Γενικά Πως εξηγείτε αυτή τη συμπεριφορά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Jovanna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Jovanna

PB New Member
Εγγραφή
27 Νοε 2016
Μηνύματα
15
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σας!
Θα ήθελα την συμβουλή σας και πάλι... εδώ και μιάμιση εβδομάδα τα έχω σε χωριστά διπλανα κλουβιά.. κάθε πρωί συνεχίζω την ρουτίνα μου με τον Σουλη, τον βγαζω στο δωμάτιο να πετάξει, του μιλάω, τον παίρνω στο χέρι μου, παίζουμε γενικά... Τις τελευταίες μέρες δεν κάθεται καθόλου να παίξει μαζί μου και πέταει και πηγαίνει και κάθεται πάνω στο κλουβί της Σουλτανας, δεν μπορώ να τον πάρω με τιποτα από εκεί... και όταν σκαρφαλώνει η Σουλτανα στα κάγκελα για να τον πλησιασει, την τσιμπαει... Πως εξηγείτε αυτή τη συμπεριφορά; Μήπως όταν τον βγάζω έξω να μην έχω κοντά το κλουβί της ετσι ώστε να συνεχίζει να παίζει και να μαθαίνει μαζί μου; Η δε Σουλτανα, δεν υπάρχει περίπτωση να ημερεψει, δεν κάθεται σε ένα σημείο ΠΟΤΕ! Όλη την ώρα πανώ, κάτω! σαν να μην της μιλάω ένα πραγμα, συνεχίζει να πέταει έξω απ τη θήκη την τροφή και ένα παιχνίδι που της έβαλα, το εχει διαλύσει! αυτη δεν είναι παπαγαλος, ο δαιμονας της ταζμανιας ειναι! 😛
 
Υπάρχει η δυνατότητα να τα έχεις σ' αυτή την φάση σε διαφορετικά δωμάτια;
Περισσότερο για να προσεγγίσεις το θηλυκό σου και φυσικά να ηρεμήσει το αρσενικό που "ξεμυαλίζεται".
 
Μαρία, έχεις εσύ καμιά ιδέα για τον λόγο για τον οποίο τσιμπάει τη θηλυκιά ο αρσενικός;
Μπορώ να υποθέσω... Πως την θεωρεί εισβολεά, πως θέλει να την κάνει παρέα, πως όταν συγκατοίκησαν αυτή ήταν επιθετική και τώρα που την βρίσκει εγκλωβισμένη και αδύναμη να αντιδράσει της επιστρέφει τα "χρεωστούμενα".
Αυτό μόνο η Τζοβάννα μπορεί να το υποθέσει ασφαλέστερα μέσω της παρατήρησης και πάλι δεν θα είναι σίγουρο, γιατί δεν είμαστε και μέσα στην ψυχή τους και καθένα έχει τον χαρακτήρα του.
Ως πιο πιθανό, θεωρώ το πρώτο και την ζήλια και τον φόβο μην χάσει την πρωτοκαθεδρία του. Εκτός αν το αρσενικό είναι σε οίστρο που πάμε προς το δεύτερο ενδεχόμενο αλλά συναντάει τείχος γιατί το θηλυκό δεν μοιάζει έτοιμο ακόμα.
 
... Τις τελευταίες μέρες δεν κάθεται καθόλου να παίξει μαζί μου και πέταει και πηγαίνει και κάθεται πάνω στο κλουβί της Σουλτανας, δεν μπορώ να τον πάρω με τιποτα από εκεί... και όταν σκαρφαλώνει η Σουλτανα στα κάγκελα για να τον πλησιασει, την τσιμπαει... Πως εξηγείτε αυτή τη συμπεριφορά;

Κατ αρχήν Τζοβάννα μου, θεωρώ απόλυτα φυσιολογική αυτή την αντίδραση! Ο Σούλης έλκεται από το είδος του, και το προσεγγίζει! Αυτό το διάστημα, το μυαλό του είναι εκεί, και όχι στα παιχνίδια μαζί σου! Είναι κάτι νέο, και το τραβάει την περιέργεια και το ενδιαφέρον! Από κει και πέρα, θα πρέπει να αξιολογήσεις αυτό το "τσιμπάει"! Τσιμπάει επιθετικά, με την έννοια " ουστ από δω" , ή είναι απαλά χτυπήματα στο Ράμφος με την έννοια της προσέγγισης -εξερεύνησης; Συνήθως τα αρσενικά δεν έχουν επιθετικές τάσεις, αυτό είναι χάρισμα τον θηλυκών!

