματος που είναι αρχέγονο και ειδικά του κόκκινου, είναι αρκετά πιο περίπλοκοι για να τους καλύψω εδώ.
 
Έπειτα οι μηχανισμοί του κίτρινου λιποχρώματος που είναι αρχέγονο και ειδικά του κόκκινου, είναι αρκετά πιο περίπλοκοι για να τους καλύψω εδώ.

Θα μπορούσε να αποτελέσει αφορμή για ένα πολύ καλό άρθρο που οποίος έχει γνώσεις και χρόνο θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να γραψει!
 
οποίος έχει γνώσεις και χρόνο θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να γραψει!
Αν τον βρείς στείλε μου.
Εγώ δίνω 30++ πηγές και βιβλία, διότι προσωπικά είμαι πια πολύ μεγάλος για να γράψω.
Αδιαπραγμάτευτος όρος,όταν θα έχει γράψει 20 σελίδες, πρέπει να απάντα και στο κυρίαρχο ερώτημα του Χ εκτροφέα:
"Πως θα κάνω το κανάρι μου τσαμπιόνι;"
 
"Πως θα κάνω το κανάρι μου τσαμπιόνι;"
.kαι αφού, κατά σύμπτωση πολλές φορές, γίνει και αυτό, τότε πιά είμαστε και "ειδικοί" στο είδος. Τότε γράφουμε άρθρα επι άρθρων στηρίζοντας την άγνοιά μας και στηριζόμενοι στην άγνοια των άλλων.
Θα μπορούσε να αποτελέσει αφορμή για ένα πολύ καλό άρθρο που οποίος έχει γνώσεις και χρόνο θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να γραψει!
Η συμμετοχή σε συλλογικό όργανο και η παρακολούθηση των σεμιναρίων και των άλλων εργασιών του βοηθάει να έλθει κανείς πιο κοντά στην γνώση.:) 😉
 
Κύριε Μάκη δεν είμαι ακριβώς σίγουρος αν κατάλαβα τι εννοείτε :)
 
Back
Top