Φροντίδα Πως εξημερωνεται ζευγαρι Lovebird;

rania koko

PB Member
Εγγραφή
21 Μαρ 2009
Μηνύματα
204
Πόλη
Θεσσαλονίκη
λοιπον, εχω τον κοκο10μηνεσ κοντα. Τον πηρα αγριο, περιπου1ετουσ και τον εξημερωσα σε πολυ καλο σημειο. Πλεον ζητουσε την παρεα μου. Πριν απο1.5μηνα πηρα τη λιλη3.5μηνων.ηταν ψιλοαγρια αλλα ησυχη και ειχε αρχισει να με συνηθιζει. Τη χαιδευα, καθοταν με τισ ωρεσ πανω μου κτλ.. Με το που τα βαλα μαζι, κεραυνοβολοσ ερωτασ κ εμενα στην απ εξω! Η δε λιλη με φοβαται κ οποτε ειμαστε στο ιδιο δωματιο με τον κοκο κ την παιρνω πανω μου τρεχει σαν παλαβη προσ τα εκει. Οταν ειμαστε σ αλλο δωματιο με φοβαται αρχικα αλλα μετα ηρεμει κ δε φευγει με τιποτα.
ο δε κοκο ειναι σε καλυτερο σημειο, δεν εχει τοσο εξαρτηση απο τη λιλη-παιζει κ μονοσ του κ δεν τρεχει αμεσωσ κοντα τησ αλλα σιγουρα δεν ειναι οπωσ ηταν μαζι μου. Αυτο που αλλαξε σε σχεση με μενα ειναι οτι πλεον δε ζητα την παρεα μου κ καμια φορα βλεπω οτι οταν με βλεπει να πλησιαζω εχει ταχυπαλμια. Οταν τα εχω μαζι πανω μου συμπεριφερονται λεσ και καθονται σε κλαδι. Θα ξυθουν θα φιληθουν,θα τεντωθουν

το ερωτημα μου ειναι, πωσ θα τα ημερεψω συγχρονωσ(ο κοκο ηταν σε καλο σημειο αλλα οχι πληρωσ ημεροσ). Να παιρνω τη λιλη χωριστα καθε φορα για να με μαθει;σ αλλο δωματιο;η να τα εχω συγχρονωσ πανω μου και να τουσ μιλαω μεχρι να με μαθει η λιλη κ ν αρχισουμε τα παιχνιδακια;τον κοκο πιστευω θα τον ξανακαταφερω αλλα αμα δεν ημερεψει και η λιλη θα ειναι πολυ ψυχοφθορο να προσπαθω συνεχεια και πανω που βλεπω αποτελεσμα να ξαναγριευει.;
 
Ρανια μου(προσωπικη μου αποψη αυτο που θα πω)για μενα απο τη στιγμη που πηρες στον Κοκο παρεουλα ειναι απολυτα φυσικο να μην ειναι το ιδιο μαζι σου οπως ηταν πρωτα! Τωρα εχει τη δικια του παρεα και δενεται ακομα πιο πολυ!
Αφου λοιπον τωρα εχει την παρεα του αφησε τον μαζι της! Να τα εξημερωσεις και τα δυο μαζι ειναι λιγο δυσκολο!
 
μαρια μου το χαιρομαι παρα πολυ που ειναι ετσι ερωτευμενα και παιζουνε και βλεπω οτι ο κοκο χρειαζοταν μια παπαγαλινα τελικα. Μοιαζει πιο ευτυχισμενοσ κ λογικο το βρισκω, αλλο να εχεισ 4και5ωρεσ τη μερα παρεακαιαλλο24 και μαλιστα του ειδουσ σου.. Αλλα μου λειπει που ερχοταν πανω μου να παιξουμε η να τον ταισω και διαφορα αλλα.η λιλη ειναι μικρη οποτε εχω ελπιδεσ και ο κοκο οσο και να αγριεψε σε σχεση με πριν προσ το παρον ομωσ δεν εχει αγριεψει εντελωσ, οποτε σκεφτομαι πωσ οτι ειναι να κανω να το κανω τωρα πριν αγριεψει τελειωσ ο κοκο και πριν μεγαλωσει πολυ η λιλη και μετα θα ειναι σχεδον αδυνατο.. Απλα δεν ξερω πωσ. Αλλο να εξημερωνεισ ενα, αλλο δυο.. Κ εχω δει σε βιντεακια να χουν ζευγαρακι και να τα εχουν εξημερωμενα, οποτε φανταζομαι ειναι εφικτο.. Αλλα πωσ?πρωτα το ενα μετα τ αλλο; Συγχρονωσ?δε ξερω..;
 
Back
Top