Μήπως όταν τον βγάζω έξω να μην έχω κοντά το κλουβί της ετσι ώστε να συνεχίζει να παίζει και να μαθαίνει μαζί μου;

Η απάντηση βρίσκεται εδώ:

Υπάρχει η δυνατότητα να τα έχεις σ' αυτή την φάση σε διαφορετικά δωμάτια;
Περισσότερο για να προσεγγίσεις το θηλυκό σου και φυσικά να ηρεμήσει το αρσενικό που "ξεμυαλίζεται".

Η δε Σουλτανα, δεν υπάρχει περίπτωση να ημερεψει, δεν κάθεται σε ένα σημείο ΠΟΤΕ! Όλη την ώρα πανώ, κάτω! σαν να μην της μιλάω ένα πραγμα, συνεχίζει να πέταει έξω απ τη θήκη την τροφή και ένα παιχνίδι που της έβαλα, το εχει διαλύσει! αυτη δεν είναι παπαγαλος, ο δαιμονας της ταζμανιας ειναι! 😛

Οι Μπατζίνες είναι μυστήρια πλάσματα! Όπως σου είπα και στο άλλο ποστ, θα δυσκολευτείς να την ημερέψεις! Θέλει απίστευτη υπομονή και επιμονή!
 
Καταρχας σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Συμφωνω με τον Νικο οτι ελκεται απ το ειδος του, γιατι αν δεν ηθελε να τη βλεπει, δεν θα καθοταν ουτε λεπτο πανω στο κλουβι της.. Αυτος με το που τον βγαζω απ το κλουβι δεν ασχολειται καθολου μαζι μου και πεταει και καθεται στο κλουβι της...Αυτη η τρελουλα, μολις τον βλεπει σκαρφαλωνει στα καγκελα πιστευω απ τη χαρα της γιατι ειναι και μικρουλα και ζωηρη και του τσιμπαει το ποδαρακι, αυτος τοτε ουσιαστικα παει να την αποφυγει.. Δεν θα ελεγα οτι ειναι επιθετικος μαζι της...Ισως ειμαι κι εγω λιγο υπερβολικη και θελω να τα κανω ολα γρηγορα... Και να ημερεψω την θηλυκια και να συνεχισει ο Σουλης να παιζει μαζι μου... Οσον αφορα αυτο που λεει η Μαρια, θα ηταν σωστο να τα βαλω σε αλλο δωματιο τωρα που εστω σε διπλανα κλουβια συνηθισαν το ενα το αλλο; Φοβαμαι μη μου μελαγχολησουν, αυτο που κανω ειναι να εχω τον Σουλη εξω και το κλουβι της Σουλτανας πανω στο τραπεζι, ετσι ωστε και να πεταξει για να παει στο κλουβι της να τον εχω κοντα μου και να μαθαινει και αυτη κοντα μου... Τι λετε; καλα το παω;
 
...και να ημερεψω την θηλυκια και να συνεχισει ο Σουλης να παιζει μαζι μου... Οσον αφορα αυτο που λεει η Μαρια, θα ηταν σωστο να τα βαλω σε αλλο δωματιο τωρα που εστω σε διπλανα κλουβια συνηθισαν το ενα το αλλο; Φοβαμαι μη μου μελαγχολησουν, αυτο που κανω ειναι να εχω τον Σουλη εξω και το κλουβι της Σουλτανας πανω στο τραπεζι, ετσι ωστε και να πεταξει για να παει στο κλουβι της να τον εχω κοντα μου και να μαθαινει και αυτη κοντα μου... Τι λετε; καλα το παω;
α) Για να εξημερώσεις την Σουλτάνα θα πρέπει να είστε μόνες...
β) Για να συνεχίσει ο Σούλης να παίζει μαζί σου δεν θα πρέπει να βλέπει την Σουλτάνα...
Εγώ στη θέση σου δεν θα τους άλλαζα χώρο για να μην χάσουν την συντροφιά ο ένας του άλλου, όση ώρα όμως ασχολείσαι μαζί τους, έχε τους ξεχωριστά (να μη βλέπει και ακούει ο ένας τον άλλον).
 
Συμφωνώ με την Sissy... Μόνο έτσι γιατί όταν είναι στο ίδιο χώρο και προσπαθώ να μου δώσουν σημασία, δεν ασχολούνται μαζί μου... Θελω να ημερεψει η Σουλτανα για να την βγαζω κι αυτήν έξω... είναι τόσο ζωηρή και την λυπάμαι που είναι εγκλωβισμένη στο κλουβί..
 
Back
Top