Γενικά Πως είναι να συμβιώνεις με έναν African grey ή Alba (Umbrella) Cockatoo;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Freddy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Freddy

PB New Member
Εγγραφή
6 Νοε 2023
Μηνύματα
47
Καλημέρα σας ! Μετά από αρκετή σκέψη αποφάσισα να αγοράσω έναν μεγάλο παπαγάλο. Στο παρελθόν είχα αρκετά μικρά και μεσαία παπαγαλάκια τα οποία έζησαν μια όμορφη και μεγάλη ζωή. Όταν πέθανε το τελευταίο μου Budgie υποσχέθηκα στον εαυτό μου πώς δεν θα ξαναπάρω παπαγάλο λόγο της στεναχώριας όταν φεύγουν, μα δεν μπόρεσα να μείνω μακριά από τα πανέμορφα αυτά πλάσματα. Σκέφτηκα λοιπόν ( καθώς έχω μια σχετική εμπειρία ) να αγοράσω έναν alba η ένα γκριζάκι . Ζω σε σπίτι 130 τ.μ. φεύγω για δουλειά το πρωί γυρίζω στις 2. Αλλά μετά από αυτό πάντα κάποιος είναι στο σπίτι
( γυναίκα η παιδιά ) Επίσης σίγουρα θα κάνω εκπαίδευση με harness γιατί τα πουλιά πρέπει να πετούν ! Έχω ακούσει τα χειρότερα για τα alba και τα african grey , είναι πράγματι τόσο δύσκολα ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 
χελοου. λοιπον εγω εδω και 2 εβδομαδες εχω ενα ζακο 4-5 μηνων. πριν τον κ. Ταζ ειχα ενα κοκατιλ για εναν με δυο μηνες οποτε ειμαι απειρος εντελως. ωστοσο θα σου πω ολα αυτα που ξερω πως χρειαζονται σιγουρα: ενα μεγαλο κλουβι με πολλα παιχνιδια, εναν χωρο στο σπιτι προσαρμοσμενο στις αναγκες του, αρκετη υπομονη και επιμονη μεχρι να εγκληματιστει στον χωρο και να σε μαθει, ερευνα πανω στο κομματι της εκπαιδευσης ( αν θες μεγαλο παπαγαλο πιστευω οτι επιβαλλεται να τον εκπαιδευσεις οσο περισσοτερο και οσο καλυτερα γινεται),μια ολοκληρωμενη διατροφη (φρεσκα φρουτα και λαχανικα, βοτανα και πελετς) ,εναν κτηνιατρο που θα μπορει να σου πει ολα οσα σου κρυβει ο φτερωτος σου φιλος ( επομενως και ερευνα για την προληψη ασθενειων) .λενε πως οι περισσοτεροι ειναι ιδιαιτερα φοβικα και νευρικα ζωα. απαιτουν πολλη αν οχι ολη την προσοχη σου καθως ειναι κοινωνικοι χαρακτηρες και αν δεν την δωσεις θα πρεπει να βρεις κατι με το οποιο θα ασχολουνται ολημερις γιατι μπορει να γινουν καταστροφικοι. οι ζακο και τα κοκατους ειναι αυτα που εχουν την μεγαλυτερη ταση να βγαζουν τα φτερα τους εξαιτιας του αγχους και της πληξης. αφου εχεις εμπειρια με τα πτηνα γενικα, πιστευω οτι δεν θα εχεις προβλημα με την συμπεριφορα του. οι πρωτοι μηνες ειναι οι πιο δυσκολοι νομιζω. πρεπει εσυ να αφιερωσεις χρονο για να δημιουργησεις εναν ισχυρο δεσμο μαζι του. απο κει και περα, μολις εξημερωθει, πιστευω οτι ολα θα μπουν σε μια σειρα. Τελος, τα κοκατου, συγκριτικα , ειναι νομιζω πιο δυσκολα. ξερω εκπαιδευτες που στην ιδεα του οτι πρεπει να ασχοληθουν με ενα προβληματικο κοκατου τους σηκωνεται η τριχα απτον τρομο. φημιζονται για τα τεμπερ τατρουμς και την παρορμητικη συμπεριφορα τους. αυτα ειναι οσα ειχα να πω. παρελειψα αρκετα απο αυτα που πρεπει να ξερεις αλλα θα αφησω τους ειδικους στο φορουμ να καλυψουν τα κενα. στο φορουμ εχει πολλα αρθρα απτα οποια μπορεις να μαθεις πολλα. σου ευχομαι καλη ερευνα!
 
Tα Umbrella cockatoos δεν είναι εύκολα πουλιά. Κατά τη γνώμη μου είναι τα δεύτερα πιο ακατάλληλα για κατοικίδια μετά τα Μολούκαν. Εδώ στη Β. Αμερική τα κοκατού γενικά είναι το νο 1 είδος που καταλήγει στα σέλτερς. Είναι πολλοί οι λόγοι που οδηγούν εκεί όπως η διαπεραστική φωνή τους που αν δεν την έχεις ακούσει δεν καταλαβαίνεις πόσο τρομαχτικά δυνατή κι ανυπόφορη είναι κι αν πετύχεις κανένα που είναι "αρνάκι" όπως η δικιά μας (συνήθως τα θηλυκά ίσως να είναι λίιιιγο πιο ήπια) έχουν θέματα υγείας με τις ορμόνες τους. Φέτος έχω δώσει γύρω στα 4 χιλιάρικα στον κτηνίατρο για τη Γουίντερ. Σου άλλαξα τη γνώμη ή να πω κι άλλα; 😄
 
@Φοίβος Είχα ακούσει για το πόσο δύσκολα πουλιά είναι. Καθώς δεν έχω εμπειρία με μεγάλα πουλιά λέω να πάρω έναν african. Φυσικά δεν θα είναι εύκολο αλλά θα βάλω τα δυνατά μου. Μάλλον θα κοιτάξω να πάρω έναν το καλοκαίρι που θα έχω και άπλετο χρόνο. Ευχαριστώ!!
[automerge]1700209259[/automerge]
Επίσης κατά την γνώμη σας , ποιος μεγάλος παπαγάλος είναι ευκολότερος ?
 
Επίσης κατά την γνώμη σας , ποιος μεγάλος παπαγάλος είναι ευκολότερος ?
Κανένας. Απαιτούν όλοι αρκετή δουλειά ως κατοικίδια. Ένα είδος λίγο πιο ανεξάρτητο ίσως να σου έκανε τη ζωή λίγο πιο εύκολη αλλά δεν μπορώ εγώ ή κάποιος άλλος να σε κατευθύει. Αν είσαι αποφασισμένος να αποκτήσεις έναν γκρίζο και διατεθιμένος/συνειδητοποιημένος να τον υπηρετήσεις, τότε με το καλό να το πάρεις. 🙂
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ευχαριστώ !! Τώρα , έχω άλλη μια ερώτηση τι υλικά να βάζω στο chop;
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Πρώτα απ' όλα να ρωτήσω αν απόκτησες τον παπαγάλο. Αν ναι από πού; Πριν λίγο καιρό άνοιξα κι εγώ ένα θέμα για chop mix (αν εννοείς αυτό) και απάντησαν και κάποιοι ιδιοκτήτες african:
 
Back
Top